Szlifowanie czopów wałka.

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
damian9310
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 28 lip 2014, 22:14
Lokalizacja: Szczecin

Szlifowanie czopów wałka.

#1

Post napisał: damian9310 » 23 sty 2015, 19:41

Witam serdecznie na forum jestem już od jakiegoś czasu, jednak zawszę gdy czegoś potrzebowałem znajdowałem odpowiedź w założonych już tematach, w tym przypadku jednak nigdzie nie mogę znaleźć nic pomocnego.
Muszę zaprojektować proces technologiczny dla wałka i z racji braku doświadczenia pojawiła się pewna niejasność.

Obrazek

Mam mianowicie problem podczas obróbki wykańczającej, konkretnie szlifowanie czopu o średnicy 40s7 z narzuconym Ra1.25 na którym jest rowek na wpust czop ten jest zakończony promieniem R1.5, w tym miejscu pojawia się moje pytanie czy możliwe jest w takim wypadku szlifowanie. na innych czopach wymagających szlifowania zastosowane są podcięcia technologiczne i wtedy nie ma z tym problemu, co w przypadku gdy jest to zakończone właśnie takim promieniem?

Maszyna którą dobrałem do tej operacji to GER CU 600 CNC

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#2

Post napisał: jasiu... » 23 sty 2015, 19:56

Ra 1.25 bez kłopotu uzyskasz po toczeniu wykańczającym. Aczkolwiek ja bym szlifował, choć konstruktor uważa to za niepotrzebne. Zauważ, masz s7, a więc dość duże pole tolerancji (przy pasowaniu czopów masz k6) możliwe do zachowania przy toczeniu. Prawdopodobnie będzie tam wtłoczone (po podgrzaniu?) jakieś koło - element, który osiądzie tam na stałe, ewentualnie będzie szlifowany po osadzeniu - właśnie, jeśli to jest np. koło zębate, to szlifowaniem nie trzeba się przejmować.


Autor tematu
damian9310
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 28 lip 2014, 22:14
Lokalizacja: Szczecin

#3

Post napisał: damian9310 » 23 sty 2015, 20:01

Tak własnie myślałem ze po toczeniu kształtującym spokojnie uzyskam tę klasę dokładności oraz Ra1.25 tokarka którą do tego dobrałem to DMG MORI CTX 300 alpha i wydaje mi się że spokojnie by sobie z tym poradził jednak prowadzący zajęcia twierdzi że Ra1.25 wymaga szlifowania a toczeniem kształtującym da się uzyskać jedynie Ra2.5. Z tego względu muszę zastosować się do jego zaleceń.


warchlak
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 53
Rejestracja: 09 lis 2012, 19:10
Lokalizacja: ----
Kontakt:

#4

Post napisał: warchlak » 23 sty 2015, 21:21

Gdyby to było z aluminium, to wystarczyłoby toczenie wykańczające, ale tu masz stal (ulepszana cieplnie 32-36HRC), więc wypadałoby szlifować, zgodnie z następującą rozpiską:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Chropowato ... owierzchni


Autor tematu
damian9310
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 28 lip 2014, 22:14
Lokalizacja: Szczecin

#5

Post napisał: damian9310 » 23 sty 2015, 21:35

Z tym że moje pytanie było czy z takim promieniem zaokrąglenia jest możliwa obróbka ścierna tego czopu? Czy stosuje się ściernicę z promieniem zaokrąglenia w takim przypadku?


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#6

Post napisał: jasiu... » 23 sty 2015, 21:42

Nie stosuje się z reguły zaokrąglania ściernic i jednoczesnego szlifowania obwodem i czołem, bo może zadrżeć na przykład.

Możesz wytoczyć na średnicę 0.2-0.3 większą i powiedzmy 1.5 mm wcześniej schodzisz na średnicę o 0.1 mm mniejszą i robisz promień na gotowo (takie fikuśne podebranie) - szlifierz się ucieszy.


Autor tematu
damian9310
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 28 lip 2014, 22:14
Lokalizacja: Szczecin

#7

Post napisał: damian9310 » 23 sty 2015, 22:23

W takim razie z racji że jest to przykład edukacyjny i mam możliwość poprawienia rysunku zastosuje tam podcięcie tupu C w którym zostawię naddatek na szlifowanie. Wtedy można będzie zastosować tylko szlifowanie wgłębne zwykłą ściernicą
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”