stal czy aluminium

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
magister
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 16 cze 2007, 17:57
Lokalizacja: Poznan

stal czy aluminium

#1

Post napisał: magister » 17 cze 2007, 00:22

Witam wszystkich .
Chcę sie poradzić : zamierzam zbudować wiertarkę cnc - z jakiego materiału wykonać elementy składowe tzn. mocowania prowadnic , elementy karetek do których przykrece wrzeciona wiercące itd. Czy generalnie wchodzić w stal czy lepiej w aluminium ? Znam sie troche na elektronice i mechanice ( z tym sobie poradzę )gorzej na obróbce metali , ale mam dostep do obrabiarek do metalu ( tokarki , frezarka , drążarka itd.) oraz pomocnika fachowca w dziedzinie obróbki . Spotkałem się z róznymi opiniami : stal wytrzymalsza , łatwiejsza do nabycia (każde złomowisko ) lepiej trzymają gwinty , aluminium łatwiejsze do obróbki , lżejsze , ale np. gniazda pod łożyska szybko się rozbijają bo jest za miękie , a także gdzie kupić np. kawałki blachy o grubości 3-4 cm ?
Proszę o opinie na ten temat .



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 17 cze 2007, 00:41

witam !! zależy do czego wiertarka ? . czy do otworów fi 50 i pracy w produkcji czy do pcb i pracy od czasu do czasu . generalnie im maszyna cięższa tym lepsza . może być tylko problem z masami które się mają poruszać ( bezwładność ) . napisz coś więcej - na pewno ktoś coś postara się doradzić . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


Autor tematu
magister
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 16 cze 2007, 17:57
Lokalizacja: Poznan

#3

Post napisał: magister » 17 cze 2007, 00:47

Maszyna ma wiercić w sklejce . Produkuję art. reklamowe i mam temat polegający na wierceniu wielu otworów fi 8 w sklejce liściastej o gr. 30 mm . Problem w tym , że jest wiele rodzajów tego produktu z otworami umieszczonymi w różnych miejscach w każdym rodzaju inaczej . Robię to obecnie na wiertarce stołowej ale i przerób nie ten i powtarzalność nie idealna i duzo czasu tracę na ustawienia - dlatego pomyślałem że czas na zrobienie jakiejś maszynki. Ma mieć trzy wrzeciona ustawiane niezależnie w jednej osi X natomiast zamocowane na jednej osi Y . A więc z czego to ustrojstwo zmajstrować stal - jeśli tak to doradzcie jaka , czy aluminium - jeżeli tak to jakie i gdzie je można kupić w grubościach 30-40 mm . Cena jest mało istotna ( przecież nie potrzebuję tony ) . Z góry dziekuję za pomoc .


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: pukury » 17 cze 2007, 01:21

witam !! jeżeli tak - to na mój rozum ( :lol: ? ) właściwie to chyba obojętne . to co musisz pospawać zrób ze stali ( obojętnie jakiej - im " gorsza " tym się lepiej spawa ) , a resztę z alu . może jeszcze napisz jakie gabaryty detalu do obróbki . wyrabianiem się obsad na łożyska i ścinaniem gwintów to sie raczej nie przejmuj . przy tych obciążeniach ( otwory fi 8mm ) prędzej skończysz pracować i na emeryturę pójdziesz nim to się dokona . może również jakiś rysunek koncepcji całości zrób - lepiej wiadomo o czym się pisze . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#5

Post napisał: gaspar » 17 cze 2007, 23:13

Aluminium oraz metale kolorowe kupisz : www.avanti.com.pl docinają do formatki. Szybka wysyłka.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


Autor tematu
magister
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 16 cze 2007, 17:57
Lokalizacja: Poznan

#6

Post napisał: magister » 18 cze 2007, 21:45

Dziekuję . I już jestem trochę mądrzejszy . Odezwę się w miarę rozwoju mojej koncepcji .
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”