Obróbka tulei na tokarce CNC

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
cisek9403
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 21 kwie 2015, 17:50
Lokalizacja: Warszawa

Obróbka tulei na tokarce CNC

#1

Post napisał: cisek9403 » 21 kwie 2015, 18:15

Witam wszystkich , jest to mój pierwszy posta na forum. Zaczynam swoją przygodę z obróbką metali od projektu na studiach. Moja wiedza jest w tej chwili bardzo znikoma, jednak chcę się rozwijać w tym kierunku. Na projekcie mam do wykonania tuleje i nie dokońca wiem jak ją wytoczyć. Rozpocznę obróbkę od planowania czoła, jednak nie wiem co potem ? Czy mógł by mi ktoś pomóc. Na rysunku grube linie to powieżchnie do obróbki.
Załączniki
TulejaToczenie.pdf
(101.26 KiB) Pobrany 318 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7984
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#2

Post napisał: WZÓR » 21 kwie 2015, 21:47

Na jakie sterowanie ma być ten program ? ..., bo nie wiem jaką instrukcję Tobie zaproponować.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
cisek9403
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 21 kwie 2015, 17:50
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: cisek9403 » 22 kwie 2015, 09:28

Obrabiarka to Famot 400, z danych katalogowych odczytałem, że strowanie to CNC GE FANUC Series OTC. Ogólnie to największy problem mam z kolejnością obróbek, czy najpierw planować zgrubnie czoła i potem toczenie zgrubne wzdłużne ? czy po kolei od czoła do drugiego czoła ?


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#4

Post napisał: Majster70 » 23 kwie 2015, 07:43

Nie napisałeś, czy detal ma być wykonany z przygotówki (odpada frezowanie) czy z pełnego wałka.
Generalnie
1 planujesz czoło zgrubnie najlepiej nożem z mocną, trwałą i tanią krawędzią o geometrii ujemnej (na przykład z płytką typu WNMG08.. , potem na gotowo innym nożem o bardziej "ostrej" geometrii (dodatniej) np z płytką WCMT..
2. Toczenie zewnętrzne powierzchni walcowych najpierw zgrubne potem wykańczające tymi samymi nożami. Z racji tego, że w twoim przypadku można użyć tego samego noża do planowania i toczenia zewnętrznego można zrobić najpierw obróbkę całą zgrubną potem całą wykańczającą.
3. Wytoczenie podcięcia na średnicy zewnętrznej
4. Jeżeli obróbka z pełnego wałka to wiercenie otworu
5. Obróbka zgrubna otworu (od strony większej średnicy)
6. Wytaczanie otworu wykańczające. Możesz użyć noży do wytaczania otworów na te same typy płytek. Na rysunku brak niektórych wymiarów, np fazki w otworze.
Jeżeli obrabiasz wałek, to dalej masz frezowanie kołnierza, co możesz zrobić na tokarce jeśli ma napędzane narzędzia o odpowiednim momencie. Nie znam tego Fagora, zazwyczaj tokarki z napędzanymi narzędziami mają słabiutkie napędy (np Hass :wink: ) i nie nadają się do takich prac jak wydajne frezowanie tego kołnierza, lepiej to zrobić na frezarce.
Jeśli obrabiasz przygotówkę z gotowym kołnierzem, to nie masz powyższego problemu.
7. Przemocowujesz detal i analogicznie planujesz czoło i toczysz pow zewnętrzne.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”