Pomoc w sprawie technologi, precyzji oraz kosztów wykonania

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
aquaproject
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2013, 08:54
Lokalizacja: Śląskie

Pomoc w sprawie technologi, precyzji oraz kosztów wykonania

#1

Post napisał: aquaproject » 28 mar 2013, 10:58

Witam, jestem nowy na tym forum.
Chciałbym wykonać około 50, może 100 formatek podobnych do tych poniżej w zdjęciach.
Formatki wykonane z miedzi są wymiaru 50x50mm wysokości(grubości 5mm), ewentualnie 55x55x5mm.

Proszę o pomoc, próbuję zaprojektować własny układ podobny do poniższych, lecz nie wiem, jak go zaprojektować, by był tani w produkcji.
Jeśli możecie oszacować, jakiego kosztu się spodziewać?

Co mam na myśli? Już tłumaczę.
Szukam wymiarów tych "finów" (kanalików), w każdym poniżej są różnych wielkości.
Jak takie finy się robi?
Ktoś mi podpowiedział, że to jest nacinane piłami i jest dość szybkie w produkcji.

W czym tkwi problem i zagadnienie?
Tymi kanalikami ma płynąć ciecz i odbierać ciepło.
Staram się dobrać szerokość kanalików oraz ilość materiału oddzielającą je od siebie.
Chciałbym wybrać taką wielkość tych kanałów, by była względnie szybka i tania w produkcji, a do tego kanaliki miały względnie dużą powierzchnie odbioru ciepła.

I tutaj proszę Was o poradę.
Czy grubość kanalika (precyzja?) ma znaczenie w kosztach wykonania?
W jakich szerokościach mogę operować?
Zakładam początkowo kanaliki około 1mm i teraz nie wiem czy mogę jeszcze mniejsze wykonać bez jakiegoś wielkiego wpływu na koszta produkcji?

Jaki odstęp między kanalikami mogę zostawić? Równy kanalikowi czy mniejszy?

Za wszelkie uwagi serdecznie dziękuję, są dla mnie na wagę złota.

Zdjęcia:
33 kanaliki na 33mm:
Obrazek
Obrazek

Obrazek

36 kanalików na 28mm
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

45 kanalików
Obrazek

Obrazek

Podobno najmniejsza powierzchnia i najwydajniejsza (26mm):
Obrazek

Ta najbardziej przypadła mi do gustu
Obrazek

Ta też wydaje mnie się ciekawa:
Obrazek



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 28 mar 2013, 14:53

Rowki, moim zdanie frezuje się odpowiednim frezem lub zespołem frezów składanych. Rowek jest lekko stożkowy, co wynika z kształtu frezu. Niby taki radiator. Odbieranie ciepła będzie proporcjonalne do powierzchni styku z cieczą. Im większa powierzchnia, więcej rowków tym lepiej ale spada wytrzymałość.


Autor tematu
aquaproject
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2013, 08:54
Lokalizacja: Śląskie

#3

Post napisał: aquaproject » 28 mar 2013, 15:17

Dziękuję zibi za odpowiedź.
Niestety Twoja odpowiedź dużo mi nie pomogła.
Dalej nie wiem jakiej głębokości i szerokości wykonać rowki oraz jakie odstępy zastosować.
Jaką zalecacie ściankę rowku, by miała odpowiednią wytrzymałość?

Jesteś pewien, że takie rowki wykonuje się tylko frezami?
Domyślam się, że takie frezowanie frezem do najefektywniejszych nie należy?

Po głębszym przyjrzeniu się innym konstrukcjom pojedynczy rowek ma szerokość około 0,5mm, czasami wydaje się nawet sporo mniej.

Dalej szukam jak najbardziej optymalnego wymiaru rowka.
Czekam na Wasze pomysły i wszelkie wskazówki.
Pozdrawiam!


frontside
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 226
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:37
Lokalizacja: warszawa

#4

Post napisał: frontside » 28 mar 2013, 18:47

Witam,

Frez tarczowy grubość 0,5mm:
http://www.globus-wapienica.eu/podzial_ ... i.229.html
Oni robią dużo narzędzi dla przemysłu wydobywczego do nacinania kanałków - dokładnie to o co tobie chodzi.
Ad samego bloku, to wolałbym grubsze kanaliki a wyższe - zauważ, że we wszystkich tych blokach nie ma zupełnie sterowania przepływem - to znaczy woda płynie tam gdzie chce i jak chce. Poza tym robiąc "fin" (nie mam pojęcia jak to po polsku będzie) o grubości 0,5 i wysokości 3mm masz 6x wydłużenie - nie sądzę, żeby górna powierzchnia finu miała temperaturę wyższą niż woda - to znaczy nie bierze udziału w wymianie ciepła, dodaje tylko powierzchnie, tak ważną z marketingowego punktu widzenia.


Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#5

Post napisał: Mrozik » 28 mar 2013, 21:49

Kanałki są nacinane piłkami tarczowymi, najprawdopodobniej złożonymi w zespół o odowiedniej szerokości jak sugerował kolega powyżej. Znajdź dostępne w sprzedaży piłki tarczowe i do nich dopasuj szerokość kanałka, odstępy pomiędzy kanałkami daj zbliżone do szerokości wcięcia. Głębokość wcięcia sugerował bym rzędu 3~4 razy grubość kanałka (wygaje się być ludzką proporcją).

Trzeba brać pod uwagę również opory przepływu, zbyt małe kanałki powodują duże opory pomimo sumarycznie dużego światła przepływu.

Awatar użytkownika

Krzysztof_pneum
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 12 mar 2013, 11:22
Lokalizacja: poznań

Re: Pomoc w sprawie technologi, precyzji oraz kosztów wykona

#6

Post napisał: Krzysztof_pneum » 29 mar 2013, 09:42

Odpowiadając na Pana zapytanie chcę z Panem podzielić się moją wiedzą i doświadczeniem.
Przede wszystkim musiałbym znać grubość materiału w jakim te rowki będą występowiać, ponieważ grubość całej płytki jest większa od pola nacięć. Nacinanie takich rowków metodą mechaniczną jest mało precyzyjna i bardzo pracochłonna, ponieważ piłeczki do nacinania takich rowków mają około 0.4mm i przerwa między nacięciami musiałaby wynosić conajmniej 0.6-0.7mm (miedź jest materiałem mocno ciągliwym i wiotkim). Odradzałbym Panu rozważanie nacięć mechanicznych. W obecnej dobie tego rodzaju nacięcia przez całą długośc powierzchni czy na jej wycinkach wykonuje się metodą laserową względnie cięcie wodą (metoda tańsza). Gwarantuje to możliwość wykonania nacięć w przedziale od 0.3mm.
W tym momencie przerwy między nacięciami mogą wynosić około 0.4mm.
Metody te są względnie tanie i gwarantują prawie że stu procentową jakość precyzji wykonania.
Zeby określić panu cenę wykonania tego rodzaju nacięć musiałbym mieć względnie dokładny szkic czy rysunek nacinanej powierzchni. Pytał Pan poza tym o wielkość nacięć w stosunku do wielkości przepływu - łatwo to określić analizując powierzchnię nacięć i powierzchnię przerw między nimi i tak np jeżeli nacięcia mamy 0.5 i przerwy 0.5 to na takiej średnicy przepływ będzie 50 %. Wydajność takiego przepływu wynika także ze średnicy przewodów doprowadzających ciecz oraz jej ciśnienie.


Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#7

Post napisał: Mrozik » 29 mar 2013, 20:14

Wg, mnie to nacięcia nie są na wylot, stąd odpada laser i woda. Ponadto z laserem były by duże problemy z powodu naprężeń cieplnych, natomiast z wodą mogły by powstać odkształcenia od samego naporu wody na już wycięte "skrzydełka".


frontside
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 226
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:37
Lokalizacja: warszawa

#8

Post napisał: frontside » 29 mar 2013, 20:29

Jeżeli laser i woda to tylko blok jako składak (kanapka) ale wtedy po co blok...
Poza tym kolegi wyżej nie da się zrozumieć i tak - co to jest przepływ 50%, grubość większa od pola itd...


MxM
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 228
Rejestracja: 21 mar 2008, 11:41
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#9

Post napisał: MxM » 29 mar 2013, 22:16

Jaka jest grubosc materialu dla tych cienkich rowkow?
...
chodzi o waterblocki do CPU, jak w ponizszym przykladzie?

Zmien design pod dostepna technologie ;)

Przy 50-100 szt wchodzi w gre frezowanie (wybrania wewn. i rowek pod uszczelke nie zrobi sie przelotowo, laser,woda odpada), im ciensze rowki i grubszy material tym drozej a ilość odebranego ciepła będzie podobna (oczywiscie moge byc w bledzie :roll: )

Dla grubosci 5mm dobrałbym - minimalna szerokosc rowka 2mm, optymalnie 3-4mm -> szybsza obrobka, nizsza cena.
Mozna zrobic i frezem 0,5mm, ale bedac producentem nie ryzykowalbym zlamania frezu za 100-150pln, bo kolejne 5szt robisz darmo no chyba ze klient akceptuje cene jednostkowa 3x wyzsza od razu ;)
Jesli grubosc samych rowkow jest mala 0,5-2mm mozna ew. nacinac frezem do gwintow.

[/quote]


Autor tematu
aquaproject
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2013, 08:54
Lokalizacja: Śląskie

#10

Post napisał: aquaproject » 30 mar 2013, 09:55

Już odpowiadam na wszystkie posty i liczę na dalsze rady.

@frontside, dzięki za wiadomość, czyli jednak się nie myliłem i jednak są nacinane piłami.
Początkowo też myślałem nad finem 0,5mm i głębokości 2-3mm. Nie podjąłem jeszcze decyzji.

@Mrozik, ciekawa opcja. Muszę to przemyśleć (głębokość).

@Krzysztof_pneum, grubość materiału zależy głównie od głębokości rowków.
Początkowo myślałem nad 5mm, a teraz zastanawiam się czy nie taniej z dużą różnicą w cenie będzie zrobić 3mm grubości. Dużo zależy od Was, nie mam parcia na na konkretną grubość czy też wielkość kanalika. Chciałbym wykonać to w miarę szybko (tanio, bo przecież za czas się płaci o ile się nie mylę?).
Tutaj też ciekawa opcja wielkości finów.
Niestety, nie wiem jak wygląda nacinanie laserem i wodą, ale wyobraźnia podpowiada mi, że jest to przelotowo, a tak raczej nie może być. Tak jak później MxM napisał, musi być miejsce na uszczelkę.
Co do rysunków jeszcze nic nie jest ustalone, na razie szkice jedynie.

@MxM, tak, dokładnie chodzi o blok na procesor. Dokładnie tak, szukam projektu pod dostępną technologię oraz szukam najszybszego - najtańszego sposobu na wyżłobienie kanalików.
Co masz na myśli pisząc "Przy 50-100 szt wchodzi w gre frezowanie"? Chodzi o to, że przy tak małej partii nie warto bawić się w nacinanie frezami piłkowymi?
Cenna uwaga z tym frezem 0,5mm.
Najrozsądniej będzie chyba zrobić z 10 projektów i każdy dać do wyceny - nie wiem na jakich różnicach w kosztach rozmawiamy. Czy to dwukrototność ceny czy 10-15% różnicy.

Czekam Panowie i Panie na dalsze instrukcje oraz opinie.
Pozdrawiam wszystkich

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”