Interpolacja kołowa - przejście na inny ukł. wsp.

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
grimed
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 29 sty 2013, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Interpolacja kołowa - przejście na inny ukł. wsp.

#1

Post napisał: grimed » 21 mar 2013, 12:48

Witam

Aktualnie zajmuję się obróbką bardzo małego elementu na frezarce 5 osiowej. Aby uniknąć zakupu skomplikowanego narzędzia muszę posłużyć się rozwiązaniem problemu przy urzyciu narzędzi typowych. W moim przypadku jest to Frez piłkowy widoczny w załączniku.
Problem polega na tym by wykonać interpolację kołową w układzie wsp. maszyny (jasnoniebieski) a nie wrzeciona (czerwony). Jednakże nie wiem czy jest to możliwe, a jeśli tak to w jaki sposób uzyskać przejście w ten drugi układ współrzędnych.
Docelowo, element powinien mieć kształt jak po toczeniu jednak przy wykorzystaniu Frezarki 5 osiowej.
Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek pomoc w rozwiązaniu problemu

Pozdrawiam

Załącznik: http://ifotos.pl/zobacz/1jpg_nppxwrr.jpg/



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 21 mar 2013, 13:18

Nie wiem jaką masz kinematykę maszyny. Myślę, że takie "toczenie" realizujesz obrotem stołu wokół zera detalu. Pochylasz oś, wgłębiasz się frezem i wykonujesz obrót detalu wokół osi. Wszystko bez interpolacji. Program można zrobić parametrycznie na wzór korekcji.


Autor tematu
grimed
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 29 sty 2013, 12:47
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: grimed » 21 mar 2013, 13:56

Obrabiarka posiada kinematykę jak w na rys: http://ifotos.pl/zobacz/1jpg_nppxqwp.jpg/

Też początkowo chciałem rozwiązać to w ten sposób, mimo wszystko wolałbym mieć do dyspozycji również i tę drugą możliwość, by móc przetestować trochę maszynę. Poza tym, nie wiem czy obciążenie spowodowane obróbką podczas obrotu osi A nie spowoduje nadmiernego zużycia napędu. Nie jestem zorientowany jaki opór może stawić napęd tej osi....


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#4

Post napisał: zibi » 21 mar 2013, 14:38

Możesz to robić czołem frezu palcowego.


Autor tematu
grimed
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 29 sty 2013, 12:47
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: grimed » 22 mar 2013, 09:06

,,Możesz to robić czołem frezu palcowego"

To fakt, jednak nie do końca wiem, czy oś A (rys.) posiada wystarczający moment obrotowy by przeciwstawić się występującym w takim przypadku siłom oporu. Z dokumentacji wynika, że oś ta może przenosić moment wielkości rzędu 80Nm. z tym że dodatkowo musi obrócać prętem o średnicy od 7 do 14 mm średnicy i długości 3 metrów.
Trochę obawiam się pisać program z uwzględnieniem takiego przypadku. Może ktoś mógłby w jakiś sposób pozbawić mnie obaw o ewentualne zniszeczenie maszyny :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”