Strona 1 z 2
Kilka nie-mądrych pytań (czyt. głupich) - frezarki i tokarki
: 01 maja 2007, 23:22
autor: ksitau
Witam,
Z racji że na codzień zajmowałem się do tej pory informatyką to chciałbym dowiedzieć się kilku rzeczy z dziedziny obróbki mechanicznej:
1. Co to jest głowica frezerska i do czego służy, tudzież co można nią zrobić?
2. Jakimi frezami się planuje płyty ze stali?
3. Jeśli mam uchwyt Morse'a - stożek mk4 i wymiennie futerko to jaki komplet frezów byście polecili? I gdzie je najkorzystniej kupić?
4. Co to są noże składaki i do czego służą. Czy taki nóż jest uniwersalny???
5. Co to są noże oprawkowe?
6. Co to jest i do czego służy nóż sandvik
7. Gdzie i jaki komplet noży najlepiej kupić
Dzięki za pomoc i wyjaśnienia
Pozdrawiam!
: 01 maja 2007, 23:36
autor: wawer
czesc postaram ci się wyjaśnić
a więc
głowica frezarska to narzędzie do obróbki zgrubnej przynajmniej ja do takiej używam może posłużyć też do planowania płyt tak jak to pytałeś w 2 punkcie płytę można też splanować frezem walcowo-czołowym ale to zajmuje zazwyczaj więcej czasu.
Sandvik to firma zajmująca się sprzedażą narzędzi frezów, wierteł noży tokarskich itp.
Co do kupna noży czy jakichkolwiek narzędzi to jest wiele firm np: Sandvik MS Spinex D'Andrea Slimax ja osobiście uważam że najlepszą firmą jest Sandvik.
Jeżeli chodzi o tokarki i narzędzia do nich to niewiele pomogę bo dopiero wchodzę w ten temat ale jeśli chodzi o frezarki i elektroerozję to chętnie doradzę
Pozdrawiam
: 02 maja 2007, 00:33
autor: tschaya
Noże tokarskie składają się zasadniczo z dwóch części - trzonka/oprawki służącego do mocowania w imaku i ostrza, które skrawa materiał obrabiany. Trzonek może być wykonany ze zwyklej stali np. 45 a ostrze np. ze stali SW lub węglika spiekanego. Oba te elemnty mogą tworzyć nierozerwalną całość lub mogą być skaładane - czyli oprawka i wymienne ostrze, np. przykręcane do niej za pomoca śrubki.
Noże oprawkowe to jakgdyby same ostrza bez oprawki. Mają postać prętów: płaskich lub okrągłych; właściwy kształt ostrza formuje się samemu na szlifierce. Mocuje się je bezpośrednio w imaku (jesli kształt i rozmiar na to pozwolą) lub w specjalnych oprawkach (zwykle o dość prostej budowie).
Noży uniwersalnych nie ma: innego użyjemy do tocznia bocznego innego do przecinania. Co prawda nowoczesne noże oprawkowe (płytki wieloostrzowe) w połączeniu z obrabiarkami CNC pozwalają połączyć wiele funkcji w jednym narzędziu (np. toczenie boczne, planowanie i fazowanie) ale noży uniwersalnych nie ma.
Więcej informacji szukaj na stronach producentów - wymienianego wyżej Sandvika, Pafnay i innych.
Sorki za nieco łopatologiczny tekst - ale pisałem jak do siebie

.
: 02 maja 2007, 07:28
autor: Slon
To ja spróbuje tak bardziej po ludzku...
1. Wiec głowica frezerska jest to narzędzie zamocowane na ogól właśnie w stożek Morse'a do niej przykręca się płytki widiowe do skrawania w przeciwieństwie do zwykłych frezów po stępieniu się narzędzia wystarczy wymienić płytki i można pracować nią dalej a frez należy wyjąc i oddać do ostrzenia.
2. Trudne pytanie... wszystko zależy od powierzchni jaka chcesz planować i sztywności maszyny ogólnie możesz to robić frezem palcowym fi6 jak i głowicą frezerska fi400.
3. Musisz sprecyzować bardziej pytanie napisz konkretnie co chcesz obrabiać na jakiej maszynie i ile możesz wydać.
Na pozostale pytania odpowiedział Ci chyba kolega piętro wyżej
Tylko mogę tak od siebie wtrącić że jeśli nie miałeś wcześniej styczności z takimi maszynami na co wskazuje Twoja wiedza w danym temacie radze Ci dobrze nie podchodzić do maszyn bez kogoś kto ma trochę doświadczenia bo możesz zrobić sobie lub komuś krzywdę...

: 02 maja 2007, 10:55
autor: bartuss1
Slon pisze:Wiec głowica frezerska jest to narzędzie zamocowane na ogól właśnie w stożek Morse'a
a nie przypadkiem w trzpieniu frezarskim z rowkiem poprzecznym i zabierakami (kamyki) o okreslonej średnicy pasowania otworu głowicy nasadzanej na trzpien i przykręcanej od spodu ?
trzpien może byc w tulei wrzeciona na morsie albo na iso 40, 50 itp, niekoniecznie pionowo, frezarki poziome mają poziomy trzpien z zamontowanym na niej narzedziem.
sandvik to mozliwie najdroższe rozwiązanie, oprawka noża to jedno - odpowiada za ogólny charakter obróbki tak jak przy nożach z szybkotnącej, a płytki zwykle odpowiadają za parametry obróbki, rodzaj materiału obrabianego, sposób łamania wióra itp itd.
w małej tokarce stołowej wystarczą noże do toczenia wzdłuznego proste odsadzone prawe np NZBa lub zdzieraki NNZc do otworów wytaczaki do przelotowych lub nieprzelotowych, przecinaki o grubości powyzej 1 mm raczej nie dadza rady.
kazda operacja wymaga zastanowienia się jak ją wykonać i jakim nożem, poradnik tokarza

: 02 maja 2007, 12:38
autor: clipper7
Co do pytania, jaki nóż tokarski do jakiej operacji, to załączę rysunek z netu, który to dobrze wyjaśnia
: 02 maja 2007, 13:24
autor: ksitau
Moje maszyny:
Tokarka:
http://www.marcosta.com.pl/index.php?st ... rodukt=165
Frezarka:
http://www.zh-rolstal.com/frezarki.php (ostatnia na stronie ZX7045)
Mogę wydać na noże, frezy i uchwyty łącznie ok 1500-1700PLN. Co i gdzie polecacie kupić?
Pozdrawiam!
PS. Dzięki za rozjaśnienie pojęć!
: 02 maja 2007, 16:27
autor: wawer
wiesz obawiam się że dobrych narzędzi to za tą kase nie kupisz bo z tego co się orientuje to sama oprawka do frezów razem z tulejkami zaciskowymi kosztuje ok 1000zł jakis powlekany frez np fi 8 to koszt ok 300-400zł musisz pogrzebać na necie może jakieś używane oprawki ale to też nie wiadomo jak to zajeżdżone jest ale za tą kase to z takich firm jak Sandvik Slimax itp to nie za wiele kupisz
Pozdrawiam
: 02 maja 2007, 18:20
autor: Wodzu
Co frez fi8 za ta kase to powinien spiewac i tanczyc

tutaj masz ceny frezow za nim powmyslisz o produkcji jaksi wielkich serii to stad na spokojnie mozesz brac
http://www.pronar.com.pl/katalog/?page= ... ef=4070570
Po za tym na alledrogo (allegro) mozna czest trafic na fajne okazje, tani sprzet po likwidacji firm, chociaz coraz zadziej. Wiec za ta kase powinienes sie na poczatek zaopatrzyc na allegro jak zarobisz i postanowisz ze bedziesz chcial zialac na tym polu to spokojnie polecam Garanta (frezy, i madla, noze tokarskie), moje ulubione iscar noze i frezy, oraz WNT. Odradzam na poczatek brac Sandvika, zrujnue cie to. Seco ma tez dobry sprzet, na poczatek poszukaj sobie kataloow tych firm na google, warto zaczac od tych ktore polecam. Nie zapomnij o sprzecie pomiarowym, jakas dobra suwmiarka, mikrometry i inne. Pozdrawiam.
: 03 maja 2007, 16:24
autor: Kołchoz
Poszperaj na giełdzie. Jak jeżdzisz często do Poznania to możesz wleciec do Przeźmierowa na giełde po tanie narzedzia.