Moment obrotowy potrzebny do gwintowania

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

Moment obrotowy potrzebny do gwintowania

#1

Post napisał: 251mz » 27 cze 2015, 18:14

Witam

Czy jest ktoś w posiadaniu katalogu lub danych jaki moment obrotowy jest niezbędny dla danej wielkości gwintu metrycznego?
Fajnie by było jak by były dane również jakie obroty stosować.

Ostatnio patrzyłem maszynę na allegro gdzie było napisane ,że posiada silnik 5,5kW i maksymalny moment obrotowy 47Nm oraz ,że maksymalny gwint to M20.

Wydaje mi się ,że taki moment obrotowy jest za niski dla M20 i chciałbym to skonfrontować z jakimiś rzeczywistymi danymi z katalogu.

Może ktoś pomóc?

Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

MarcinxD
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 228
Rejestracja: 17 gru 2009, 20:09
Lokalizacja: Zbąszyń

#2

Post napisał: MarcinxD » 27 cze 2015, 18:21

Ostatnio szukałem i znalazłem: wątek na forum.

Z gwintownikami to przyjmij +/- Vc 10 wątek.
Pozdrawiam Marcin


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#3

Post napisał: InzSpawalnik » 28 cze 2015, 20:40

Stary na chlopski rozum:
Masz zjawisko zcinania metalu ktore zachodzi w pewnej odleglosci od osi narzedzia ( gwintownika ) - co z tego wynika: Np dla twojego gwintownika M20 :
Zeby policzyc minimalny moment potrzebny zeby ten gwintownik zaczal obrabiac metal : ramie bedzie 0,01m i teraz jak policzyc sile scinania.. a wiec sila scinania bedzie to: Obwod x Grubosc materialu x wytrzymalosc na scinanie tego materialu. W twoim przypadku obwod bedzie to dlugosc zarysu czesci pracujacej gwintownika, grubosc materialu przyjalbym 3 krotnosc glebokosc na jaka zaglebia sie gwintownik w material poniewaz musisz jakies przyjac zalozenie ( czy jest trafne nie wiem ale 3 krotnosc stosuje sie przy naciskach na powierzchnie ), wytrzymalosc na zcinanie odczytasz sobie z tablic dla materialu. Przeliczysz jednostki promien juz znasz to wyjdzie ci moment. No tak powiesz czy to dobra metoda - obliczysz i porownasz wyniki w praktycznym tescie. Warto zalozyc ekstra moc na pokrycie sil tarcia.
W sumie to bylby bardzo ciekawy eksperyment obliczyc moment potrzebny do gwintowania roznych gwintow ( M3, M6 M10, M12, M16, M20 itp ) a nastepnie porownac go z rzeczywistym ... i jeszcze uwzglednic wplyw smarow i temperatury. Temat na prace magisterska.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”