dziwne zjawisko frezowania

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 16243
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#111

Post napisał: kamar » 04 sie 2013, 16:17

mc2kwacz pisze: I dlatego Linux nie jest dla poważnych ludzi, zajmujących się poważnymi sprawami i patrzących na czas jak na strumień oddalających się bezpowrotnie złotówek. Tylko dla takich którzy mają go w nadmiarze.
.
Oj, blade masz pojęcie.



Tagi:

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#112

Post napisał: MlKl » 04 sie 2013, 17:44

Linux jest olewany przez producentów zamkniętego oprogramowania, bo każdy z nich się boi ujawnić kodu swojego produktu, i nie chcą się bawić w dostosowywanie go do stale unowoczesnianego systemu operacyjnego w przypadku dystrybucji produktu skompilowanego. Dodatkowo sprawę utrudnia mnogość dystrybucji Linuxa, nieco się od siebie różniących.

Ale siłą Linuxa i oprogramowania GNU GPL jest to, że je sobie można dostosowac do swoich potrzeb bez proszenia kogokolwiek o zgodę. I owszem - trzeba się tego nauczyć. Ale potem to procentuje.

Potrzebowałem mieć do dyspozycji więcej zmiennych w procedurze NGCGUI - okaząło się, że trzeba to zmienić w samym jądrze programu jeszcze przed kompilacją. Ludzie z dev teamu LinuxCNC wskazali gdzie i co trzeba zrobić, i mam to co chciałem. Ale nie uznali za stosowne tego wprowadzić na stałe w programie - widac jestem wyjątkiem, potrzebującycm o wiele więcej niż inni. W przypadku zamkniętego oprogramowania musiałbym się obejść smakiem.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#113

Post napisał: ezbig » 04 sie 2013, 19:04

Autorowi rozwiązał się problem, a my dale ciągniemy temat ;)

To nie jest tak, że wszyscy wolą windows. Problemem przy profesjonalnym oprogramowaniu jest droższa eksploatacja. Jest znacznie mniej fachowców od linux-a, są różne dystrybucje i dlatego producenci wolą go nie wspierać, żeby potem nie mieć z tym problemów. Wdrażałem w dużym zakładzie oprogramowanie zarządzania produkcją (wspierało oba systemy) i dla mnie nie było problemu czy serwer będzie pracował na linux-ie czy na windows, ale szefostwo wybrało wersję windows, bo późniejsza eksploatacji była tańsza. Co z tego, że system za darmo - producent nawet dostarczał specjalną dystrybucję, która instalowała się bezproblemowo jak windows, ale za serwis liczyli drożej. Tłumaczyli tym, że mają mniej fachowców, a muszą częściej interweniować, bo proste problemy w wersji windows klienci rozwiązują sobie sami, w linuxowych różne bywa.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 16243
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#114

Post napisał: kamar » 04 sie 2013, 19:30

ezbig pisze: To nie jest tak, że wszyscy wolą windows. .
Osobiście wolę lepszy :) Może dlatego że serwis mam darmowy. I może nie serwis a wdrożenie, bo później to raczej problemów nie ma.
Rozwiązania problemu to nie widziałem. Puki program generuje łuki z odcinków to do poważniejszych robót jest nie do przyjęcia. Zawsze robi kółko graniaste. G64 jest tylko ratowaniem du**.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#115

Post napisał: ezbig » 04 sie 2013, 19:36

kamar pisze:
ezbig pisze: To nie jest tak, że wszyscy wolą windows. .
Osobiście wolę lepszy :) Może dlatego że serwis mam darmowy. I może nie serwis a wdrożenie, bo później to raczej problemów nie ma.
To my sobie tak możemy pogadać. Producent patrzy na statystyki i niestety 1% użytkowników to za mało, żeby zbyt mocno się w to angażować. Poza tym profesjonalne programy ze wsparciem, na linux-a też są płatne.

[ Dodano: 2013-08-04, 19:38 ]
kamar pisze:Rozwiązania problemu to nie widziałem
Bo jak zwykle temat zboczył z kursu. Autor miał problem z gubieniem kroków. Kółko graniaste to już inna sprawa.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 16243
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#116

Post napisał: kamar » 04 sie 2013, 19:41

ezbig pisze:[ Poza tym profesjonalne programy ze wsparciem, na linux-a też są płatne.
A ja wcale się nie wypowiadam na temat profesjonalnych programów na linuxa - tu była i będzie winda :) ja tylko twierdzę ze żaden z dostępnych programów sterujących nie da mi takich możliwości jak LinuxCNC.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#117

Post napisał: ezbig » 04 sie 2013, 19:54

kamar pisze:A ja wcale się nie wypowiadam na temat profesjonalnych programów na linuxa - tu była i będzie winda :) ja tylko twierdzę ze żaden z dostępnych programów sterujących nie da mi takich możliwości jak LinuxCNC.
A z tym się zgodzę, sam szczęśliwie rozstałem się z mach-em pewnie już rok temu i nie tęsknię :razz:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 20
Posty: 7877
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#118

Post napisał: tuxcnc » 04 sie 2013, 20:09

Chyba nie wiecie jak się odbywa wybór systemu w większych firmach.
Pierwsza i podstawowa zasada to nie nadstawiać du**.
Pracownik odpowiedzialny za wdrożenie wybierze system najgorszy, byle w razie problemów nikt nie miał pretensji do niego.
Tak to działa.

Teraz inna historia.
Znajomemu padło sterowanie w ploterze CNC.
Jest dawno po gwarancji, panowie z firmy InfoTec krzyknęli osiem tysięcy złotych za nowe.
Najprawdopodobniej jest to taki zestaw za 3300 zł, więc chcą ostrzyc jelenia razem ze skórą.
Leadshine DM556 kosztuje na Ebay 250 zł z wysyłką.
To teraz pytanie :
Ile sterowników (komputer z LinuxCNC + 3 x Leadshine DM556) można złożyć za osiem tysięcy złotych ?
A przecież wystarczy jeden komplet, który sobie leży na półce i czeka na swój wielki dzień.

Tak naprawdę Linux wcale nie wychodzi drożej, po prostu wszyscy się go boją.

.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#119

Post napisał: ezbig » 04 sie 2013, 21:03

tuxcnc pisze:Chyba nie wiecie jak się odbywa wybór systemu w większych firmach.
Pierwsza i podstawowa zasada to nie nadstawiać du**.
Pracownik odpowiedzialny za wdrożenie wybierze system najgorszy, byle w razie problemów nikt nie miał pretensji do niego.
Tak to działa.
Wiesz, nie można tak uogólniać. Wybierze taki system z którym będzie miał mniej problemów. Czy najlepszy? To już inna kwestia. W moim przykładzie program czy to na linux-ie czy na windows-ie z punktu widzenia pracowników wyglądał tak samo, bo to był serwer aplikacji i działał w przeglądarce www (producent zakamuflował to dając niby własną aplikacje kliencką na każde stanowisko, ale 99% funkcji działała również po wpisaniu ip serwera z odpowiednim portem na dowolnej przeglądarce). Gdyby nie to, że wersja linux-owa była o 15 000 droższa, to firma by łyknęła, a ja bym miał ciepłą posadkę na dłużej :) Mieszkam w małym mieście, wszyscy "fachowcy" się znają i wiem, że moi konkurenci linux-a się brzydzą i odradzają każdemu.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#120

Post napisał: IMPULS3 » 04 sie 2013, 21:06

tuxcnc pisze:Tak naprawdę Linux wcale nie wychodzi drożej, po prostu wszyscy się go boją.
Potwierdzam, gdyby nie zaoferowana pomoc przez Kamara na początku mojej drogi CNC, to bym był przynajmniej przez jakiś czas użytkownikiem macha. Moze teraz jest mi trochę łatwiej bo sporo jest na forum i wielu też coś zawsze podpowie.Choć linuxa dalej się trochę boję.... :smile: I pamiętam jak miałem wersię chyba 9.04 to przerażające było to że wszystko trzeba bylo instalować komendami, choćby banalną przeglądarkę firefox, wersja 10.04 jest już zbliżona do windowsa i sporo rzeczy instaluje sie samo...
I taka banalna rzecz jaka ostatnio mi się przytrafiła to kupiłem drukarkę do której nie mam sterowników na linuxa, więc musze drukować z windowsa, więc nie dziwię sie że Linux czasem kogoś zrazi, szczególnie jak ktoś nie ma zaplecza informatycznego tak jak ja. :sad:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”