Jak wyprostować płytę aluminiową?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#11

Post napisał: pukury » 14 lut 2013, 22:43

witam.
to prawda - zapomniałem " mea culpa " :oops:
generalnie - prawa fizyki to takie burżuazyjne przesądy .
na ten przykład - trzmiel nie może latać ( liczyli wielokrotnie ) - a lata :shock:
młot w rękę i zza głowy - a zwycięstwo będzie nasze !
pozdrawiam.


Mane Tekel Fares

Tagi:


frontside
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 226
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:37
Lokalizacja: warszawa

#12

Post napisał: frontside » 14 lut 2013, 22:49

Witam,

Kolega pukury (jak zwykle zresztą) ma racje. jeżeli klepać na twardym to od strony wewnętrznej. Jeżeli na podporach od zewnętrznej ale to raczej nie klepać a prasować. Tak się wyprawia piły - wydłuża się materiał (rozklepując go) tak aby np. grzbiet piły taśmowej był luźniejszy przy naciągu niż zęby. Wyprawia się wszystkie narzędzia z miękkim korpusem (piły tarczowe, taśmowe, trakowe, brzeszczoty), oczywiście jeżeli producent narzędzia wie jak je produkować (czytaj chińczyczy niekoniecznie to robia)...

PS. Żeby wiedzieć co robić to potrzeba nieco wprawy (czy płyta jest wygięta cała, czy tylko na środku i ew. wersje pośrednie)


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#13

Post napisał: IMPULS3 » 15 lut 2013, 04:36

aviator pisze: Z płyty docelowo będę wycinał kilka mniejszych elementów, po wycięciu płaszczyzna będzie już akceptowalna..
A dlaczego nie najpierw wyciąć a póżniej prostować, mniejsze elementy łatwiej i dokładniej wyprostować i mniejsza siła potrzebna.


Autor tematu
aviator
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 96
Rejestracja: 01 sty 2012, 02:40
Lokalizacja: lubelskie

#14

Post napisał: aviator » 15 lut 2013, 08:38

IMPULS3 pisze:A dlaczego nie najpierw wyciąć a póżniej prostować, mniejsze elementy łatwiej i dokładniej wyprostować i mniejsza siła potrzebna.
Hmm, prostując całą płytę wykonuję pracę jeden raz. Jak się przyłożę to jest szansa osiągnąć całkiem dobry rezultat. Jako jeden ze sposobów poźniejszego cięcia rozważam cnc. Wycięte elementy zawsze można prostować ale z automatu ucieknie kąt prosty przy krawędzi - trochę mi na nim zależy i dojdzie dodatkowa robota.

[ Dodano: 2013-02-15, 08:52 ]
251mz pisze:bo chłopak na kołkach rozłoży i będzie klepał ;)
Nie uważam się za eksperta ale tu mi trochę pojechałeś, hehe ;) Mój profesor mawiał: chłopaki to na targu jajka sprzedają. Nie obrażając sprzedawców jajek, wszak w każdej dziedzinie można być profesjonalistą.


lew26
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 57
Rejestracja: 24 sie 2010, 11:21
Lokalizacja: Hajnówka/Warszawa

#15

Post napisał: lew26 » 15 lut 2013, 11:30

Płytę alu zawsze można przygwoździć na chama w kilku miejscach, alby przylegała do stołu (o ile stół jest wystarczająco solidny) i wtedy tylko wycięte detale po prostować.
Prościej jest wygiąć jakiś mały detal, niż całą płytę.

Nie wiem tylko jak zachowają się detale od podczas wycinania, chodzi mi o odkształcenie sprężyste. Nie wiem jak wpłynie to na obróbkę i jakość krawędzi. Niech w tej kwestji wypowie się ktoś kto ma więcej do czynienia z obróbką skrawaniem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”