Projektowanie linii technologicznej do obróbki metali.

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
czokoziom
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 73
Rejestracja: 25 cze 2010, 18:55
Lokalizacja: baranowka

Projektowanie linii technologicznej do obróbki metali.

#1

Post napisał: czokoziom » 07 mar 2013, 14:41

Postanowiłem założyć dość ogólny temat, nt. projektowania linii technologicznej do obórki metali. Zbieram wszelkie możliwe ciekawe materiały potrzebne do zaprojektowania linii technologicznej. Sam mam na koncie kilka takowych projektów. Główną sprawa jaka mnie denerwuje w tego rodzaju przedsiemwzięciach jest komplentny brak literatury na ten temat w literaturze polskiej. Mimo że zaprojektowałem już kilka takich linii, nie opierałem się za bardzo na literaturze bo i w sumie poprawdzie nie było na czym. Robota wyglądała jak małe dochodzenie, głównie chodziło o rozmowy z technologami, audyt technologiczny firmy, diagnoza produkcji, wyliczenia ekonomiczne i tyle. Natomiast chętnie wysłuchał bym opinii biegłych którzy wskażą ciekawe źródła gdzie można pobierać informacje na temat nowych możliwości organizacji linii produkcyjnej, np. jakieś nowe koncepcje przepływu produkcji, gdzie można znaleźć nowości na temat lean manufacturing, może są jakieś artykuły traktujące o sieciach informatycznych przemysłowych. Patrze na to z punktu widzenia człowieka praktyka, nie interesuje mnie z czego dana maszyna jest zbudowana, wnikam w maszyny tylko na tyle na ile jest to potrzebne do zaprojektowania działającej linii. Być może znacie jakieś wartościowe pozycje literaturowe które traktują o liniach technologicznych oraz o nowoczesnych koncepcjach organizacji produkcji, z punktu widzenia projektanta..



Tagi:


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#2

Post napisał: IMPULS3 » 07 mar 2013, 18:22

czokoziom pisze:Zbieram wszelkie możliwe ciekawe materiały potrzebne do zaprojektowania linii technologicznej. Sam mam na koncie kilka takowych projektów.
No to czekamy aż sie kolega czymś tu z innymi podzieli..... :smile:


Autor tematu
czokoziom
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 73
Rejestracja: 25 cze 2010, 18:55
Lokalizacja: baranowka

#3

Post napisał: czokoziom » 07 mar 2013, 20:47

Spoko a co chcecie?

[ Dodano: 2013-03-07, 20:48 ]
Tylko nie marudzić jestem młodym adeptem budowania takich rzeczy.


Autor tematu
czokoziom
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 73
Rejestracja: 25 cze 2010, 18:55
Lokalizacja: baranowka

#4

Post napisał: czokoziom » 09 mar 2013, 13:44

Wiem że ludzie nie chcą wymieniać się wiedzą na różne opłacalne tematy...


gussto
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 76
Rejestracja: 29 paź 2011, 20:28
Lokalizacja: Szczecin

#5

Post napisał: gussto » 10 mar 2013, 23:21

Dla mnie temat jest zbyt ogolny. Sam jestem na etapie projektowania linii technologicznych do ciecia wiercenia i wypalania ksztaltownikow. Widzialem pare takich linii w firmach zagranicznych. Tak naprawde to w tym temacie to trzeba zakupic maszyny od np kaltenbacha voortmana lub behringera i dostanie sie caly ciag technologiczny obslugiwany przez 1 osobe o olbrzymiej wydajnosci. Sa ciekawe filmiki na stronach tych producentow np kaltenbach ma wirtualna wytwornie gdzie wszystko dziala w automacie. Widzialem taka wytwornie w realu. Wystarczy jedynie kupic ich maszyny:-) ale nie wiem czy o taki rodzaj obrobki kolega pytal.

[ Dodano: 2013-03-10, 23:23 ]
Moze kolega napisze jakie ciagi technologiczne zaprojektowal. Do czego?


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#6

Post napisał: lolo2 » 11 mar 2013, 09:48

Zbyt ogólny temat żeby podać coś konkretnego.

Poczytaj jakieś książki z "montażu" i/lub "robotyzacji" prof. Jana Żurek, lub prof. Jerzy Honczarenko. Tam jest trochę informacji teoretycznych na temat przepływu materiału, modele linii technologicznych, przykłady, pozycjonery, podajniki, przenośniki, robotyzacja itp. No ale mogą to być pozycje zbyt teoretyczne i zbyt ogólne.

Jeżeli chodzi ci o stronę mechatroniczną, sterowanie, regulacja, czujniki, zawory, chwytaki itp. To polecam książkę:
Mechatronika - Podręcznik dla uczniów średnich i zawodowych szkół technicznych.
http://allegro.pl/mechatronika-wyd-rea-i3017811254.html

Jeszcze dobrą książkę z "Podstawy konstrukcji maszyn", informacje na temat różnych przekładni, realizowanie ruchu, proste wyliczenia wytrzymałościowe, dobór przekładni.
Andrzej Rutkowski - Części maszyn
http://books.google.pl/books?id=GNl8kZ2 ... &q&f=false

Te 2 ostatnie książki z mechatroniki i części maszyn gorąco polecam. Nawet największy wyjadacz znajdzie tam ciekawe informacje dla siebie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”