Jak obrabiane są węgliki spiekane w celu wytw. narzędzi?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Michal1993
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 09 wrz 2015, 14:55
Lokalizacja: Gdynia

Jak obrabiane są węgliki spiekane w celu wytw. narzędzi?

#1

Post napisał: Michal1993 » 09 wrz 2015, 14:59

Cześć wszystkim. Na wstępie powiem, że google nie potrafiły odpowiedzieć mi na moje pytanie.
Jestem bardzo ciekaw jak powstają narzędzia np. jakieś wiertła które są wykonane z węglików spiekanych. Są one obrabiane w maszynach CNC? Jakimi ostrzami? Są później poddawane jakiejś obróbce cieplnej?

Jeśli niewłaściwy dział, to przepraszam. Proszę o odpowiedzi.



Tagi:


konktenbit
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 93
Rejestracja: 25 lut 2005, 10:47
Lokalizacja: Poniatowa

#2

Post napisał: konktenbit » 09 wrz 2015, 15:07



Autor tematu
Michal1993
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 09 wrz 2015, 14:55
Lokalizacja: Gdynia

#3

Post napisał: Michal1993 » 09 wrz 2015, 15:37

Dziękuję bardzo. Czyli węgliki spiekane mogą być normalnie obrabiane za pomocą CNC. Wykorzystywane są wtedy ostrza diamentowe czy jakieś inne, orientuje się może ktoś?

No i czy obróbka cieplna dotyczy również narzędzi z węglików czy jest ona stosowana tylko do stali?


Adrian M.
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 184
Rejestracja: 02 lis 2012, 21:26
Lokalizacja: Oświęcim

#4

Post napisał: Adrian M. » 09 wrz 2015, 20:15

Proszek węglików jest prasowany w kształt płytki, później idzie to do pieca. Po piecu ew. pokrycie. Tyle jeżeli chodzi o podstawowe węgliki, jeżeli jest tam wkładka z borazonu lub diamentu, to wygląda to troszeczkę inaczej.

Pozdrawiam,



Hmmetal
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 31
Rejestracja: 16 wrz 2015, 22:43
Lokalizacja: Poznan

Re: Jak obrabiane są węgliki spiekane w celu wytw. narzędzi?

#6

Post napisał: Hmmetal » 16 wrz 2015, 22:57

Michal1993 pisze:Cześć wszystkim. Na wstępie powiem, że google nie potrafiły odpowiedzieć mi na moje pytanie.
Jestem bardzo ciekaw jak powstają narzędzia np. jakieś wiertła które są wykonane z węglików spiekanych. Są one obrabiane w maszynach CNC? Jakimi ostrzami? Są później poddawane jakiejś obróbce cieplnej?

Jeśli niewłaściwy dział, to przepraszam. Proszę o odpowiedzi.

zwykle produkuje sie połfabrykat, bo weglik w poczatkowej fazie produkcji jest proszkiem, który pozniej jest spiekany.

Taki połfabrykat poddaje się obróbce na szlifierkach, sciernicami diamentowymi aby uzyskać zadaną klase wykonania,
dlatego płytka DCMT jest płytką tanią, a płytka o dokładniejszym boku , typu DCGT bedzie prawie 2 razy drozsza.

Na koncu narzedzia powlekane są powłokami Tin, ale nie wszystkie, bo tego ALU sa bez pokrycia


qba3
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 43
Rejestracja: 01 lip 2011, 19:35
Lokalizacja: podkarpacie

#7

Post napisał: qba3 » 17 wrz 2015, 21:26

Hej jakiś czas pracowałem przy wykonywaniu narzędzi frezarskich monolitycznych, na szlifierce CNC WALTER obecnie kupując taką maszynę jesteś w stanie dorobić sobie dowolne narzędzie monolityczne, rowiertak wiertło frez specjalny teowy czego dusza zapragnie... półfabrykatem jest szlifowany pręt jeżeli sobie zarzyczysz z doprowadzeniem chłodziwa przez narzędzie, generalnie łatwiej jest szlifować węglik niż np hss jedynie materiał narzędzia jest droższy...


zdzicho
Posty w temacie: 5

#8

Post napisał: zdzicho » 18 wrz 2015, 23:06

qba3 pisze: CNC WALTER obecnie kupując taką maszynę jesteś w stanie dorobić sobie dowolne narzędzie monolityczne, rowiertak wiertło frez specjalny teowy czego dusza zapragnie....
:grin: dobry żart To zabrzmiało jak reklama nozy kuchennych.Gdybym miał pieniadze na taka maszyne ,to nic bym nie kupował i nic nie robił. Dżzyłbym sobie w spokoju swoich dni.

Awatar użytkownika

allegromtn
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 309
Rejestracja: 20 cze 2014, 15:02
Lokalizacja: Bielawa

#9

Post napisał: allegromtn » 18 wrz 2015, 23:58

zdzicho
Pi razy oko 65 tys. pln za używkę - Ludzie na dziwki przez rok potrafią więcej wydać :razz:
http://www.ebay.com/itm/1-USED-WALTER-C ... 4875c4431c


qba3
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 43
Rejestracja: 01 lip 2011, 19:35
Lokalizacja: podkarpacie

#10

Post napisał: qba3 » 19 wrz 2015, 09:37

heheh to polecam półtorej Banieczki PLN i masz spokój:D





rozumiem twoją reakcje tęż byłem zaskoczony:)

Takich maszyn tego czy innego producenta jest w polsce sporo przynajmniej w moim rejonie jak masz dobre układy to w 3-4 h goście są dorobić wszystko... jeżeli chcesz pokryte dowolnym pokryciem to trzeba poczekać przynajmniej dzień - ale takie przysługi to zazwyczaj dla dużych odbiorców - co nie zmienia faktu ze się da..

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”