Typoszereg grubości blach aluminiowych

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

Typoszereg grubości blach aluminiowych

#1

Post napisał: gregor1975 » 06 lis 2015, 18:35

Witam,

Bardzo proszę doświadczonych kolegów o informacje na temat typowo dostępnych w powszechnej detalicznej sprzedaży grubości blach aluminiowych. Mam oczywiście internet i znam arkana obsługi wyszukiwarek internetowych, ale mam też doświadczenia polegające na tym, że po takiej lekturze i mojej relacji z tego praktycy robili wielkie oczy.

Chodzi mi o to, że mam kilka prac do wykonania dla siebie – płyty grube, jakieś 20 do 30mm grubości na gotowo, do frezowania, z restrykcyjną tolerancją płaskości i równoległości. Chcę zamówić materiał (lub powierzyć zamówienie wykonawcy) tak, aby nie skrobać za bardzo.
Materiał to PA6 lub mniej budżetowo PA9.

Będę wdzięczny.



Tagi:


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1677
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Typoszereg grubości blach aluminiowych

#2

Post napisał: CFA » 06 lis 2015, 19:11

gregor1975 pisze:...informacje na temat ...
W tym zakresie i w tych gatunkach trudno będzie znaleźć stopniowanie mniejsze niż 5mm.
Jeśli nominalne masz 20 czy 25 czy 30 i możesz kupić przy fizycznej obecności tzn możesz zmierzyć, to możesz próbować polować na nieco tylko grubsze - bo z reguły te blachy są mocno w plusie. Ja dla detali małych jestem w stanie "oblecieć" gabaryt po dwie dychy i wyprowadzić powierzchnie i kąty, ale jak mam detal większy, to już się nie opłaca. Jeśli potrzebujesz obrobić dokładniej niż formatki frezowane, to zawsze możesz polować na te grubsze - często jest to jednak nie tylko 0,5 w plusie ale też potrafi być 0,2 różnicy na 200mm. Polecam formatki frezowane w gatunku 7075 - ale to jeszcze mniej budżetowa wersja - ale za to jest prosto i równo.


Autor tematu
gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

#3

Post napisał: gregor1975 » 06 lis 2015, 19:33

To może ja doprecyzuję moje pytanie:

Do roboty będą płyty o wymiarach 700x500. Przy tych gabarytach chciałbym mieć realną do uzyskania i utrzymania odchyłkę płaskości 0,05. Założyłem, że takie wymagania obsłuży blacha grubości minimum 20mm (na gotowo)- to będą podstawy pod lekko obciążone maszyny tnące. Pytanie zatem sprowadza się do tego - jak chcę mieć (na gotowo) 20mm grubości, jaką blachę mogę nabyć, aby realne było uzyskanie finalnej grubości i założonej tolerancji płaskości. i to samo pytanie odnośnie grubości stopniowanych co 5mm.


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1677
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: CFA » 06 lis 2015, 19:50

gregor1975 pisze:To może ja doprecyzuję moje pytanie:
Do roboty będą płyty o wymiarach 700x500. Przy tych gabarytach chciałbym mieć realną do uzyskania i utrzymania odchyłkę płaskości 0,05.
No to realnie przy tym gabarycie i gatunku jest trudne. W tym gatunku frezowana walcówka się nie utrzyma w takiej płaskości. Na maszynach do frezowania arkuszowego gwarantują dla lanych (odprężanych) gatunków czyli 5083 czy 7021 dla wymiarów grubości rzędu 20-30 odchyłkę płaskości rzędu 0,1/1m ale przy frezowaniu walcówki jest znacznie więcej.
Ty masz gabaryt nieco mniejszy, ale uzyskanie 0,05 będzie trudne - czy może raczej kosztowne - bo trzeba jakoś zdjąć naprężenia, żeby uzyskać te 0,05.
Surowe walcowane, to mają rozrzuty i odchyłki takie jak pisałem.
Brałbym gotowe frezowane i liczył, że będzie minimalna odchyłka.

Dużo robię z 5083 frezowane obustronnie gotowe płyty - odchyłki płaskości są minimalne, znacznie mniejsze niż podawane dopuszczalne, mniej niespodzianek z odkształceniami, ale wiadomo - wytrzymałościowo mało w porównaniu z 2017 czy 7075. Możesz spokojnie przyjąć gotowe frezowane formatki.

PS
Producenci robotów używają 5083 :-) - 2017 i durale rzadko kiedy
Ha, czytam, ale bez zrozumienia - "do roboty" a "do robotów" to jednak co innego :-)
Jako podstawy pod maszyny, to bym się nawet nie zastanawiał tylko kupował gotowe frezowane - są w handlu jakieś Unidale, Weldurale itp w gat 7075


Aluminiowy
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 42
Rejestracja: 27 lut 2008, 15:26
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

#5

Post napisał: Aluminiowy » 25 lis 2015, 00:17

CFA pisze:
gregor1975 pisze:To może ja doprecyzuję moje pytanie:
Do roboty będą płyty o wymiarach 700x500. Przy tych gabarytach chciałbym mieć realną do uzyskania i utrzymania odchyłkę płaskości 0,05.
No to realnie przy tym gabarycie i gatunku jest trudne. W tym gatunku frezowana walcówka się nie utrzyma w takiej płaskości. Na maszynach do frezowania arkuszowego gwarantują dla lanych (odprężanych) gatunków czyli 5083 czy 7021 dla wymiarów grubości rzędu 20-30 odchyłkę płaskości rzędu 0,1/1m ale przy frezowaniu walcówki jest znacznie więcej.
Ty masz gabaryt nieco mniejszy, ale uzyskanie 0,05 będzie trudne - czy może raczej kosztowne - bo trzeba jakoś zdjąć naprężenia, żeby uzyskać te 0,05.
Surowe walcowane, to mają rozrzuty i odchyłki takie jak pisałem.
Brałbym gotowe frezowane i liczył, że będzie minimalna odchyłka.

Dużo robię z 5083 frezowane obustronnie gotowe płyty - odchyłki płaskości są minimalne, znacznie mniejsze niż podawane dopuszczalne, mniej niespodzianek z odkształceniami, ale wiadomo - wytrzymałościowo mało w porównaniu z 2017 czy 7075. Możesz spokojnie przyjąć gotowe frezowane formatki.

PS
Producenci robotów używają 5083 :-) - 2017 i durale rzadko kiedy
Ha, czytam, ale bez zrozumienia - "do roboty" a "do robotów" to jednak co innego :-)
Jako podstawy pod maszyny, to bym się nawet nie zastanawiał tylko kupował gotowe frezowane - są w handlu jakieś Unidale, Weldurale itp w gat 7075
CFA wszystko dobrze opisał .
Można kupić fabrycznie frezowane . Chociaż tanie nie są i nie zapewniają takiej płaskości jakiej oczekujesz .
najłatwiej dostępne w stopie 5083 , lub 7075 lub Unidal ( 7019 ) .
Typoszereg grubości płyt walcowanych i tych frezowanych też to 6,8,10,12,15,20,25,30,35,40,.. i grubsze...
Niekiedy 16,18,22 mm

Można pytac tutaj :
płyty precyzyjne na wymiar

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”