frezowanie detalu na frezarcie AVIA 5 axis

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
fliper
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 06 lut 2013, 13:42
Lokalizacja: Kielce

frezowanie detalu na frezarcie AVIA 5 axis

#1

Post napisał: fliper » 06 lut 2013, 13:56

Witam wszystkich, trafiłem tu przypadkowo. Jako że często pomagam innym użytkownikom na pewnym forum o całkiem innej tematyce chciałbym się zwrócić do Was o pomoc.

Dokładniej chodzi mi o dobór odpowiedniego materiału do frezowania na ww frezarce- jest to mi tylko potrzebne po to bym mógł to opisać w mojej pracy. Płytę wykonałem w programie mastercamX/4X i mam problem z doborem materiału

Początkowo w swojej pracy wybrałem stal o nazwie w tym programie : STEEL mm 4140-400 BHN. Potrzebuję informacji na temat tej stali- w zasadzie nie mogę znaleźć nic na ten temat. Nie musi to być ten materiał

Czy stal nierdzewna np A2/A7 też będzie możliwa do wykonania płyty o wymiarach 210x140x32 z ze sporą ilością otworów w niej?

Prosze o jakiekolwiek wskazówki. Stanąłem w martwym punkcie a muszę to ogarnąć.

Moja znajomość CNC jest bardzo niewielka, w zasadzie interesuje się tym od tego roku, ale już wiem że będę tutaj stałym bywalcem :wink: pozdrawiam


http://zolczespol.bandcamp.com/

zapraszam do wysłuchania mojej kapelki pozdro!

Tagi:

Awatar użytkownika

rafalxfiles
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 665
Rejestracja: 28 sie 2006, 17:55
Lokalizacja: dolnyśląsk
Kontakt:

#2

Post napisał: rafalxfiles » 06 lut 2013, 17:46

Trochę nie wiadomo o co chodzi.., na tej maszynie obrobisz każdą stal praktycznie.. którą sobie wybierzesz, tyle że jak wybierzesz jakąś kosmiczną to dużo narzędzi zużyjesz..
W ogóle nie wiadomo o co chodzi z tą płytą.. do czego to ma być.


Autor tematu
fliper
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 06 lut 2013, 13:42
Lokalizacja: Kielce

#3

Post napisał: fliper » 06 lut 2013, 22:58

Chodzi o to, że rysunek projektu dostałem od promotora, nie mam powiedziane do czego to jest i po co, jest to produkcja jednostkowa. Mam opisać proces wytworzenia takiej płyty i nie wiem z jakiego materiału ją wykonać i potem muszę dopasować prędkość wiercenia poszczególnych narzędzi w programie mastercam i tyle panowie :razz: . Przepraszam jeśli niezrozumiale, dla Was to zapewne jest banał.

Chodzi mi głownie o materiał. Co to jest dokładniej STEEL mm 4140-400 BHN i jakie ma parametry, mam taki materiał w opcji do wybrania w mastercam i musze opisać ten materiał, nie wiem co to jest dokładniej. Mogę wybrać inny (np A2/A7) i do niego dopasować parametry wiercenia/frezowania.

Powiem inaczej, odważnie: to nie jest coś co będę wykonywać, to jest abstrakcja którą mam opisać jak wykonać w projekcie :grin:

Proszę o wyrozumiałość i pozdrawiam

[ Dodano: 2013-02-06, 23:20 ]
tak wygląda mój detal

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... f7037.html
http://zolczespol.bandcamp.com/

zapraszam do wysłuchania mojej kapelki pozdro!


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#4

Post napisał: Majster70 » 07 lut 2013, 07:14

fliper pisze:Mogę wybrać inny (np A2/A7) i do niego dopasować parametry wiercenia/frezowania.
Nie znam Mastercama, nawiasem mówiąc na forum jest taki dział, ale na podstawie dobrych opinii o nim oraz znajomości innych programów Cam możesz sobie zdefiniować własny materiał. No bo przecież w projekcie nie masz narzuconego materiału. Swoją drogą detal z twojego rysunku nie wymaga 5-osiowej frezarki.
Moja propozycja:
1. Szukasz w necie katalog z narzędziami potrzebnymi ci do wykonania detalu.
2. Znajdujesz parametry skrawania dla danej stali dla danych narzędzi lub płytek w nich użytych - powinno to być pogrupowane w grupy materiałowe typu stal, staliwo, stal nierdzewna, żeliwa, aluminium itd. Skoro możesz, najlepiej dobierz sobie jakąś popularną stal z tego katalogu.
3. Przepisz na żywca parametry tam podane, dla bezpieczeństwa redukując Vc o 30%
4. Dowiedz się w dziale Mastercama jak wprowadzić nową stal.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”