Maszynka do golenia

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
2jacks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 152
Rejestracja: 20 sty 2015, 19:48
Lokalizacja: Toruń

Maszynka do golenia

#1

Post napisał: 2jacks » 20 sty 2015, 19:54

Witam. Czy ktos mógłby mi pomóc? Interesuje sie tradycyjnymi maszynkami do golenia, brzytwami...Jeśli chodzi o brzytwy to nie ma problemu. Problem jest jednak jesli chodzi o informacje dotyczące zrobienie własnej tradycyjnej maszynki do golenia

Chodzi o proces produkcji i wykorzystanie narzędzi.
http://brzytwa.org/wiki/index.php?title ... dle_Chrome

Trzeba wytworzyć 4, lub 3 części a potem je złożyć. Na jakim sprzęcie, przy uzyciu jakich narzedzi najlepiej, najłatwiej, najtaniej można takie części wykonać? Jestem laikiem w tych sprawach..a te różne nazwy mnie troche przytłaczają...
Od rana czytam o cng, frezarkach, polerkach, tokarkach, drukarkach i ich różnych technologiach itd...itp...ale jakoś nie potrafię sie przybliżyć do rozwiązania mojego problemu.
Będę wdzięczny za pomoc....Chodzi o stal nierdzewną, może mosiądz



Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: diodas1 » 20 sty 2015, 23:50

Skoro jak mówisz, jesteś laikiem w tych sprawach to daleka droga Cię czeka. Zacznij może od tych filmów. Na YouTube znajdziesz potem także filmy dotyczące szczegółów


Autor tematu
2jacks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 152
Rejestracja: 20 sty 2015, 19:48
Lokalizacja: Toruń

#3

Post napisał: 2jacks » 21 sty 2015, 18:50

Wiesz co? Ja sie interesuję przyborami do golenia...brzytwy, pędzle itd... Wszystko znalazłem.... chodzi mi o informacje jak coś zrobić samemu, najlepiej ręcznie

Wyskakują mi takie informacje http://element.mn/products/safety-razor i jak byk pisze "razor handle manufacturing"....ale widze jak skrawa jakaś maszyna. Wiadomo że te przemysłowe to kupa kasy..no ale sie zainteresowałem tematem. Bo jak pisze że są robione "ręcznie" to nawet jeśli proces jest zautomatyzowany, to pewnie pewne el. tak wykonują....i pewnie musi im sie to jakoś kalkulować, a więc tych super maszyn nie używają...chociaż na tym filmie to prawdziwy potwór

Ale jakich używają to po prostu nie jestem w stanie sie ogarnąć....tzn jestem. Wiem że mogę kupić jakąś maszynę za X $...ale chodzi o to czy mogę kupic jakąś w takich rozsądnych granicach...Tym bardziej, że często te maszyny, mają możliwości modelowania, projektowania 3d....a więc to wszystko genialna sprawa

Nie wiem co mam napisać. Zaczynałem z wątkiem na forach tematycznych, ale pojawiają sie te maszyny, a ten temat mnie przerasta...więc jeśli ktoś może podac mi info, to będę wdzięczny. nie chodzi mi o link do filmików "jak jest zrobiona musztarda"

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 21 sty 2015, 19:11

kuba rozpruwacz hehe

co cie interesuje? obudowa seryjnie ? to musisz miec formę wystruganą na cnc i potem termoformowanie plastiku, no chyba ze uchwyt z alu czy stali, to wtedy robiona na maszynce cnc na gotowo jako część.
silniczek czy brzeczyk pewnie w srodku, kwestia pozostaje samego noza ktory to wibruje i tnie jakos tam, musisz wiedzieć czego chcesz - ile elementów potrzebujesz do szczęscia a ile zakupisz do tego czegoś.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
2jacks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 152
Rejestracja: 20 sty 2015, 19:48
Lokalizacja: Toruń

#5

Post napisał: 2jacks » 22 sty 2015, 00:03

no ja nie wiem właśnie czego chce, albo czego powinienem chcieć....

Chodzi mi o możliwość wykonania samemu : drewnianego pędzelka, ostrza brzytwy ze stali nierdzewnej, częsci maszynki tradycyjnej....no i jesli jest taka opcja to chciałbym te rzeczy móc robić w różnych formach, modelach, kształtach...no i tyle.

O ile do zrobienie brzytwy mogę użyć piłkę łańcuchową i potem po prostu ścierać powierzchnie, na koniec wrzucić do pieca do hartowania, wypolerować i dopieścić detale
...o tyle jeśli chodzi o ta maszynkę to nie mam pojęcia. Te narzędzia które wystarczą do zrobienie ostrza brzytwy nie nadaja sie do zrobienia części maszynki tradycyjnej...są zbyt małe szczegóły.

więc stąd moje pytanie do specjalistów


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: diodas1 » 22 sty 2015, 00:48

bartuss1, kolega chce zmajstrować taką maszynkę do golenia na żyletki typu "Krwawa Lux"

2jacks, Do wykonania uchwytu jak z tego obrazka potrzebna jest tokarka do metalu z możliwością wykonania gwintu. Cena rzędu 2000-3000 (orientacyjnie bo można taniej kupić używaną)
Do wymodelowania pozostałych detali przydałaby się frezarka do metalu. Ceny zobaczysz choćby w Allegro. Pokryciami galwanicznymi raczej sobie głowy nie zawracaj. Trudne i niebezpieczne bo w skład elektrolitów wchodzą trucizny.

Do pojedynczych prac wystarczą tańsze obrabiarki obsługiwane manualnie. Do dłuższych serii wygodniejsze są droższe maszyny cnc ale wówczas dochodzą następne koszty i trudności związane z projektowaniem komputerowym.

Ogólnie temat jest do ogarnięcia ale w Twoim wypadku istnieje przepaść bo naprawdę chyba nic nie wiesz na tematy technologiczne. Od tego trzeba zacząć bo ten sam detal da się wyfrezować, wytłoczyć pod prasą, odlać z metalu, uformować z tworzywa metodą wtrysku... a także wydrukować na drukarce 3D. Do każdej z powyższych czynności potrzebne inne wyposażenie warsztatowe.
Podałem Ci link do całej serii filmików na Youtube a nie tylko do musztardy. Zresztą, gdybyś był bardziej dociekliwy to i w tym filmie dopatrzyłbyś się wielu technicznych ciekawostek. Przeczytałeś "musztarda" i uznałeś że całość nadaje się do kosza. Twoja strata. Te filmy adresowane są właśnie do takich ludzi którzy wiedzą o technice mniej niż zero, chociaż i wytrawni fachowcy mogą się w nich doszukać rozwiązań o których nawet nie myśleli


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

#7

Post napisał: Duszczyk_K » 22 sty 2015, 07:33

Ja bym zadał troszkę inne pytanie, Czy jesteś pasjonatem który chce wykonać 1 sztukę takiej maszynki żebyś mógł ją postawić na kominku i chwalić się "ja sam to zrobiłem" potem następną maszynkę o innym designie, żeby stworzyć własną kolekcję... czy tworzyć takich maszynek serie np po 10 sztuk jedna dla siebie reszta na sprzedaż, czy też stworzyć fabrykę takich maszynek i produkować xxx miesięcznie? Bo każda z tych opcji wymaga innego parku maszynowego..
pierwszą do biedy dało by radę wykonać za pomocą pilnika, dremela, wiertarki...albo rozrysować ładnie i dać do wykonania komuś.
do drugiej opcji, tu potrzeba już jakiejś powtarzalności, więc warto by było zainwestować w jakąś tokarkę i frezarkę oraz dorobić do tego specjalne pomoce warsztatowe, wzorniki, uchwyty...
trzecia opcja... nawet nie podejmuje się proponować nic...
ponadto jeśli to pierwsza opcja to robisz to z pasji dla siebie, możesz robić jedną maszynkę i miesiąc w wolnym czasie i będziesz miał z tego satysfakcję, jeśli miał byś na tym zarabiać... to albo maszynka musiała by kosztować majątek albo byś na chleb nie zarobił.


Grawer.Gift
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 534
Rejestracja: 31 mar 2012, 13:27
Lokalizacja: wawa

#8

Post napisał: Grawer.Gift » 22 sty 2015, 09:37

2jacks pisze:
O ile do zrobienie brzytwy mogę użyć piłkę łańcuchową i potem po prostu ścierać powierzchnie,
To chyba dla miłośników sportów ekstremalnych - GOLENIE SIĘ PIŁĄ ŁAŃCUCHOWĄ .Ktoś tu się lubi ostro zabawić.
Muszę kiedyś spróbować.
Oczami wyobraźni próbuję sobie wyobrazić salon fryzjerski - wchodzi koleś a facet odpala piłę łańcuchową i ...spodnie pełne.

A tak poważnie : co chcesz ,,ścierać " w pile łańcuchowej ? prowadnica się nie nadaje do golenia bo jest miękka , ścieranie samego łańcucha ? i co dalej ?
Spróbuj to jakoś rozwinąć bo temat wydaje się zarąbisty.


Autor tematu
2jacks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 152
Rejestracja: 20 sty 2015, 19:48
Lokalizacja: Toruń

#9

Post napisał: 2jacks » 22 sty 2015, 16:42

Chodziło mi o piłę taśmową do metalu:)...nie łańcuchową. http://www.portlandrazorco.com/howtomakeastraightrazor/
Tutaj jest przedstawiony cały proces

Duszczyk_K

Interesuje mnie opcja nr 1/nr 2....Widząc odzew(że raczej temat nie do ogarnięcia dla mnie) odezwałem sie do kilku firm chcąc sie dowiedzieć jakie mogą być koszty wytworzenia takich el. ale chcą modele 3d...

diodas1

No zgadza się. Na prawdę jestem w temacie zielony...Jedynie co to sam posiadam brzytwy do golenia i sie nimi nie tne....i jak zobaczyłem temat ręcznie wykonywanych przyrządów to zacząłem sie tym interesować
Z tymi mustardzami to tylko tak ci sie wydaje, że mogę coś z tego wycisnąć. Bo może udałoby mi sie znaleźć film o procesie produkcyjnym, tylko że przemysłowym...co w zasadzie nie wiele daje. Jak opowiadają o musztardzie, to tylko o niej, ale nie mówią że "używa sie mieszadła firmy x, plastikowe butelki sa robione przez urządzenie y itd..." tylko sie gada o musztardzie. Jakbym znalazł maszynki to pewnie dzowiedział bym sie że uzywa sie frezarki, tokarki i czegoś jeszcze...no ale że sie tego używa to ja w zasadzie wiem....tylko że w takim bardzo ogólnym sensie. Nie wiem jakich tych frezarek, tokarek potrzeba
http://www.tormach.com znajduję np. takie maszyny opisane jako osobiste obrabiarki cnc. koszt 6-8 tyś $....a potem znajduję wątki forumowe, gdzie ludzie piszą że to w zasadzie "junk" ale do pracy na zasadzie hobby może sie nadać....jednak nadal nie wiem do czego konkretnie może sie nadać.

Zachaczyłem też o temat drukarek, czy małych maszyn do modelowania+modelowanie 3d...http://www.rolanddga.com/products/3d/imodela/...no ale to raczje do modelowania z wosku, balsy...nic gotowego do uzycia na tym nie zrobię

Generalnie jak ktoś w czyms siedzi to wydaje mu sie temat łatwy...ale dla kogos takiego jak ja, ciężkie jest usystematyzowanie info. dotarcie do tych mnie interesujących...Czytałem jakies specyfikacje i pojawiają sie np: informacje o kątach w jakich maszyna pracuje....To od razu powstaje wrażenie, że kazda z tych maszyn ma szereg właściwości z których ja nawet sobie sprawy nie zdaję


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#10

Post napisał: diodas1 » 22 sty 2015, 17:32

To fakt że filmy z cyklu "jak to jest zrobione" często jedynie ślizgają się po zagadnieniu i często zdarza się informacja że do jakiejś mikstury dodawany jest składnik będący tajemnicą producenta. Z drugiej strony trudno oczekiwać pozyskania za darmo kompletnego procesu technologicznego bo jest to na ogół komercyjne opracowanie. Pozostają własne eksperymenty i nauka krok po kroku. Żeby poznać maszynę, choćby tokarkę, trzeba zakasać rękawy i zacząć produkować na początku bezsensowne wióry. Mając maszynę można tak opracować projekt żeby był on do zrealizowania właśnie na niej. Nie ma tokarek na których robi się dokładnie trzonek do maszynki do golenia. Można go wykonać niemal na każdej. Zależy to głównie od umiejętności tokarza którą on doskonalił dzięki praktyce ale zaczynał od teorii zdobytej w szkole lub z podręczników. Teraz tę wiedzę w niezliczonej ilości można wyssać z zasobów google. Kiedy trafia się na jakiś nieznany termin to potrzebna jest dygresja czyli poszukanie co on właściwie znaczy. Sama teoria jednak to mało. Trzeba w końcu się trochę pobrudzić. Myślę że zdobycie tokarki do metalu to byłby dobry start. Kiedy będziesz już umiał samodzielnie wystrugać trzonek do pędzelka lub uchwyt do tej tytułowej maszynki to zrobisz spory krok do przodu.
2jacks pisze: chodzi mi o informacje jak coś zrobić samemu, najlepiej ręcznie

Wyskakują mi takie informacje http://element.mn/products/safety-razor i jak byk pisze "razor handle manufacturing"....ale widze jak skrawa jakaś maszyna.
Sęk w tym że zwrot "razor handle manufacturing" oznacza produkcję uchwytu do maszynki do golenia a nie to że jest on wykonany ręcznie. Na dodatek akurat ta maszyna to tokarka cnc a do jednostkowej dłubaniny wystarczy biurkowa manualna.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”