Strona 1 z 3

Duża płyta stalowa - tolerancja płaskości

: 15 lut 2015, 18:33
autor: kazimierzduch
Mam pytanie ogólne natury technologicznej.

Czy da się wykonać w polskich warunkach płytę stalową o wymiarach 2000x2000 mm o odchyłce płaskości na całej powierzchni w granicach 0,2 mm? Płyta z dużą ilością otworów (kilkadziesiąt), w tym gwintowanych. Ze względu na ograniczenie masy, grubość max do 20 mm.

Jesli się da, to jak to powinno się odbywać technologicznie? Są w Polsce maszyny na których można tak dokładnie obrabiać tak duże powierzchnie? Jaka jest realna tolerancja do osiągnięcia?

Może jakieś inne możliwości wykonania podobnej płyty? Chodziły mi pod głowie traserskie żeliwne lub granitowe, ale przy takim gabarycie ważą tony a nie setki kilogramów.

: 15 lut 2015, 18:37
autor: koala.g
Tolerancja jest do osiągnięcia ale czy przy tych wymiarach zostanie utrzymana.
Największe problemy widziałbym w właściwościach fizycznych materiału bo dwie dziesiątki dokładności to kiepska dokładność.

: 15 lut 2015, 18:47
autor: adam Fx
Przy takiej grubości to już przy samym transporcie odkształcenie jest kolosalne wiec taka płyta musiałaby być na jakimś stelażu żeby nie obwisła pod własnym ciężarem. Dodatkowo materiał musiałby być chyba odprzężony czy coś w tym stylu (robiliśmy kiedyś detal ok 1mx1m grubośi ok 25mm i mimo kilkukrotnego obracania i gęstego podłożenia wszystko pływało np. wciągało środkiem.
stoły spawalnicze wychodziły nam lepiej (ok. 3mx2m) ale tak jak pisałem po ustawieniu na niewypoziomowanej ramie wszystko było krzywe po kilkanaście mm .

Obróbka na podobnym mocowaniu

: 15 lut 2015, 18:50
autor: jasiu...
a musi mieć 20 mm? Nie może mieć np. 6 mm grubości (sama płyta, a pod spodem żebra? Ja bym tak robił, najpierw wszystko pospawał, porządnie wyżarzył (chłodzenie z piecem), a następnie obrobił zgrubnie, pieprznął (o ile czas pozwoli) na miesiąc gdzieś w krzaki (zmiany temperatur wskazane) i następnie wyprowadził płaszczyznę na gotowo. W miejscach, gdzie będą jakieś elementy mocujące dałbym oczywiście jakieś wzmocnienia (kostki od spodu). W ten sposób nie tylko że będzie płaskie po wykonaniu, ale żebra usztywniające zapewnią, że nie wygnie się po jakimś czasie.

: 15 lut 2015, 18:52
autor: szuler666
Da się zrobić na każdej większej wytaczarce lub frezarce bramowej tylko ze upierdliwa robota jeśli płyta ma mieć ma 20 mm grubości , można też płaskość płaszczyzny uzyskac szlifując na dużej szlifierce do płaszczyzn

: 15 lut 2015, 19:00
autor: malpa500000
ale pierdoły opowiadacie... na co dzień robie takie rzeczy taka płyte zrobie ci w 0.06mm poniżej 18mm robią sie problemy z odkształceniami. dużo zabawy ale za takie roboty u mnie na firmie czepia kase....

co do szlifierek przyjezdzaly do nas płyty łądna powierzchnia tylko że strasznie zdeformowane
położyłeś na stole to banan no bo magnes przyciągnie... zreszta na szlifowaniu sie bardzo nie znam...

: 15 lut 2015, 19:30
autor: kazimierzduch
na co dzień robie takie rzeczy taka płyte zrobie ci w 0.06mm poniżej 18mm robią sie problemy z odkształceniami. dużo zabawy ale za takie roboty u mnie na firmie czepia kase....
Jak się to odbywa technologicznie skoro nie na szlifierce? Powiedzmy, że płyta 20 mm, żeby nie było problemów z odkształceniami :) Trzepią kasę, czyli ile? Chodzi mi o rząd wielkości tylko.

: 15 lut 2015, 19:36
autor: dance1
tak malpa500000 w tolerancji którą napisałeś bez problemu tą płytę wykonasz do czasu aż jej z maszyny nie ściągniesz.
Do czego ta płyta ma być? z opisu stół do frezarki, plotera można by wnioskować?
Jak tak to obrobić zgrubnie i maszyna sama sobie splanuje.

: 15 lut 2015, 19:45
autor: adam Fx
kazimierzduch pisze:Cytat:
na co dzień robie takie rzeczy taka płyte zrobie ci w 0.06mm poniżej 18mm robią sie problemy z odkształceniami. dużo zabawy ale za takie roboty u mnie na firmie czepia kase....


Jak się to odbywa technologicznie
No właśnie sam jestem ciekaw... czy blachy macie jakieś wyżarzane czy coś?
dance1 pisze:tak malpa500000 w tolerancji którą napisałeś bez problemu tą płytę wykonasz do czasu aż jej z maszyny nie ściągniesz.

No właśnie o to chodzi jak zachować tą geometrie po zdjęciu z maszyny....

: 15 lut 2015, 20:07
autor: szuler666
adam Fx pisze:No właśnie o to chodzi jak zachować tą geometrie po zdjęciu z maszyny....
cały myk polega na właściwym zamocowaniu blachy , aby mocowanie nie naprężało detalu przykęcanie łap trzeba robić pod kontrolą czujnika
malpa500000 pisze:taka płyte zrobie ci w 0.06mm poniżej 18mm robią sie problemy z odkształceniami
he a myślisz ze jak będzie 20 mm to nie :mrgreen: