Strona 1 z 1

Wskazówki frezowanie i toczenie

: 27 lip 2015, 17:02
autor: lolpik
Witam,
Jakby ktoś był uprzejmy i krótko streścił różnice w skrawaniu, w doborze narzędzi, może jakieś parametry i jakieś wskazówki co do frezowania i toczenia różnych metali?
Głównie chodzi mi o:
-aluminium
-tytan
-inconel
-nierdzewka
-miedź

Ogólnie chodzi mi o takie informacje które posiadacie z waszego doświadczenia. Samo co nieco znalazłem na forum jak i na stronach producentów narzędzi.

: 27 lip 2015, 19:21
autor: Czesio
Krótko: Teoria względności :)

Toczenie - materiał obraca się względem narzędzia.

Frezowanie - narzędzie obraca się względem materiału.

: 27 lip 2015, 19:27
autor: lolpik
Zabawne. Rozumiem że dowiedziałeś się o tym dopiero podczas pracy..

: 27 lip 2015, 19:42
autor: Gleba
Wszystko zależy od gatunku i narzędzi, przykład w ALU PA6 polecisz wiertłem HSSCO 60m/min, za to w miedzi już zejdziesz do 40m/min bo się będzie kleić. I zawsze pamiętaj o chłodziwie lub dyszy na zimne powietrze ;).

Napisz na PW to Ci pomogę przy doborze. Oprócz Tytanu, bo ten materiał to tylko cięcie na wodzie mam doświadczenie.
Pozdrawiam.

: 27 lip 2015, 20:10
autor: WZÓR
lolpik pisze:Zabawne. Rozumiem że dowiedziałeś się o tym dopiero podczas pracy..
Nie dziw się.
Jakie pytanie , taka odpowiedź.

Mariusz.

Re: Wskazówki frezowanie i toczenie

: 27 lip 2015, 20:39
autor: jasiu...
lolpik pisze:i krótko streścił
No właśnie tu jest sedno problemu. Mógłbyś słowo "krótko" zastąpić innym słowem? Bo mnie się wydaje, że najkrócej to jest tutaj: http://www.katalogi-narzedziowe.pl/kata ... -coromant/

: 27 lip 2015, 21:10
autor: lolpik
Ok, rozumiem.
A możecie podać jakichś znanych i liczących się producentów narzędzi skrawających do materiałów trudnoobrabialnych? Na pewno jakies firmy mi umknęły..

dzięki jasiu...

: 28 lip 2015, 16:14
autor: jasiu...
Jeśli materiały trudnoobrabialne, to jeśli twarde (hartowane) poszukaj metariałów o płytkach CBN (z azotku boru). Zobacz jak to działa - - zwróć uwagę, że twardość 50-57 HRC, X10Cr13, a więc nierdzewka, zwana czasem kwasówką i parametry obróbki. Tymi płytkami naprawdę dużo można, nawet mocno zahartowane elementy, tyle że są one dość drogie. Ale przyjrzyj się, wiór w zasadzie się spala. Poza tym niby płytka droga, ale skrawa, a nie wykrusza się, jak co niektóre o połowę tańsze ceramiczne. Płytki CBN robi sporo firm.

Do "zwykłej roboty" kup kiedyś na próbę sumitomo. Powinieneś być zadowolony, z tym, że każda firma ma płytki do różnych zastosowań i musisz mniej więcej dobrać płytkę do konkretnej obróbki.