Formy do gięcia

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
kubex95
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 11 maja 2014, 11:04
Lokalizacja: Sokoły

Formy do gięcia

#1

Post napisał: kubex95 » 11 maja 2014, 14:48

Witam proszę o poradę w kwestii wyboru obróbki kół wyciętych z blachy. Tzn. jeszcze nie wyciętych ponieważ zastanawiam się nad dalszą obróbką. Zamierzam z wyciętych elementów zrobić formy do ręcznej giętarki do rur… Po obwodzie musi być wklęsłość (wytoczona? Wyfrezowana?) pod zadaną średnicę rury. Całe koło nie jest mi potrzebne i właśnie w czasie wycinania bym pozbył się zbędnego kawałka. Całe koło (największe) ma ok. 250mm średnicy i 40-60 mm grubości, a potrzebne mi jest ok. ¾ całości. Proszę o poradę czy mam wyciąć całość i po wykonaniu wklęsłośći wyciąć wycinek koła? A może nie pełne koło? Tylko w zawiązku z tym czy nie będzie „bicia” na tokarce? a może frezować frezem w kształcie kuli? Wklejam poglądowe zdjęcia gotowego elementu.
https://www.google.pl/search?q=jd2+die& ... 80&bih=675
Średnice rur jakie chciałbym giąć i z jakiej grubości blachy będą robione elementy.
½” rura ok. 21mm koło średnicy 150mm grubości 40mm
¾” rura ok. 27mm koło średnicy 170mm grubość 40mm
1” rura ok. 3 mm koło średnicy 150mm grubość 50mm
1 ¼ rura ok. 42mm koło średnicy 230mm grubość 60mm
1 ½ rura ok. 48mm koło średnicy 280mm grubość 60mm
Proszę o podpowiedź w sprawie obróbki. Co będzie szybsze, tańsze?
Wstawiam również pliki dwg. Na których widać te elementy.
https://onedrive.live.com/redir?resid=6 ... =folder%2c
Pozdrawiam Kuba



Tagi:


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#2

Post napisał: InzSpawalnik » 11 maja 2014, 16:41

Wyciac cale kolo na laserze, obrabiac na bardzo niskich obrotach na tokarce a na koniec wyciac "niepotrzebne 1/4" do srodka na pile tasmowej, wykonczyc szlifierka reczna, malowac. To nie technika kosmiczna .....


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#3

Post napisał: trzasu » 11 maja 2014, 17:14

InzSpawalnik pisze:Wyciac cale kolo na laserze, obrabiac na bardzo niskich obrotach na tokarce a na koniec wyciac "niepotrzebne 1/4" do srodka na pile tasmowej, wykonczyc szlifierka reczna, malowac. To nie technika kosmiczna .....
Wyciąć na laserze koło z blachy o grubości 40-60 mm ???

Ja bym rozejrzała się za walcem o średnicy zbliżonej do średnicy której potrzebujesz, następnie uciął z tego walca plaster 40-60 mm, obrobił go na tokarce a następnie pociła na taśmówce lub frezarce ...


Autor tematu
kubex95
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 11 maja 2014, 11:04
Lokalizacja: Sokoły

#4

Post napisał: kubex95 » 11 maja 2014, 19:58

Witam dziękuję za zainteresowanie tematem. Zapomniałem dopisać, że posiadam już materiał w postaci blachy 40,50,60 mm i z tego myślę wyciąć te elementy. Mam w pobliżu waterjeta i na nim bym wycinał te krążki. Bardziej mi chodziło o metodę wykończenia obwodu koła. Tokarka czy frezarka z odpowiednim frezem. Na tokarce raczej trzeba by wziać całe koło poniewać przy tak znacznej masie będzie czuć bicie, a frezarka.. może frez w kształcie kuli o odpowiedniej średnicy? Ale czy jest możliwość takiego obrotu?

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#5

Post napisał: BYDGOST » 11 maja 2014, 21:10

Takie krążki spokojnie obrobisz na tokarce nawet wtedy, gdy to będzie wycinek koła. Takie rzeczy można robić na zataczarce a ta minimalne obroty ma 1,3 obr./min. Tu tak małe nie muszą być, ale przy tej średnicy i przy nożu kształtowym, a przynajmniej nożu z promieniem, to i tak obrotów dużych nie można stosować. Wtedy niewyważenie nie spowoduje problemów.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


Autor tematu
kubex95
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 11 maja 2014, 11:04
Lokalizacja: Sokoły

#6

Post napisał: kubex95 » 11 maja 2014, 21:59

Dziękuję za podpowiedź w takim razie będę wycinał elementy i szukał tokarza, który mi to zrobi. :mrgreen: Pozdrawiam Kuba


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#7

Post napisał: Majster70 » 12 maja 2014, 07:46

Możesz też wyciąć Waterjetem koło i obrobić na "normalnych" obrotach na tokarce CNC, potem resztę powiercić, zfrezować itd. Wszystko zależy do jakich obrabiarek masz dostęp, do tego dostosowałbym technologię.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”