Strona 1 z 1

Tuleja z dwóch połówek

: 02 gru 2013, 20:29
autor: polski
Interesuje mnie wykonanie czegoś takiego jak na foto poniżej. Wymiary w mm , materiał aluminium. Czerwone kropki oznaczają otwory. Czerwona linia to łączenie dwóch połówek, które mają być skręcane.

Pytanie brzmi czy to wykonalne i jaki może być orientacyjny koszt takiego projektu.





Obrazek

: 02 gru 2013, 21:47
autor: malpa500000
ten otw jaki dokładny? D120 jak najbardziej wykonalne

: 03 gru 2013, 00:22
autor: polski
CHodzi o to że, ogólnie wewnętrzna część otworu będzie zrobiona na gładko, połówki muszą idealnie do siebie pasować, co do dokładności to jeżeli będzie miał np 122mm to nie problem, byle by na całej powierzchni średnica była równa - czyli bez żadnych fal wewnątrz.

: 03 gru 2013, 13:19
autor: RomanJ4
To można go wykonać wytaczadłem, a że długi, to najlepiej np w podobny sposób ("sztangą", albo sztywnym wytaczadłem)
Obrazek Obrazek

a potem np honowanie (jak cylindrów do silnika).
Obrazek
[youtube][/youtube]

: 03 gru 2013, 19:06
autor: BYDGOST
Tu gość robi też długi otwór, co prawda w okrągłym materiale, ale metoda ta sama:


: 03 gru 2013, 20:50
autor: RomanJ4
Trochę bez sensu to ustawianie w okularach, skoro i tak na końcach rury zamocował prowadniki sztangi(wytaczadła). Wystarczyłoby w tym układzie rurę tak zamocować, by miała możliwość ruchu góra-dół i nas boki, a tylko nie mogła się obrócić (bo centrują wytaczadło i tak prowadniki). W sytuacji na filmie centrują prowadniki na końcach rury, a dodatkowo jeszcze zamocowanie w okularach. A jak jedno i drugie nie jest idealnie współosiowe (co nigdy nie wyjdzie tak idealnie), to sztanga się wygina. Ale to takie moje zdanie.

U siebie natomiast kiedyś zrobiłem tak: miałem w prostokątnym klocku roztoczyć otwór 32mm.
po wywierceniu na przelot złapałem klocek miedzy kieł z grzybkiem na koniku, a zatoczony w uchwycie stożek z drugiej. Materiał sam się ustawił w osi toczenia. I dopiero w takim ustawieniu zacisnąłem między szczekami leciuchno przyłapanego do sanek poprzecznych śrubami imadła (suwliwie by mogło się samo ustawić do materiału). Dopiero wtedy przykręciłem imadło na fest, i założyłem w kły przez otwór sztangę wytaczadła. Współosiowość wyszła bezbłędnie.

By w ten sposób ustawić ukośną do materiału oś otworu, to ze względu na to, że wiercenie otworu niekoniecznie wyjdzie idealnie w potrzebnej osi, możemy przed wytaczaniem na tokarce, najpierw otwory kawałek roztoczyć wytaczadłem na frezarce z jednej i drugiej strony w dokładnych współrzędnych.