wykonanie panewek wału z brązu

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Askaniusz92
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 10 lis 2015, 15:51
Lokalizacja: wlkp

wykonanie panewek wału z brązu

#1

Post napisał: Askaniusz92 » 10 lis 2015, 15:58

Dzień dobry,
Jestem w posiadaniu silnika hatz do którego nie ma już części. Wysiadły panewki główne wału. Chciałbym dorobić takowe z brązu (odpowiedni stop) o wymiarach (podaję je dla zobrazowania rozmiaru) 79x85x24.
Czy ktoś z forumowiczów podjąłby się wykonania takich panewek ?
Macie jakieś pomysły jak inaczej podejść do tematu ? Wiem że wykonują panewki z odpowiedniego stopu (pruszcz gdański) ale to spory koszt.
Z góry dzięki,
pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

allegromtn
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 309
Rejestracja: 20 cze 2014, 15:02
Lokalizacja: Bielawa

#2

Post napisał: allegromtn » 10 lis 2015, 17:52

...ale to spory koszt.
W 90% przypadków płaci się za jakość usługi/towaru. Zazwyczaj znajdzie się ktoś kto zrobi za pół ceny- pytanie tylko czy jakość będzie również niższa o połowę czy 4 krotnie...
Z doświadczenia wiem że lepiej profesjonaliście raz dać więcej niż po 6 razy chodzić do "tych tanich". ;)

Awatar użytkownika

ASOR
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 232
Rejestracja: 18 sty 2011, 18:13
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: ASOR » 10 lis 2015, 18:05

Nie wiem jakiego typu są to panewki - mogą być wylewane albo cienkościenne bimetalowe. W przypadku wylewanych samo wykonanie panewki to najmniejszy problem - trzeba je po wylaniu wytoczyć (wspólnie na złożonym bloku) a następnie doskrobać. To trwa - albo trzeba to zrobić samemu, albo zapłacić komuś za dwa dni roboty.

Cienkościenne można pewnie jakieś podebrać - ewentualnie trzeba przerobić zamki, coś tam podocinać. Kiedyś to yła standardowa technika, więc jakiś stary fachura od obróbki silników powinien Ci pomóc.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7618
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: pukury » 10 lis 2015, 18:14

witam.
no i pasowało by szlifnąć wał .
bo jak założysz nowe panewki na stare powierzchnie , to szybko będziesz w tym samym miejscu.
materiał panewek powinien korespondować z materiałem wału .
tak że - jak były wylane to lepiej zrób jak było.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
Askaniusz92
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 10 lis 2015, 15:51
Lokalizacja: wlkp

#5

Post napisał: Askaniusz92 » 10 lis 2015, 19:20

Nie wiem jakiego typu są to panewki - mogą być wylewane albo cienkościenne bimetalowe. W przypadku wylewanych samo wykonanie panewki to najmniejszy problem - trzeba je po wylaniu wytoczyć (wspólnie na złożonym bloku) a następnie doskrobać. To trwa - albo trzeba to zrobić samemu, albo zapłacić komuś za dwa dni roboty.

Cienkościenne można pewnie jakieś podebrać - ewentualnie trzeba przerobić zamki, coś tam podocinać. Kiedyś to yła standardowa technika, więc jakiś stary fachura od obróbki silników powinien Ci pomóc.
To jest panewka jednolita - coś a'la tulejka - oczywiście ma kanały olejowe. Wydaje mi się że jest to odlew.
witam.
no i pasowało by szlifnąć wał .
Oczywiście - szlif obowiązkowo - niby tragedii nie ma ale w palcach czuć nierówności.

Suma sumarum chciałbym zeby to było zrobione tak jak powinno - czyli szlify i panewki nadwymiar ale szukam tańszego wyjścia - dla zobrazowania - otrzymałem odp. w zapytaniu u jednej z firm że remont tego silnika kosztowałby 1700zł - na mój budżet to sporo....

wyprzedając czas - wielu z was zajmuje się obróbką. Możecie doradzić jaki to powinien być stop - czy brązy cynowo-cynkowo-ołowiowe się nadają ? I ile wg. was wyniósł by koszt takiej panewki. Pytam dla orientacji.

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#6

Post napisał: ONATOS » 11 lis 2015, 18:01

Tuleja- brąz B101, szlif wału, spasowanie do wymiarów nominalnych, wykonanie rowków smarowych, docieranie i to wszystko, na jakiś czas. Żeby wykonać prawidłowo taki remont to panewki powinny być wylane stopem łożyskowym.

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#7

Post napisał: ALZ » 12 lis 2015, 00:16

Może kupić tuleje samosmarowne Ames i je dotoczyć do wymiaru bo są 80x100


Ganz_Conrad
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 116
Rejestracja: 02 gru 2014, 11:31
Lokalizacja: Słupsk

#8

Post napisał: Ganz_Conrad » 12 lis 2015, 09:31

Askaniusz92 pisze:Wiem że wykonują panewki z odpowiedniego stopu (pruszcz gdański) ale to spory koszt
mógłbym Cię prosić o namiary do tej firmy?
Akurat jestem w temacie wymiany panewek pod trójmiastem na "lepsze od mercedesa" i chciałbym wiedzieć kto je produkuje.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#9

Post napisał: rdarek » 12 lis 2015, 09:39

Ganz_Conrad pisze:
Askaniusz92 pisze:Wiem że wykonują panewki z odpowiedniego stopu (pruszcz gdański) ale to spory koszt
mógłbym Cię prosić o namiary do tej firmy?
Akurat jestem w temacie wymiany panewek pod trójmiastem na "lepsze od mercedesa" i chciałbym wiedzieć kto je produkuje.
Jeśli panewki w Pruszczu Gd. to może chodzić tylko o tę firmę istnieje od lat Panewki Nawrocki


Autor tematu
Askaniusz92
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 10 lis 2015, 15:51
Lokalizacja: wlkp

#10

Post napisał: Askaniusz92 » 12 lis 2015, 19:29

rdarek pisze:
Ganz_Conrad pisze:
Askaniusz92 pisze:Wiem że wykonują panewki z odpowiedniego stopu (pruszcz gdański) ale to spory koszt
mógłbym Cię prosić o namiary do tej firmy?
Akurat jestem w temacie wymiany panewek pod trójmiastem na "lepsze od mercedesa" i chciałbym wiedzieć kto je produkuje.
Jeśli panewki w Pruszczu Gd. to może chodzić tylko o tę firmę istnieje od lat Panewki Nawrocki
Potwierdzam. Na ile opinia na temat stopu jaki tam używają jest prawdziwa to ich panewy są OK ......

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”