Jak uzyskać taką strukturę na mosiądzu?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
qzyn
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 19
Rejestracja: 16 cze 2012, 12:07
Lokalizacja: Podkarpacie

#11

Post napisał: qzyn » 12 wrz 2013, 08:35

GumiRobot pisze:roztwór krecika czyli ług sodowy - wyżre cynk z mosiądzu a zostawi miedź a potem na chwilę do gorącego roztworu Bcośtam czyli nadsiarczanu amonu czyli środka do trawienia płytek - będą wżery i czarno-brązowe plamy patyny
No ciekawie - a tak dokładniej - jakieś czasy kąpieli? No i dokładna nazwa Bcośtam ;)



Tagi:


GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

#12

Post napisał: GumiRobot » 12 wrz 2013, 10:24

Bcośtam to B327 - do nabycia w sklepach z częściami elektronicznymi lub na allle
czas trawienia niestety do ustalenia doświadczalnego gdyż zależy od składu stopu i stanu powierzchni, stężenia, czystości i temperatury roztworów trawiących


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#13

Post napisał: diodas1 » 12 wrz 2013, 14:02

http://allegro.pl/listing/listing.php?s ... gory-67193
lub
http://allegro.pl/listing/listing.php?s ... gory-67193

Oba środki rozpuszcza się w wodzie. Szybsze trawienie następuje jeżeli kąpiel jest podgrzana (40stC). Pomaga też poruszanie przedmiotem w kąpieli, wprowadzenie do naczynia bąbelków powietrza (podobnie jak w akwarium)... Chodzi o sukcesywną wymianę środka trawiącego przy powierzchni trawionego metalu i usuwanie gromadzącego się w zagłębieniach nierozpuszczalnego szlamu który utrudnia kontakt cieczy z metalem. Wypraktykowałem że stosując chlorek żelaza można wspomóc jego działanie dodajac do roztworu w miarę jego słabnięcia kilka % kwasu solnego oraz wody utlenionej. Trawiłem w ten sposób ażurowe wzory w folii z fosforobrązu i mosiądzu. Nie stosowałem dodatkowych zabiegów do wytrawiania cynku Składniki stopu które nie chciały się rozpuścić odpadały w postaci drobnego szlamu. Przyznam się że mając dostęp do chlorku nie eksperymentowałem z B327. Chyba zresztą jeszcze wówczas nie było go w handlu. Używając chlorek trzeba być ostrożnym bo zostawia brudne rdzawe plamy na ubraniach i meblach.


Autor tematu
qzyn
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 19
Rejestracja: 16 cze 2012, 12:07
Lokalizacja: Podkarpacie

#14

Post napisał: qzyn » 13 wrz 2013, 09:59

Panowie - dziękuje wszystkim za podzielenie się wiedzą i dobrymi radami - dzięki temu zostałem naprowadzony na kilka bardzo interesujących rozwiązań.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”