wiercenie otworów w kulkach!!!

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
fbu90
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 06 lip 2007, 21:37
Lokalizacja: poznan

wiercenie otworów w kulkach!!!

#1

Post napisał: fbu90 » 06 lip 2007, 21:42

Witam!
Mam takowy problem!
musze seryjnie robić otwory w kulkach ze stali miękkiej (ale nie na wylot)
kulki średnicy do max 10mm.
nie stac mnie na zakup jakiegoś profesjonalnego urzadzenia za kilkanaście tysiecy..
chciałbym sam wykonać takie uzadzenie! no może słozyć z jakich zżeczy...
może pomożecie mi ??? jakieś pomysły przykłady! będe bardoz wdzięczny!!! pozrawiam i czekam na pomoc w temacie


sa

Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7643
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 06 lip 2007, 22:22

witam !! a jak rozumieć pojęcie - DO 10mm ? . czy np. będzie seria fi8mm a następnie 9mmmm ( np ) ? . jeżeli miały być jednakowe to sprawa nie była by raczej skomplikowana , ale jak każda inna to gorzej . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


lex
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 112
Rejestracja: 15 paź 2006, 21:57
Lokalizacja: z wolności

#3

Post napisał: lex » 07 lip 2007, 09:08

Pozostaje pytanie czy do dyspozycji jest CNC czy manualny sprzęt i jaka seria??
w każdym razie trzeba się zastanowić :
*-przyrząd do unieruchomienia seryjnego kulek( najprościej np miękie nakładki na imadło i ściśnięty podparty rząd kulek) można by tez np zaciskową listwę np na mimośrodzie przykręconą do stołu frezarki itp
*przeszifowanie, ewentualnie frez. pow.(kulistej- żeby się potem np wiertło nie ślizgało
*wiercenie, frezowanie
oczy Wielkiego Brata widzą wszystko


Autor tematu
fbu90
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 06 lip 2007, 21:37
Lokalizacja: poznan

#4

Post napisał: fbu90 » 07 lip 2007, 15:07

kulka ma średnice 15mm w której musze wywiercić otwór nieprzelotowy fi9,5mm
(jest to kwestia 6000 kulek) (chodzi mi o powtarzalnośc i dokładność)
sa


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7643
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#5

Post napisał: pukury » 07 lip 2007, 15:26

witam !! a miało być do fi 10mm :lol: . można to zrobić tak ( wg.mnie ) - uchwyt trzy szczękowy ( tokarski) z miękkimi szczękami , w szczękach zatoczyć pod kulkę , następnie ustawić uchwyt na wiertarce ( dokładnie w osi) i wiercić . jeżeli miało by to być kilka razy po 6k kulek to można by się pokusić o wykonanie całej maszyny w tym celu . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#6

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 07 lip 2007, 17:41

zakladajac ze 6000 kulek i stop to chyba najlepiej uzyc cos prostego jak radzi pukury, dlatego ze prawdopodobnie dalo by sie zrobic 2 kulki/min. >>> 6000kulek/50 godzin a robienie zaawansowangego urzadzenia pochlonie znacznie wiecej czasu (nie liczac materialu.
uchwyt najlepiej pneumatycznie zaciskany jesli jest taka mozliwosc. przemyslec jak szybko wyjmowac kulke z uchwytu, dolozyc zedrzak do glebokosci wiercenia oraz odpowiednie wiertlo z np.weglika krotkie, sztywne najlepiej wyposazyc w tulejke prowadzaca.
POZDRAWIAM

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#7

Post napisał: DZIKUS » 07 lip 2007, 18:16

fbu90 pisze:kulka ma średnice 15mm w której musze wywiercić otwór nieprzelotowy fi9,5mm
(jest to kwestia 6000 kulek) (chodzi mi o powtarzalnośc i dokładność)

trzeba zrobic do etgo prosty przyrzad:
plyta ze stoskowymi otowrkami rozmeiszcoznymi w kilku/kilkunastu rzedach i kolumnach oddalonych od siebie co powiedzmy 20mm. w stozkowe zagelbienia wchodza kulki. an to trzeba zrobci specjlana pzrykrywke, czyli duga plyte ze stoskowymi otorkami (przelotowymi), ktora bedzie sie skrecac z pierwsza plyta paroma srubami w kilku miescach. calosc montujesz na stole centrum obrobkowego, lub zwyklej frezarki cnc i z banalnie prostego cyklu na wiercenie w szyku robisz iles tam otowrow za jednym razem. zakaldajac, ze masz mala maszyne, o przejazdach ~400x200 to za jednym razem zmisci ci sie na plycie 10 rzedow kulek, kazdy po 20 kulek czyli w sumie 200 kulek. dobrym wiertlem taki otowr wywierci sie na takeij masyznie w ok 5-10sekund, cyzli 200 otworow (z dojazdami) zrobisz w okolo 3-4minuty. do tego nalezy dodac czas na wlozenie nowej partii kulek, powiedzmy 10minut, zaokrglijmy wszystko do 15minut przy wykonaniu 200 kulek. czyli w ciagu godziny zrobi sie 800 kulek, co oznacza, e w ciagu dniowki powinno sie zrobic calosc (pamietajac, ze zalozylem mala masyzne i wcale nie szybkie wiertolenie).
jesli chcesz poejdynczo wiercic otworki, np na tokarce, montujac je w uchwycie trojszczekowym, to na akzda kulke musisz przyjacz czas wykonania ponad minute, przy cyzm po godznie rpacy odpadna ci ze zemczenie dlonie od ciaglego krecenia kluczykleim uchwytu.
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7643
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#8

Post napisał: pukury » 07 lip 2007, 18:44

witam !! pewnie że można i tak jak radzi Dzikus ( prawdziwy ? :lol: ) . tylko trzeba najpierw zrobić tą płytę ze stożkowymi zagłębieniami ( no i pokrywkę ) . wg. mnie - wiertarka i uchwyt . a wyjmować nie trzeba ( kulek - panowie kulek :lol: ) - wystarczy trochę wieęcej popuścić uchwyt i wyleci dołem . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#9

Post napisał: DZIKUS » 07 lip 2007, 18:56

wlasnie sobie pomyslalem, ze taka plyte mozna wypalic laserem - za dwie stowki ma sie gotowy przyrzad.
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2166
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#10

Post napisał: qqaz » 07 lip 2007, 19:19

DZIKUS pisze: paroma srubami w kilku miescach
ale i tak pozostaje ryzyko ze niektóre kulki nie bedą trzymane i po wiertle...Więc jakieś sprężystości do środka czy coś innego - pomoc poczatkowo prosta się rozwinie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”