Proces technologiczny, wiercenie otworu osiowego w wale.

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

zdzicho
Posty w temacie: 4

#41

Post napisał: zdzicho » 09 sty 2015, 20:01

ma555rek pisze: Faza jest od otworu do wymiaru gwintu - czyli łysinka jest przerwana a przyleganie kła sprowadza się do klekotu w jajowatym kształcie uzyskanym przez wybranie rowka gwintu.
I to wystarczy aby detal nie był centrowany.
Jak rozumiem wg ciebie,głębokość bruzdy gwintu M12 wynosi 1,5 mm( taki wymiar ma faza),mnie się jednak wydaje ,ze zacznie mniej :smile: Spokojnie zostanie ,,czysta" faza ,do szlifowania. Tak na marginesie -kolega miał odczynienia ze szlifowaniem kłowym ,czy tylko czytał?



Tagi:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16240
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#42

Post napisał: kamar » 10 sty 2015, 09:28

Koledzy praktycy !!
Żeby uzmysłowić wam wagę naukowego podejścia do obróbki przedstawiam mały fragment wyliczenia kosztów :
Obrazek
Dla zainteresowanych mam jeszcze szczegółowe opracowania instytutu radzieckiego, powołanego specjalnie do określenia max przyboru na jedno ziarko sciernicy korundowej :)


zdzicho
Posty w temacie: 4

#43

Post napisał: zdzicho » 10 sty 2015, 12:28

Ad ,,naukowego podejścia. Kiedyś,syn znajomego pisał prace dyplomowa na politechnice i szukał materiałów dotyczących doboru warunków skrawania przy wierceniu . Dostarczyłem mu normatywy wydane przez Ministerstwo Przemysłu w latach 60. Zeszyt A 4 z podanymi średnicami wierteł , twardościami materiału ,a w każdej rubryce obroty i posuw,oraz czas obróbki na 10mm. Kiedy pokazał to promotorowi ,to ten ,był podniecony jak nastolatek ,przed pierwszym stosunkiem. <<gdzie Pan to zdobył? ,biały kruk itd ,itp >> zaraz poprosił o możliwość skserowania. Kiedyś życie było prostsze ,zamiast karmić długimi wzorami ,ktoś to raz policzył (pewnie przy pomocy suwaka logarytmicznego),wydrukował i wysłał do zainteresowanych. Teraz doktorzy się tym ekscytują-pewnie ,ze jest to możliwe.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#44

Post napisał: Zienek » 10 sty 2015, 20:09

Od dziś każdemu pracownikowi będę obliczał, jaki ma "procent czasu doliczany na potrzeby naturalne i odpoczynek normowany pracownika". Dzięki Kamar!


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16240
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#45

Post napisał: kamar » 10 sty 2015, 20:40

Ej, chwila, to tylko część. Fotografować reszte ? :) Żebyś nie dołożył do interesu :)

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#46

Post napisał: Zienek » 11 sty 2015, 01:01

Rozśmieszyło mnie to, bo pracowałem swego czasu w korpo (kopro) racji, gdzie w biurowcu na jednym z pięter były dwa projekty prowadzone.

Jeden projekt A, a drugi projekt dla 'Nokii' (jakiejś firmy z tel-co). No i wyśrubowane normy ochrony własności intelektualnych i polityka firmy doprowadziły do tego, że po środku piętra postawiono ściankę z rygipsu i drzwi z zamkiem na karty chipowe. Toaleta i aneks kuchenny były na terenie projektu A.

Dla 'A' wyjście z całego budynku odliczało czas pracy po 15 minutach nieobecności w budynku. Dla 'nokii' wystarczyło wyjść na "dwójkę" i zaparzenie herbaty i już licznik przestawał bić.

To był moment, kiedy zwątpiłem w sens pracy w firmie zatrudniającej ponad 1000 pracowników.

PS. Ja byłem w 'A' :cool:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”