promień POMOCY !!! PILNE.

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
alchemikCNC
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 13
Rejestracja: 07 sie 2014, 18:14
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie

#11

Post napisał: alchemikCNC » 22 sie 2014, 14:34

jasiu... pisze:Przepraszam za bezpośredniość, ale skoro ty masz kłopoty z wejściem na kontur skompensowany, to znaczy, że tak naprawdę ty nic nie umiesz!

Zacznij od tej strony: http://masters.ckp.pl/plecyk/

Wejdź z menu (po lewej) do działu "Programowanie CNC" i przeglądaj poszczególne działy. Tam masz wyjaśnioną korekcję dość dobrze. Oczywiście pozostałe działy też warto przejrzeć, jak się umie tyle co ty. Jeszcze raz przepraszam za sarkazm, ale zadziwiło mnie, jak można bez tak podstawowych informacji podejść do maszyny.
Napisałem na początku, że przyznaję się bez bicia iż za dużo nie umiem(czt. prawie nic) oraz, że dopiero zaczynam programować maszyny a jestem samoukiem i jestem tego świadomy ale chce się czegoś nauczyć a że sprawa jest dość pilna to poprosiłem, żeby ktoś doświadczony na tym forum pomógł mi rozwiązać mój problem... Już tam zajrzałem, ale maszyna ma ustawiony język niemiecki i nie do końca wiem gdzie określić kwadrant i promień narzędzia. Wrzucę zdjęcie z ekranu maszyny, może ktoś mnie uświadomi w tej kwestii a nie w tym, że nic nie umiem :wink:

Próbowałem napisać program z kompensacją promienia narzędzia jednak jak wpisuję komendę G42 to mi wyskakuje jakiś błąd...

[ Dodano: 2014-08-22, 14:39 ]
Zdjęcie monitora: http://fotowrzut.pl/LY6VCU3VXJ

[ Dodano: 2014-08-22, 17:15 ]
Czy jest możliwe, że przez to, że nie odwołałem korekty promienia narzędzia to wyskoczył mi błąd? Dokładnie chodzi o to, że przy wyjściu z materiału nie wpisałem komendy G40.



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#12

Post napisał: WZÓR » 22 sie 2014, 17:20

alchemikCNC pisze:...

[ Dodano: 2014-08-22, 14:39 ]
Zdjęcie monitora: http://fotowrzut.pl/LY6VCU3VXJ

[ Dodano: 2014-08-22, 17:15 ]
Czy jest możliwe, że przez to, że nie odwołałem korekty promienia narzędzia to wyskoczył mi błąd? Dokładnie chodzi o to, że przy wyjściu z materiału nie wpisałem komendy G40.
Pokaż ten program.

p.s.
Jeśli chodzi o panel maszyny ..... , a co na to operator ?
... zapytaj kierownictwo firmy o DTR tej maszyny ..... , w normalnych zakładach takie ,,coś" :mrgreen: posiadają.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#13

Post napisał: kostner » 22 sie 2014, 22:51

Dokumentacje maja tylko po niemiecku ... Kacper poszukaj w googlach po symbolu sterowania w szafie - sa instrukcje programowania po angielsku. Yasnak i80 czy jakos tak.
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


Autor tematu
alchemikCNC
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 13
Rejestracja: 07 sie 2014, 18:14
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie

#14

Post napisał: alchemikCNC » 23 sie 2014, 09:50

WZÓR pisze:
alchemikCNC pisze:...

[ Dodano: 2014-08-22, 14:39 ]
Zdjęcie monitora: http://fotowrzut.pl/LY6VCU3VXJ

[ Dodano: 2014-08-22, 17:15 ]
Czy jest możliwe, że przez to, że nie odwołałem korekty promienia narzędzia to wyskoczył mi błąd? Dokładnie chodzi o to, że przy wyjściu z materiału nie wpisałem komendy G40.
Pokaż ten program.

p.s.
Jeśli chodzi o panel maszyny ..... , a co na to operator ?
... zapytaj kierownictwo firmy o DTR tej maszyny ..... , w normalnych zakładach takie ,,coś" :mrgreen: posiadają.

Mariusz.
Program napisałem, jest na pierwszej stronie.

Mam DTR i inne dokumenty ale po niemiecku tak jak kolega wyżej napisał, tylko akurat jest w tłumaczeniu na polski bo tak będzie najwygodniej. Kwestia teraz czy ktoś z was jest w stanie mi powiedzieć co może być przyczyną tego, że mi wywala ten błąd jak wpisuję komendę G42? w zasadzie tylko to mnie ogranicza do tego, żeby zamknąć temat i poprawnie napisać program :)

Pozdrawiam, Kacper.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#15

Post napisał: WZÓR » 23 sie 2014, 15:02

rc666 pisze:Jezeli promien narzedzia jest zero a uzywasz np. plytke ktora jest zaokraglona 0.3mm to program idzie jak najbardziej prawidlowo.
Pokaz jakim narzedziem obrabiasz!
rc666 pisze:WZOR

Dlaczego nie??
Nie chce mi sie szukac plytki z promieniem 0,3mm ale napewno znajde.
Sa plytki z 0,2mm, 0,4mm dlaczego ma nie byc z 0,3mm.
….. co nie zmienia faktu , że tak się nie programuje .
p.s.
Zapraszam do lektury w załączniku str.10-12

alchemikCNC pisze:... Program napisałem, jest na pierwszej stronie. ...
Sądząc po wartościach znajdujących się po <,> domyślam się , że program ten jest z CAM-a.
.... zależy od postprocesora , ale z reguły CAM nie generuje w G- kodzie G41/G42 .
Przelicza zadeklarowany promień płytki i stąd w G- kodzie różnice wartości współrzędnych konturu.

Poniżej ( na foto) program pisany z palca* sprawdzony na symulatorze Haas.

http://zapodaj.net/6b7325c859eeb.bmp.html

----------------
* - bez operacji planowania czoła.
alchemikCNC pisze: ... Próbowałem napisać program z kompensacją promienia narzędzia jednak jak wpisuję komendę G42 to mi wyskakuje jakiś błąd...
Błędów może być wiele ...... , ja wyłapałem już jeden;

http://zapodaj.net/d87714735d465.bmp.html

p.s.

Moja rada ..... , poczytaj załącznik i zacznij programować od samego początku.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#16

Post napisał: jasiu... » 23 sie 2014, 15:22

To ja się dorzucę linkiem. Bo to faktycznie trzeba umieć, to podstawy. Sterowanie inne, ale działa podobnie, właściwie identyczne: http://www.pronum.pl/pomoc/insprot.pdf - rozdział 3.8

I pamiętaj, że z konturu skompensowanego trzeba w mądry sposób zejść. W instrukcji wytłumaczono jak.


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 916
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#17

Post napisał: Pneumokok » 23 sie 2014, 21:48

Nie wiem czy Kolega nadal ma problem z tłumaczeniem, ale podpowiem na podstawie wrzuconego przez Kolegę zdjęcia:

Czwarta kolumna od lewej: WZ. ST. - to chyba kwadrant pracy noża tokarskiego
Piąta kolumna od lewej SPITZ -R - to chyba promień płytki

Pozdrawiam
Pneumokok
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#18

Post napisał: WZÓR » 23 sie 2014, 22:23

Pneumokok pisze:... - to chyba ...
... - to chyba ...
Jak nie jesteś pewien , to nie ,,chybaj".
..... , nie pomożesz , a tylko możesz zaszkodzić.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
alchemikCNC
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 13
Rejestracja: 07 sie 2014, 18:14
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie

#19

Post napisał: alchemikCNC » 24 sie 2014, 14:51

WZÓR pisze:Sądząc po wartościach znajdujących się po <,> domyślam się , że program ten jest z CAM-a.
.... zależy od postprocesora , ale z reguły CAM nie generuje w G- kodzie G41/G42 .
Przelicza zadeklarowany promień płytki i stąd w G- kodzie różnice wartości współrzędnych konturu.
Tak, program był wygenerowany w CAMie ale nie przeze mnie i po prostu sugerowałem się wartościami jakie były tam podane...

WZÓR pisze:Moja rada ..... , poczytaj załącznik i zacznij programować od samego początku.

Mariusz.

Poczytam i zrobię tak jak radzisz. Zdam relację, czy coś mądrego udało mi się zdziałać. :grin:

Dziękuję wszystkim, którzy próbują pomóc. Odbiegając od tematu dodam jeszcze tyle, że moje problemy biorą się z tego powodu, że nasza firma zaczyna się dopiero rozwijać jeżeli chodzi o maszyny CNC a tokarka została kupiona niedawno i sam muszę do wszystkiego dochodzić bo nie mam osoby, która mogłaby mi w czymkolwiek pomóc. Dlatego jestem zdany na siebie i na wasze podpowiedzi a jestem jeszcze zielony... :wink:

Pozdrawiam, Kacper.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#20

Post napisał: jasiu... » 24 sie 2014, 16:54

ja bym się jeszcze przyczepił do właściwego wypełnienia tabeli narzędzi. Normalnie musisz wszystkie parametry narzędzia zdefiniować, bo maszyna nie będzie mogła wykonać ruchu z kompensacją. Zobacz np. tu: http://cache.automation.siemens.com/dnl ... 003_pl.pdf - jak określa się narzędzie w Sinumeriku (od strony 34). I tak najpierw określasz typ narzędzia (w Sinumeriku narzędzia tokarskie to np. 500, 510, 540 i tak dalej). Nie wiem, jak w twoim sterowaniu, daj parę screenów z instrukcji, to się przetłumaczy, czy czasem w DATEI NR nie powinien być ten kod. Bo faktycznie kolejna kolumna to może być "położenie ostrza" - jest tylko jedna cyfra, to by pasowało. SPITZ-R to faktycznie promień naroża. Kolejne to pewnie korekcja i długości narzędzia. BREITE, to szerokość, istotne pewnie przy przecinakach (przy toczeniu wgłębień, np. pod pasek klinowy).

Tylko że to gdybanie. Zrób zdjęcia instrukcji, to będziemy wiedzieć wszystko.

Aha - na początku możesz wpisać promień narzędzia dość dziwny, np. 0.01 mm. Chodzi o to, że będzie wywalało błąd, jeśli promień narzędzia jest za duży, żeby jakiś element wykonać. Przykład - dajesz fazkę 0.1 mm, wewnątrz dwóch krawędzi, a promień masz np. 1.2 mm. To się nie uda, bo takim promieniem do fazki nie dojdziesz. Tutaj też czasem pojawiają się błędy. Jeśli przy promieniu 0.01 działa, a przy 1.2 nie, to wiesz, że któryś z elementów jest za krótki, by go w tym momencie zrobić.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”