Strona 1 z 1

Frezarka cnc 3d a stabilizatory ortopedyczne

: 02 wrz 2013, 11:02
autor: kaszabosu18
Witam serdecznie

Chciałbym spytać czy istnieje możliwość (domyślam się, że z odpowiednim sprzętem wszystko się da zrobić) wykonania za pomocą przykładowych frezarek/tokarek:

http://allegro.pl/frezarka-cnc-3020t-2d ... 76566.html
http://allegro.pl/atms-tokarko-frezarka ... 33417.html

stabilizatory(części do nich w celu ich złożenia) ortopedyczne jak te przykładowe:





Materiałem musiałby być jakiś metal, który nie podlega korozji - ewentualnie jakiś stop np. aluminium o odpowiedniej odporności na pekanie.

Pytam z uwagi na chęć zaopatrzenia mojego oddziału ortopedycznego w rożne rodzaje tych stabilizatorów, niestety każdy z nich kosztuje kilka - kilkadziesiąt tysięcy złotych(na co nie stać szpitala), a mam wrażenie, ze wykonanie "własnoręczne" będzie dużo tańsze - pomijając koszt samej frezarko-tokarki, którą gotów jestem kupić z własnych funduszy.

Z góry dziękuje z pomoc

Re: Frezarka cnc 3d a stabilizatory ortopedyczne

: 02 wrz 2013, 11:20
autor: oprawcafotografii
Moim zdaniem mozesz zapomniec o tych maszynkach.

Kwestie prawne wziales pod uwage? Cos mi sie wydaje ze producent
moze nie byc zbytnio zadowolony ze kopiujesz jego produkty ;)

q

: 02 wrz 2013, 11:40
autor: trzasu
Wykonać się da, dobór materiałów tez problem nie jest ale musiałbyś opracować własne produkty, te przykładowe które zamieściłeś są chronione prawem patentowym ... podejrzewam iz takie produkty musza słaniać pewne wymagania, normy, atesty medyczne przez co musza przejść przez badania itd temat na tak prosty jak się wydaje nie wygląda.

: 02 wrz 2013, 11:51
autor: baxter12
Prawa autorskie to pikus. Wprowadzenie do obrotu sprzętu medycznego bez atestu, to się prokurator ucieszy....

: 02 wrz 2013, 12:14
autor: kaszabosu18
Prawa autorskie to nie problem, ponieważ nie chce kopiować tych stabilizatorów kropka w kropkę, myślałem raczej o opracowaniu własnych - z tego powodu jest ich tyle rodzajów na świecie - nie chodzi o to że któreś są złe - jedynie o prawa patentowe, które się omija robiąc własny projekt.

Co do kwestii bioetycznej od tego jest komisja bioetyczna, która zezwala na użycie takich produktów na zasadzie eksperymentu bioetycznego - pod warunkiem przekonania jej o bezpieczeństwie stosowania - dlatego też materiał ma być wytrzymały, aby nie doszło do złamania( co jest w kwestii dywagacji, ponieważ każdy materiał stosowany w ortopedii może ulec pęknięciu lub złamaniu co się zdarza niestety). Materiałem który mocuje do kosci stabilizatory są ogólnie dostępne druty Kirschnera lub odpowiednie śruby, wiec tutaj nie chce nic wymyślać tylko skorzystać z dopuszczonego materiału. Co do samych stabilizatorów nie maja one kontaktu z ciałem wiec oprócz samej wytrzymałości fajnie gdyby dało się je sterylizować, co jest możliwe w przypadku większości materiałów, a w szczególności metalu.