czym ciąć profil aluminiowy 50x20x1

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
miron_60
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 10 sty 2014, 14:06
Lokalizacja: wielkopolska

czym ciąć profil aluminiowy 50x20x1

#1

Post napisał: miron_60 » 10 sty 2014, 14:22

Witam szanowne towarzystwo.
To mój pierwszy post tutaj więc jestem trochę zagubiony. Mam problem z przecięciem profilu aluminiowego anodowanego o wymiarach 50x20x1. chodzi mi o idealną linię cięcia. Czym ciąć piłką, ukośnicą, plazmą, czy laserem?
Myślałem że wezmę piłkę do metalu i będzie dobrze, ale po przeczytaniu kilku wypowiedzi stwierdziłem że nic nie wiem o cięciu :oops:
Może mi ktoś pomoże - podpowie czym to najtaniej ciąć piłą tarczową na statywie, czy plazmą i jakie są koszta tekiego prostego ale dokładnego ustrojstwa.
Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11576
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 10 sty 2014, 14:48

Chodzi koledze o jakieś przemysłowe/usługowe ciecie w dużych ilościach, czy tylko jednostkowo, dla amatorskiego zastosowania?

Każda z wymienionych metod ma swoje plusy i minusy:
- metody mechaniczne, zwłaszcza ręczne, zostawiają lepsza lub gorszą powierzchnię, ale są najtańsze do jednostkowego zastosowania,
- plazma i laser działają szybko, ale termicznie, co nie zawsze jest technologicznie pożądane (i jednostkowo/amatorsko kompletnie nieekonomiczne-koszt urządzeń),
- najlepszą powierzchnię i brak oddziaływania termicznego uzyskuje się przy cięciu wodą, ale jak powyżej - jednostkowo koszt nieopłacalny (chyba, że skorzystamy gdzieś usługowo).

.
pozdrawiam,
Roman


Damradę
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2013, 13:16
Lokalizacja: Ścinawa

#3

Post napisał: Damradę » 10 sty 2014, 23:21

Polecam , piłę tarczową- z tarczą przeznaczoną do cięcia amelinium , daje to radę fest.


Autor tematu
miron_60
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 10 sty 2014, 14:06
Lokalizacja: wielkopolska

#4

Post napisał: miron_60 » 11 sty 2014, 14:39

Nie sa to Panowie przemysłowe ilości do cięcia, ale też nie jest to pojedyńcze cięcie. Prowadzę usługi docinania profili aluminiowych i puki się interes nie rozkręci by sprawić sobie coś drogiego chcę przy jak najmniejszych kosztach uzyskać jak najlepszą jakość. Jak kolega napisał Piła tarczowa do alu i z koksem. Koszt piły i tarczy to prawdopodobnie 2-4 tysiące. Ale naczytałem się o taniej plaźmie, a z drugiej strony każdy by chciał uniknąć prostych błędów i niepotrzebnego trwonienia kasy.


Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#5

Post napisał: Bbuli » 11 sty 2014, 18:51

Koszty to piła ukośnica za 7 stów i tarcza od 70 do 250 Pln.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#6

Post napisał: InzSpawalnik » 12 sty 2014, 19:33

Miron60:
Uzyj do tego pily ramowej z metalowym brzeszczotem, ustaw jak najnizsza predkosc opadania pily i w miare wysoka predkosc brzeszczota. Brzeszcot musi miec zeby w linii i... Znajdz dobregi prodycenta. Duzo brzeszcotow do pil ma zeby rozstawione jeden w jedna a kolejny w przeciwna strone - idealne do ciecia rozdzielczego stali. Uzyj plynu do ciecia.

RomanJ4: Nie zgodze sie ze stwierdzeniami: plazma i laser sa metoda i termicznymi i wprowadzaja do materialu cieplo, w przypadku ciecia blach na ksztalt owszem ma ono wplyw ale nawet w przypadku blach technika ciecia poszla tak do przpdu ze nie ma to juz praktycznych wad w tym momencie. W przypadku ciecia profili do uzycia plazmy lub lasera potrzebna jest maszyna CNC ktora bedzie obracac pal ik wokol profilu badz sam profil. I jesli chodzi o wplyw ciepla przy cieciu profili to jest calkowicie pomijalny na jakosc.

Ciecie woda pozostawia powierchnie przypominajaca piaskowanie grubym scierniwem, znacznie lepsza powierzchnie we wszystkich przypadkach daje metoda ciecia laserem.


andrzejk26
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2010, 13:17
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#7

Post napisał: andrzejk26 » 14 sty 2014, 09:38

Ja podobne profile ciąłem piłą tarczową z drobnym uzębieniem widiowym.


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#8

Post napisał: upanie » 18 sty 2014, 21:38

Ja mam LS1018L i tarczę B-09662.
Działa bardzo dobrze mimo, że tnę na sucho. Jakbym pewnie zapodał jakiś olej to by było jeszcze lepiej ale i tak mi wychodzi często lustrzana powierzchnia bez żadnych zadziorów.
czilałt...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”