Proces Technologiczny Koła łańcuchowego dwuwieńcowego

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
młoda
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 25 mar 2015, 19:33
Lokalizacja: Zielona Góra

Proces Technologiczny Koła łańcuchowego dwuwieńcowego

#1

Post napisał: młoda » 25 mar 2015, 20:02

Witam,
Jestem tu nowa i na dzień dobry potrzebuję pomocy.
Mam przygotować proces technologiczny koła łańcuchowego. Problem pojawia się w momencie, gdy dodaje,że jest to koło dwuwieńcowe.
Potrzebuję dobrej rady czym i jaką metodą takowe koło wykonać lub dobrej literatury,aby zapoznać się z tematem.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 26 mar 2015, 11:26

Oba wieńce maja taką samą liczbę zębów?
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
młoda
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 25 mar 2015, 19:33
Lokalizacja: Zielona Góra

#3

Post napisał: młoda » 26 mar 2015, 19:43

tak, mają wspólną liczbę zębów. Odległość między nimi wynosi 3 mm


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#4

Post napisał: IMPULS3 » 26 mar 2015, 21:23

Dla masowej produkcji to frezarka obwiedniowa. Dla pojedyńczej sztuki frezarka pozioma i podzielnica. To sa podstawy, a nie wiedza tajemna.

Po co studiować coś czym się nie interesujesz? Zawsze to samo, kolejny student/ka z jednym pytaniem i póżniej znika na zawsze... Nie lepiej wybrać kierunek zgodny z zainteresowaniami? A tak zawsze będziesz sie męczyć robiąc coś czego nie lubisz.


Autor tematu
młoda
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 25 mar 2015, 19:33
Lokalizacja: Zielona Góra

#5

Post napisał: młoda » 27 mar 2015, 14:01

Wiem,że użyję frezarki obwiedniowej, frezu ślimakowego -rzeczywiście żadna tajemnica.
Niestety, nie mogę znaleźć w nigdzie informacji w jakiej kolejności obrobić rowek pomiędzy wieńcami. Po nacięciu zębów powstanie prawdopodobnie jakiś "zadzior" w tym miejscu. Jak się go pozbyć? Jak wykonać całą obróbkę w sposób ergonomiczny?
Fakt, brak mi praktyki,ale myślałam,że właśnie tu - wśród ludzi doświadczonych uzyskam pomoc. Przykro mi,że jestem oceniana po jednym pytaniu.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#6

Post napisał: IMPULS3 » 27 mar 2015, 14:41

młoda pisze: Przykro mi,że jestem oceniana po jednym pytaniu.
Dziwisz sie? Przeczytaj swój pierwszy wpis, jasnowidzem nikt tu nie jest, jak zadaje się pytanie to powinnaś napisać dokładnie co wiesz a czego nie, wtedy jest łatwiej dla obydwu stron.

Co do rowka to robisz go przed frezowaniem. Zadziory jak jest ostry frez dość łatwo schodzą nawet szczotkami drucianymi czy pilnikiem. Czasami usuwa sie to przez szlifownie.


Autor tematu
młoda
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 25 mar 2015, 19:33
Lokalizacja: Zielona Góra

#7

Post napisał: młoda » 27 mar 2015, 16:09

Rzeczywiście mogłam ubrać to inaczej w słowa. Jestem tu nowa, proszę o wyrozumiałość.
Problem z tym "zadziorem" jest troszkę większy, bo nie mogę pozwolić sobie,przy produkcji seryjnej na ręczną robotę. Zbyt praco i czasochłonne. Muszę przeszlifować zęby,aby zapewnić odpowiednią chropowatość. Czy podczas tego zabiegu usunę wszystkie zbędne odkształcenia pomiędzy wieńcami? Czy może musze rozpisać specjalnie operację do tego?


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#8

Post napisał: IMPULS3 » 27 mar 2015, 17:34

Muszę przeszlifować zęby,aby zapewnić odpowiednią chropowatość.
Nie spotkałem jeszcze szlifowanych zębów kół łańcuchowych-niby po co? Wbrew pozorom te zadziorki przeważnie łatwo odchodzą chyba że jest to zwykła stal. Czasem stosuje sie do usuwania tego szlifierki i są to takie "szlifierki na ramieniu'' gdzie koło łańcuchowe zamocowane na obrotowym wrzecionku powoli sie obraca a ramię grawitacyjnie opada i podnosi się zgodnie z kształtem zęba. Tak samo czasem fazuje się koła zębate, a nawet niekiedy zastępuje się tym sposobem zaokrąglanie zęba. Był gdzieś nawet filmik ale nie pomogę w tym bo mam chwilowo kłopot z szybkoscią internetu.
Zawsze mozna założyć to z powrotem na tokarkę i lekko zebrać te zadziorki.

Z drugiej strony jak to tylko teoria to zapewne lepiej rowek zrobić po frezowaniu, choć z praktycznego punktu widzenia mniej zdrowe to dla narzędzia i maszyny, ale czy teoria ma iść w parze z praktyką? :)


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#9

Post napisał: ma555rek » 27 mar 2015, 20:04

IMPULS3 pisze: Z drugiej strony jak to tylko teoria to zapewne lepiej rowek zrobić po frezowaniu, choć z praktycznego punktu widzenia mniej zdrowe to dla narzędzia i maszyny, ale czy teoria ma iść w parze z praktyką? :)
Pomijając praktykę to i tak będzie zła kolejność bo zadziory wywinięte będą do wnętrza wrębu - każdy ząbek trzeba będzie czyścić.
Gdy rowek będzie przed frezowaniem wtedy na obrotach oczyścisz jednocześnie cały wieniec.
No i frez trochę mniej się zużyje bo nie będzie musiał frezować odpadu - tego w rowku. :wink:
To tak teoretycznie.
Pasjonat


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#10

Post napisał: ak47 » 27 mar 2015, 21:15

koła zębate - Kazimierz Ochęduszko. chyba 2 albo 3 tomy są na temat wykonywanie kół zębatych. Nie posiadam ale jeden kolega co to robi rozmaite koła polecał mi więc pewnie znajdziesz tam odpowiedzi.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”