Zakup centrum obróbczego. Porady mile widziane

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
sommerfeld
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:03
Lokalizacja: mielec

Zakup centrum obróbczego. Porady mile widziane

#1

Post napisał: sommerfeld » 31 lip 2015, 19:57

Witam forumowych braci,

jako, że planuję zakup centrum obróbczego postanowiłem zapytać bardziej doświadczonych o rady.

Będzie to pierwsza maszyna NC w warsztacie, do tej pory były wykorzystywane tylko maszyny konwencjonalne na których wykonywane były prostsze prace, bardziej złożone zawsze zlecaliśmy na zewnątrz. Przyszła pora by uzupełnić braki w maszynerii, może podam kilka szczegółów…

Będzie ono pracować głównie w stalach narzędziowych NC przy produkcji tłoczników, stempli i matryc na własne potrzeby, może z czasem coś usługowo.
Przesuwy myślę że nie mniejsze niż 600x400x400. Mile widziane 800 w X.
Maszyna raczej używana w okolicach 65-85 tysięcy zł, chyba że któraś z tych chińskich widocznych na znanym portalu aukcyjnym na A. jest czegoś warta.
Kompletna zabudowa koniecznie potrzebna - ze względu na brak miejsca w „brudnym” warsztacie, będzie stać w miejscu gdzie wióry nie są mile widziane.

W zasadzie to tyle wiem że potrzebuję, tak poza tym narazie utożsamiam się z „Wiem, że nic nie wiem”, które ponoć wypowiedział Sokrates. :)

Ze wstępnych ustaleń wynika, że ze względu na ograniczone zasoby gotówkowe będę musiał celować w maszyny budowane w latach 90, jakie firmy produkowały w tym okresie dobry sprzęt? Które sterowania są warte uwagi? (programy wypluwane z CAMa do tłoczników mogą mieć znaczną długość, a ponoć nie wszystkie mają wystarczającą pamięć) Jak sprawdzić czy maszyna zachowuje dokładność obróbki przed zakupem? Na co zwracać uwagę? Czego się wystrzegać, żeby nie wzywać serwisu co miesiąc? Szukać samemu w DE, PL czy polegać na polskich firmach sprzedających i serwisujących używane obrabiarki?

Albo zupełnie krócej, co byś kupił będąc na moim miejscu? :D

Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: viper » 01 sie 2015, 08:16

Temat szeroki jak rzeka. Postaram się opisać w wielkim skrócie co powinieneś kupić.

Dobrze że, celujesz w roczniki 90 to jest okres maszyn który były robione tak aby chodziły i się nie psuły. Nowo roczniki a w szczególności chińskie to nawet szkoda komentować.


- Ciężka obróbka oraz średnia - stałe łoża szlifowane ( na liniowych prowadnicach też robię), przekładnia wolne i szybkie obroty, stożek wrzeciona BT50, między innymi na takiej robię, nie do zajechania maszyna Japońska :)


- Lekkie prace, grawerowanie - mały stożek SK30, wysokie obroty 6000 i więcej, brak przekładni, http://allegro.pl/centrum-obrobcze-frez ... 44329.html

Samo sprawdzenie maszyny; przy oględzinach oczywiście musi być pod prądem, oceniasz wizualny stan na początek. Sprawdzasz stan prowadnic, czujnikiem zegarowym sprawdzasz stan śrub kulowych czyli luz nawrotny. Przy dobrej śrubie widziałem zaledwie 1-2mikronów ( maszyna z 90lat) 0,002mm mało praciowała. Do 2-3 setek jeszcze ujdzie jak nie masz super wymagającego frezowania.
Sprawdzasz działanie portu RS, zdarza się że jest moduł upalony i się nie połączysz i tym samym maszynę można sobie wsadzić w ......
W starszych maszynach pamięć jest ograniczona, bardzo ograniczona liczona w bajtach :( np 32 000 bajtów to tyle co nic w porównaniu do nowszych maszyn gdzie jest dysk twardy i możesz ładować z PC gigabajty. To może stanowić POTĘŻNY PROBLEM W SKOMPLIKOWANYCH PROGRAMACH. MAŁA PAMIĘĆ. dobudowa pamięci się nie opłaca.

Jak się da to trzymaj się FANUCa w starych maszynach.
Musisz dojść do odpowiedniego mechatronika który potrafi naprawiać stare maszyny, o serwisach zapomnij. Z fachowcami jest różnie. Jeden bierze 1000zł za dzień, słabo się zna, wiecej mówi niż robi.
Inny zaś weźmie 400zł, wyciągnie napęd 30to letni (płytkę drukowaną) będzie go lutował, szperał, wymieniał części itp. Każdy zakład musi zapłacić swoje frycowe heh :)

Patrz aby maszyna miała przedmuch wrzeciona ( powietrzny). Nie podejdzie Ci nic pod stożka przy wymianie.

O chłodzeniu przez narzędzi to nie mówie bo stare maszyny nie miały takich opcji.


Jak sie uda to poniżej 50000zł kupisz świetna maszynę nie wypracowną ale to trzeba mieć dużo szczęscia i dobrego handlarza który sprowadza maszyny z zagranicy i bierze mała prowizje.

Z polski raczej nie kupuj bo maszyny tu są przeważnie dojechane ( z polskich zakładów).. Na zachodzi inna kultura pracy, ludzi.. Lepsze chłodziwa itp.

No i powodzenia !! :mrgreen:


burzaxxx
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 346
Rejestracja: 25 wrz 2010, 20:22
Lokalizacja: zDolny Śląsk

#3

Post napisał: burzaxxx » 01 sie 2015, 13:37

zerknij na to
http://www.aptint.com/pl/uzywane-maszyn ... 20-mm_4216
masz 4,5 osi, mocy sporo, do tego po skablowaniu z icamnet masz opcję "on fly"
ceny nie znam, sam pytaj :)
jka chcesz sprawdzić maszynę wyfrezuj koło i sprawdź wymiary czy ma luzy. to akurat można wyregulować. patrz ile masz akcesorii do maszyny - czasem podnoszą cenę maszyny o 50 procent
Mazak/Mazatrol-Haas-NUM-GibbsCAM


Autor tematu
sommerfeld
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:03
Lokalizacja: mielec

#4

Post napisał: sommerfeld » 01 sie 2015, 18:54

Dziękuje za dotychczasowe odpowiedzi.

Wysłałem kilka zapytań na tej stronie którą zapodał Pan burzaxxx, oprócz tego Schaublina, pytałem jeszcze o widoczne tam Bridgeporty 720.
Co mi jeszcze rzuciło się w oczy, to wymiary tego Schaublina, przecież ja się nie wypłacę za specjalistyczny transport :D

Przeglądając allegro trafiłem na coś takiego:
http://allegro.pl/frezarka-cnc-3d-centr ... 58942.html

Wiem, że kolega viper nie zaleca kupna niczego z polskich zakładów :(, ale chyba w narzędziowni ta maszyna nie napracowała się zbyt wiele?
Siedzi tam Heidenhain TNC370, ściągnąłem manuala i jest tam napisane:
Part programs that occupy more memory than the TNC provides can be “drip fed” block by block from an external storage device. During program run, the TNC transfers program blocks from a floppy disk unit or PC through its data interface, and erases them after execution.
Więc teorytycznie nie ma większego problemu ze zbyt małą pamięcią. Co o niej sądzicie?
Nie wygląda chyba wcale źle, przynajmniej powierzchownie. Czy taka maszyna jest warta chociaż tej ceny podanej w licytacji? Szczerze mówiąc mam ochotę się przejechać i obejrzeć, mam do Radomia tylko 140 km, więc to jednak nie Niemcy gdzie do samej granicy w Zgorzelcu mam 560 km (podkarpackie here :), czasem żałuje że nie mieszkam bliżej Niemiec :P)

Kolego viper, czy znasz może kogoś konkretnego,kto tanio sprowadzi sprawdzoną maszynę z Niemiec? Nie bardzo podoba mi się pomysł osobistych wyjazdowych poszukiwań jako, że nie zdążyłem przyswoić języka dawnego okupanta w stopniu dostatecznym do poprawnej komunikacji :P

Mam jeszcze praktycznie na miejscu coś takiego: http://allegro.pl/centrum-frezarskie-fr ... 82901.html
Ale nie podoba mi się tutaj brak zabudowy, na plus duży obszar roboczy no i chyba dobry producent.

Pozdrawiam

edit:
P.S. Co sądzicie o firmie Inter-Plast z Częstochowy?

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7969
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Zakup centrum obróbczego. Porady mile widziane

#5

Post napisał: WZÓR » 01 sie 2015, 19:45

sommerfeld pisze:...

Albo zupełnie krócej, co byś kupił będąc na moim miejscu? :D

Pozdrawiam
Taką maszynę , do której w razie czego można wezwać istniejący Serwis.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


barjew
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 56
Rejestracja: 16 paź 2012, 20:12
Lokalizacja: ostrów wlkp

#6

Post napisał: barjew » 01 sie 2015, 20:05

kolego taka maszynę jak w linku ma na sprzedaż mój kolega ale chyba chce 69tys ale źródło jest pewne, sprzedaje bo zmienia branżę jak by co pw. http://allegro.pl/pionowa-frezarka-cnc- ... 76777.html

Awatar użytkownika

viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: viper » 01 sie 2015, 21:08

Jeżeli chodzi o tą Matsuure MV1000 to zdecydowanie mogę polecić. System Jasnaca OK po za problemem z ograniczoną pamięcią. Zdecydowanie maszyna przeżyje 2 razy dłużej niż te gó..na powyżej 2005 roku które zżerają portfel usterkami :)

Jest jeden feler... Gość i to grubo przesolił z ceną. Max 40 000 Netto i nie daj się nabierać. Dokładnie taka sama była jakis czas temu na allegro za 30 000 Netto .


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#8

Post napisał: dance1 » 02 sie 2015, 14:05

osobiście bridgeporta 760 sobie chwaliłem, masz niedaleko, maszyna podłączona można przetestować, oferują szkolenie (wielki +), pomoc w organizacji transportu, w tych $ warta uwagi, Ciekawy jestem jaka cena minimalna :?:
O większe programy się nie martw możesz przesyłać wprost z komputera kablem do maszyny.
Nie zgodzę się z twierdzeniem że maszyny z zachodu są lepsze, przeciwnie musisz wiedzieć od kogo kupujesz, wiele mniejszych firm oszczędza na serwisie (np w uk mega koszty) stąd też maszyny często są w "agonalnym" stanie, wiele rzęchów się naoglądałem, gdy jeszcze serwisami się zajmowałem.
Trzeba przetestować a nie patrzeć czy ze wschodu czy zachodu, maszyny od handlarzy nie podłączone polecam omijać szerokim łukiem, chyba że ma się takiego sprawdzonego co maszynę sprawdzał i poleca.
Matsuurę sam bym przygarnął, na brak osłon i wodotrysków nie ma co narzekać, ma pracować a nie warsztat ozdabiać, to nie choinka czy pani Gosia z biura. :wink:
I don't like principles, I prefer prejudices

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”