Technologia wykonania, dot. oprawki VDI

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Kacpero
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2013, 10:39
Lokalizacja: Kielce

Technologia wykonania, dot. oprawki VDI

#1

Post napisał: Kacpero » 22 lis 2013, 11:23

Witam serdecznie wszystkich.

Jestem studentem politechniki, IV rok. Mam kilka pytań dot. wykonania oprawki narzędziowej, VDI odmiana E1. Interesuje mnie głównie w jaki sposób wykonać należy te rowki (nie wiem jak to fachowo nazwać) poprzeczne w stosunku do osi całej oprawki, które potem służą jako zamocowanie w głowicy rewolwerowej. Nie potrafię znaleźć sensownego rozwiązania na podstawie zebranej literatury, ponieważ jest to konkretny przypadek (i są oczywiście wymiary tolerowane). A oczywiście jak to student, od strony praktycznej jestem w temacie zielony.

Jedynie nasuwa mi się kilka przypuszczeń, że najpierw należałoby przeprowadzić frezowanie płaszczyzny na części mocującej oprawki, która jest już po przeprowadzonej operacji toczenia, a potem mając już płaską powierzchnię wykonać te rowki na odpowiednią głębokość. Załączyłem odpowiednie zdjęcia: oprawki oraz widok szczegółu (wymiary rowka).

Dodatkowo, zaleca się dla takich oprawek narzędziowych hartowanie powierzchniowe około 58hrc na głębokość 1,5mm. Więc też nie wiem jak zaplanować operacje w stosunku do procesu obróbki cieplnej, żeby uzyskać oczekiwane wymiary. Materiał stal 40HM ulepszona cieplnie ok. 30HRC.
Za pomocą jakich narzędzi jest to możliwe do wykonania?? Posiadam poradniki Sandvika i poruszam się po nich w miarę sprawnie. Czy można wykonać tą operację na tokarce uniwersalnej, np. FWF-32J2 czy raczej tylko CNC wchodzi w grę?

Dziękuję z góry za wszelką pomoc.
ObrazekObrazek



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 22 lis 2013, 13:20

Frezowanie zespołem frezów ( wszystkie rowki w jednym przejściu) lub frez palcowy oś freza 45° w stusnku do osi oprawki (obr narożem jednego rowka) każdy rowek osobno.
Frezowanie frez węglikowy specjalny (zespolony) .
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


malpa500000
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 483
Rejestracja: 25 kwie 2010, 22:49
Lokalizacja: rwlk

#3

Post napisał: malpa500000 » 23 lis 2013, 14:07

frez tarczowy o takim kącie jak ząbek kolego ja fachowo robić to co na gotowo to na gotowo ale spotkałem sie że te ząbki były wykonywane operacją szlifoania po ulepszaniu tak samo czoło i fi ktore wchodzi w tarcze. tanim kosztem to toczymy fi na got i póżniej frezujemy na tokarce z napedzaną oprawką albo na podzielnice i na frezarce. lecz jak chcesz ulepszać cieplnie to srednica i czoło trzpienia robisz z naddatkiem. zbaki na got. takiej geometri frez ci tego nie skrobnie ulepszonego. jedynie szlif.


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#4

Post napisał: zibi » 25 lis 2013, 07:16

Kolego malpa500000, rozumiem, że twoim zdaniem 30HRC za duża twardość na frezowani wykańczające?
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


malpa500000
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 483
Rejestracja: 25 kwie 2010, 22:49
Lokalizacja: rwlk

#5

Post napisał: malpa500000 » 25 lis 2013, 11:00

koncowe ulepszanie 58hrc a to juz troszke jest...


Autor tematu
Kacpero
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2013, 10:39
Lokalizacja: Kielce

#6

Post napisał: Kacpero » 25 lis 2013, 11:19

Nie wiem czy dobrze myślę, ale ja jako półfabrykat wybrałem wałek ze stali 40HM i do tego już ulepszony cieplnie do 30HRC około.
potem zamysł mój taki:
1) toczyć jedną stronę, następnie drugą zgrubnie z pozostawianiem naddatków żeby uzyskać zarys zarówno części chwytowej jak i tej od strony mocowania narzędzia
2) potem nawiercić i rozwiercić otwór z pozostawieniem naddatku przed hartowaniem
3) potem zamocować na frezarce, zfrezować na płasko pod rowkowanie.
4) I dalej to nie wiem czy hartować, czy zrobić rowki z małym naddatkiem i dopiero potem hartować i ostatecznie je oszlifować.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1253
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#7

Post napisał: Majster70 » 25 lis 2013, 13:21

Co by było ekonomicznie, to całe skrawanie przed hartowaniem powinno być wykonane na jednej obrabiarce - tokarce z przechwytem i osią C (lub C&Y lub z dodatkowym wrzecionem frezerskim) bo każde niepotrzebne ręczne przemocowanie kosztuję. Po hartowaniu ewentualnie szlifowanie. Z ekonomicznego punktu widzenia nie ma też sensu kupować droższy materiał ulepszony by go potem jeszcze raz hartować. Ciekawe co na to prowadzący zajęcia powie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”