Zestaw składanych noży tokarskich do małej tokarki

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

Zestaw składanych noży tokarskich do małej tokarki

#1

Post napisał: DOHC » 27 maja 2014, 16:27

Witam,

Zuch CNC na ukończeniu i doszedłem wniosku że żeby stał się pełnoprawnym narzędziem potrzebny mi zestaw noży tokarskich z wymiennymi płytkami. Właściwie jedyne co znalazłem w przystępnej cenie to to co poniżej. Miał ktoś to w ręku ? Czy da rade tymi nożami normalnie pracować ? Założenie jest takie że wyrzucę ten dokładny posuw i wytoczę kilka imaków blokowanych na supporcie, w każdym imaku dwa noże. Chodzi mi o to żeby nie ustawiać za każdym razem offsetów itd, żeby wszystko było w tabeli narzędzi a w razie zużycia tylko wymiana płytki i dalej.
http://www.cncprofi.com/noz-tokarski-s1 ... 1-493.html

Pozdrawiam



Tagi:


Kopiusz
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 89
Rejestracja: 21 kwie 2012, 21:08
Lokalizacja: Wojkowice

#2

Post napisał: Kopiusz » 27 maja 2014, 19:16

Ciężko powiedzieć przyjacielu. Zależy do jakiego materiału to ma służyć. Nie widzę tutaj producenta, brak tutaj wytaczaka z wygiętym nożem.


ZiG
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 232
Rejestracja: 05 mar 2009, 22:39
Lokalizacja: Szczecin

#3

Post napisał: ZiG » 27 maja 2014, 19:56

CNC profi to chińszczyzna bez marki jako takiej. Mam z tą firmą dobre doświadczenia, bo w tych pieniądzach często nic lepszego się nie dostanie a jakość jest całkiem zadowalająca.

Tutaj masz do kompletu mikrowytaczaki:

http://www.jd-tools.de/katalog/2011/06_Micro.pdf


Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#4

Post napisał: DOHC » 27 maja 2014, 21:30

Myślałem jeszcze żeby dobrać taki wytaczak:
http://www.cncprofi.com/noz-tokarski-s1 ... kat-1.html
+ z czasem jak by wszystko ładnie działało noże do gwintów wewnętrznych i zewnętrznych.

Pozdrawiam


Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

#5

Post napisał: Kazik_Wichura » 28 maja 2014, 08:59

Posiadałem kiedyś takie noże, póki płytki są ostre to fajnie się nimi pracowało.
Niestety cena płytek jest duża. Także jeśli nie planujesz zarabiać na toczeniu to może być to mało opłacalne.
Lepiej nauczyć się ostrzyć noże/stalki.

Inną opcją jest dobranie noży na normalnego rozmiaru płytki. W razie czego można go przeszlifować na żądany wymiar.


grzes_rupinski1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 566
Rejestracja: 23 gru 2009, 17:11
Lokalizacja: Ostrołęka

#6

Post napisał: grzes_rupinski1 » 28 maja 2014, 09:03

Ja nie miałem noży z tej firmy mam kilka noży z mocowaniem klamrą od góry i po wymianie płytki zmienia się długość .
„Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych.”
- Ernest Hemingway

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11576
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#7

Post napisał: RomanJ4 » 28 maja 2014, 10:01

Kazik_Wichura pisze:Lepiej nauczyć się ostrzyć noże/stalki.
Każde noże będą przydatne prędzej czy później, jak to mówią: "noży nigdy za dużo"
Tu ma kolega trochę dywagacji na temat
https://www.cnc.info.pl/topics56/noze-1 ... t51714.htm
https://www.cnc.info.pl/topics89/noze-s ... t11377.htm
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#8

Post napisał: DOHC » 28 maja 2014, 16:53

Poczytałem i mętlik w głowie jeszcze większy :) Panowie a jaka jest żywotność takiej płytki tak realnie w odniesieniu do stalki. Noże ze stalek już ostrzyłem i toczenie szło bardzo fajnie ale zależy mi żebym nie musiał ustawiać offsetów przy każdym podejściu do maszyny dlatego to o czym pisze grześ nie może mieć miejsca.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11576
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#9

Post napisał: RomanJ4 » 28 maja 2014, 22:04

Przede wszystkim ze wzgledu na znaczną kruchość spieków nie należy narażać na udar, czyli walnąć w coś. Jeżeli nie zajdzie nagłe zdarzenie, to płytka przy dobrze(ostrożnie) dobranych parametrach długością pracy do wymiany przewyższy HSS (do czasu ostrzenia) kilka razy. Przewagą płytki spiekanej jest jej twardość i możliwość pracowania z dużo większymi temperaturami, co przekłada się na możliwość skrawania twardszych materiałów, z większymi prędkościami i głębokościami skrawania (co oszczędza czas w produkcji, choć przy "majstrowaniu" to mniej istotne).
Ale węglik spiekany ma też swoje wady, w postaci większej kruchości jak pisałem wyżej, co wymaga przede wszystkim większej sztywności i mocy maszyny, a płytek (lutowanych) nie zaleca się ostrzyć "na żyletkę" jak noże HSS, (np do toczenia gumy, kolorowych, tworzyw szt. itp)bo się ostrze szybko wykrusza. Przy obrabianiu materiałów niejednorodnych (np spawów) należy użyć odpowiedniego gatunku węglika, np
https://www.cnc.info.pl/topics66/oznako ... 018,10.htm
Płytki wymienne mają już ukształtowana geometrię (często tępokrawędziową), i z zasady ich się nie ostrzy, zwłaszcza powlekanych.
Tak czy siak, noże składane są tokarzowi potrzebne, w niektórych obróbkach nie da się zastąpić węglika HSS-em, tak wiec na pewno Ci się kolego przydadzą...
Więcej o węglikach i ich właściwościach znajdzie kolega w katalogach Pafany, Baildonu, Sandvika, Mitsubishi, i innych (do znalezienia w necie)
pozdrawiam,
Roman


Garry1
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 57
Rejestracja: 25 gru 2011, 14:20
Lokalizacja: Konin/Poznań

#10

Post napisał: Garry1 » 29 maja 2014, 11:23

Też patrzyłem an te chińskie noże, ale ostatecznie poszukałem na allegro 2 najpotrzebniejsze noże z Pafany, z jakiś starych zapasów. Za jeden nóż do toczenia wzdłużnego plus 10 płytek trójkątnych dałem 70 zł z wysyłką, także bardzo korzystnie ;)
W tych chińskich cena płytek jest za duża.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”