Strona 1 z 2
Ocynk ogniowy a odkształcenia
: 24 sie 2013, 08:50
autor: 251mz
Witam
Mam ramę stalową z profili kwadratowych 100x100x3mm
Gabaryty zewnętrzne to wys 2m , szer 1,6m , głęb 1m
Chciałbym to oddać do cynkowania ogniowego.
Gdzieś w internecie przeczytałem ,że konstrukcje od cynkowania ogniowego
mogą się powyginać...
Na ile mam uzasadnione obawy?
Jeśli tak to co zrobić aby się nie powyginało?
I jakie konstrukcje mają tendencje do wyginania.
Z góry dzięki za pomoc
Rysunek podglądowy ramki

: 24 sie 2013, 09:42
autor: BYDGOST
Jeśli pospawasz takie profile i pozamykasz wszystkie przestrzenie to Ci do cynkowania w ogóle nie przyjmą. Biorąc pod uwagę przekrój profilu, to ścianki zajmują niewiele przestrzeni a reszta to powietrze. Gdyby teraz policzyć objętość tej konstrukcji, jaj masę i masę wypartego cynku to się okaże, że to będzie pływać i nie zanurzy się. Poza tym powietrze zamknięte w profilu przy cynkowaniu wytworzy dość spore ciśnienie w środku. Od temperatury wytrzymałość materiału spada i to ciśnienie może spowodować zdeformowanie ścianek. Dlatego chcąc cynkować taką konstrukcję trzeba wykonać w niej otwory technologiczne, które pozwolą na wpłynięcie cynku do środka z jednoczesnym wypuszczeniem powietrza, a przy wyjmowaniu z kąpieli, na wypłynięcie nadmiaru cynku z wnętrza profili. Taka konstrukcja nie może być zanurzana w pozycji poziomej. Wszystkie powierzchnie muszą być pochylone, żeby cynk łatwo spływał, czyli konstrukcję trzeba zawiesić pod ukosem. Otwory muszą być też tak rozmieszczone, żeby nie tworzyły się kieszenie, w których pozostanie jakaś ilość cynku. W sumie to nie jest łatwa sprawa. A do tego dochodzą jeszcze odkształcenia termiczne, o których wspomniałeś na początku. Gdy miałem zamiar cynkować konstrukcje przestrzenne z blach to konsultowałem to z najbliższym mi wykonawcą. Wszystkie wymienione powyżej aspekty, ale co się miało powyginać to i tak się wygięło.
: 24 sie 2013, 09:48
autor: 251mz
BYDGOST pisze:Jeśli pospawasz takie profile i pozamykasz wszystkie przestrzenie to Ci do cynkowania w ogóle nie przyjmą. Biorąc pod uwagę przekrój profilu, ścianki zajmują niewiele przestrzeni a reszta to powietrze. Gdyby teraz policzyć objętość tej konstrukcji, jaj masę i masę wypartego cynku to się okaże, że to będzie pływać i nie zanurzy się. Poza tym powietrze zamknięte w profilu przy cynkowaniu wytworzy dość spore ciśnienie w środku.
Kolego , nie jestem taki tępy
Wiem , ze w każdym rogu trzeba wywiercić odpowiednio duże otwory odpływowe dla cynku i kąpieli aby wszystko ładnie opłynęło....
Mnie interesuje czy ciepło procesu nie pognie mi tego po spawaniu

: 24 sie 2013, 09:57
autor: BYDGOST
Przy spawaniu zawsze się odkształca, ale są na to różne sposoby, żeby zminimalizować odkształcenia np. kolejność wykonywania spoin, kierunek spawania, spawanie jednoczesne z dwóch stron, unikanie przegrzewania.
A za nieuka nie miałem zamiaru Cię traktować, jak i nikogo innego na tym forum.
: 24 sie 2013, 10:38
autor: 251mz
BYDGOST pisze:Przy spawaniu zawsze się odkształca, ale są na to różne sposoby, żeby zminimalizować odkształcenia np. kolejność wykonywania spoin, kierunek spawania, spawanie jednoczesne z dwóch stron, unikanie przegrzewania.
Kolego , wiem jak się spawa....
Konstrukcja jest już pospawana , nie jest powyginana itp...
Chodzi mi o samą możliwość czy się ma prawo pogiąć podczas cynkowania?
: 24 sie 2013, 10:42
autor: grzes_rupinski1
Temperatura procesu cynkowania nie jest aż tak wysoka. Na pewno jakieś odkształcenia będą a jak duże zależy jak duże wprowadziłeś naprężenia. Jak chcesz aby nie pokrzywiło po ocynkowaniu trzeba by konstrukcję odprężyć przed ocynkowaniem .
: 24 sie 2013, 16:38
autor: Opole
grzes_rupinski1 pisze:odprężyć przed ocynkowaniem .
A samo cynkowanie to nie odpręży?
: 24 sie 2013, 16:43
autor: grzes_rupinski1
Ocynkowanie za krótko trwa.
: 24 sie 2013, 16:52
autor: trzasu
bywam czasem w cynkowni coś tam zawieść, widziałem przeróżne konstrukcje przestrzenne, od regałów po ramy przyczep rolniczych 8 tonowych ... pewnie coś tam się odkształci ale raczej zwichrować się nie powinno, sam zawoziłem regały na drewno kominkowe, profil 40x40 dokładnie ich nie mierzyłem ale nie zauważyłem by były jakoś poprzekaszane, nikt niczego nie zagwarantuje, proces cynkowania ogniowego przebiega w tem. 450 stopni wiec trochę jest ...
może tutaj coś znajdziesz w WTWiO ocynkowni z Wielunia ...
http://www.zugil.com.pl/pub/File/downlo ... kownia.pdf
http://www.zugil.com.pl/?pid=181
i tutaj
http://antikor.pl//data_files/strony/pl ... j_2013.pdf
: 24 sie 2013, 18:23
autor: grzes_rupinski1
Dużo zależy od konkretnej Ocynkowni. Np w jednej co byłem to to szybko z pieca na dwór pod wiatę wystawiali aby zacieki obrobić. W takim wypadku może coś się zwichrować . Po ocynkowaniu wygląda fatalnie zacieki strupy miejscowe braki powłoki. A z drugiej ocynk śliczny aż się chciało patrzeć gładko i dokładnie bez zacieków. Ale też nie zawsze dużo zależało od zmiany która wykonywała usługę.