Gwintowanie wrrr

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
senso
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 68
Rejestracja: 03 kwie 2011, 13:35
Lokalizacja: Kluczbork/Rzeszów

Gwintowanie wrrr

#1

Post napisał: senso » 06 lut 2013, 13:29

Witam kolegów
Maszyna to Frezarka DMG , gwintowniki FANAR montowane na sztywno w tulejce ER.
Mam taki problem przy gwintowaniu gwintownikiem M8.
Wczesniej jak używałem gwintownika M6 nigdy nie było problemu ale to było przy gwintowniku do otworów przelotowych choc robiłem nim płytsze nieprzelotowe.
Otóż gwintowałem jeszcze niedawno M8 przelotowym gwinty w otworach nieprzelotowych na głębokośc użyteczną gwintu około 15mm i było ok, gwintownik wchodził na głębokośc ok 23 mm, materiał stal 355, brąz... było OK. Parametry s300 skok 1.25mm, otwór fi6.8mm.
Założyłem gwintownik M8 skrętny do otworów nieprzelotowych. Zaczęły się problemy.
W stali dośc twardej...>355 ale nie c45 przeszedł na wylot 22mm gwintu i wszystko ok, zrobiłem nim 3 takie gwinty, potem zacząłem robic nieprzelotowe na głębokości 15mm. Otwór pod gwint głębszy więc gwintownik nie mógł uderzyc w dno.
Przy gwintowaniu c45 w obrębie wpływu ciepła po spoinie około 5mm od otworu, na wrzecionie s60 i trach...Rozwierciłem otwory na 7.2 i gwintuje ręcznie...
Dzisiaj w brązie to samo...otwór fi6.8, emulsja zawsze włączona, wkręcał się na 10-12mm i trach...co jest nie tak?
Cięzko mi ustalic przyczynę gdyż od pewnego czasu maszyna sie nam wiesza i wywala błędy wrzeciona.Czekamy na serwis.Czy powodem jest za niska prędkośc obrotowa podczas gwintowania?Czy moze winne jest wrzeciono...brak synchronizacji posów-obrót?
Dodam że przy przelotowym gwintowniku wczesniej obroty s300 i fi6.8 i było OK.
Smarujecie otwory przed wejsciem gwintownika jeszcze czyms czy sama emulsja wystarczy?Jakie predkosci obrotowe zadajecie najczesciej ?
pozdrawiam mj



Tagi:


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1231
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Paryż

#2

Post napisał: rc666 » 06 lut 2013, 16:50

Jezeli stal jest twarda, smaruj czyms jeszcze. Sa jakies specjalne preparaty do gwintowania.
Otwor nieprzelotowy, upewnij sie ze wiory dobrze wychodza z otworu.
synchronizacja tez moze byc powodem. Zastosuj specjalna glowice do gwintowania jezeli masz mozliwosc.
Zeby gwintowac na "sztywno" trzeba miec maszyny wporzadku.
Aha, jeszcze jedno spruboj gwintowac plycej powiedzmy do 10mm i zobacz czy dalej gwintowniki pekaja.
Rzecz najwazniejsz, GWINTOWNIK. Czy jest do tego rodzaju stali??
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...

Awatar użytkownika

rafalxfiles
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 665
Rejestracja: 28 sie 2006, 17:55
Lokalizacja: dolnyśląsk
Kontakt:

#3

Post napisał: rafalxfiles » 06 lut 2013, 17:43

Jeżeli problem by był z synchronizacją to łamał by Ci się na dnie przy zawracaniu..
Może za małe parametry.. daj z 300 obr.. bo maszyna też musi mieć jakiś moment obrotowy, żeby wogóle ten gwintownik pociągnąć..


Autor tematu
senso
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 68
Rejestracja: 03 kwie 2011, 13:35
Lokalizacja: Kluczbork/Rzeszów

#4

Post napisał: senso » 07 lut 2013, 08:57

Witam
Też mi się wydaje że chodzi tu o prędkośc obrotową wrzeciona. Tyle że naczytałem się na forum, necie że stosuje się obroty od 40 - 1500. W katalogu Sandvika znalazłem parametry...zalecane obroty dla M8 to średnio 1300-1900 w zalezności od twardości materiału i typu gwintownika. Im twardsza stal tym wieksze obroty. Możecie zdradzic z jakimi parametrami gwintujecie dla np. M4, M6, M8, M10, M12?
Pozdrawiam senso

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7968
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Gwintowanie wrrr

#5

Post napisał: WZÓR » 07 lut 2013, 09:45

senso pisze:Witam kolegów
Maszyna to Frezarka DMG , gwintowniki FANAR montowane na sztywno w tulejce ER.
Mam taki problem przy gwintowaniu gwintownikiem M8. ...
Aby gwintować na sztywno należy mieć w maszynie opcję RIGID TAP
.... Cięzko mi ustalic przyczynę gdyż od pewnego czasu maszyna sie nam wiesza i wywala błędy wrzeciona.Czekamy na serwis.Czy powodem jest za niska prędkośc obrotowa podczas gwintowania?Czy moze winne jest wrzeciono...brak synchronizacji posów-obrót?
Nie znam budowy frezarki DMG , ale (u mnie ) w Haas wymienili pasek enkodera i jest OK.

p.s.
Zadaj maszynie w trybie MDI S1000 M3 i sprawdź na panelu faktyczne obroty wrzeciona.
Przy gwintowaniu (pod obciążeniem) obroty nie spadają ?

S x skok gwintu = F

RADA;
Zmień posuw gwintownika na obrót (G95) i daj znać , czy coś pomogło.
Kup oprawkę kompensacyjną ..... , i poczuj różnicę. :smile:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1231
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Paryż

#6

Post napisał: rc666 » 07 lut 2013, 14:05

senso pisze:.... Im twardsza stal tym wieksze obroty.....
To ciekawe!!!
Moglbys podac wiecej szczcegolow??
Czyli pracujac w aluminium czy plastiku dajemy bardzo malutkie obroty???
Dobrze zrozumialem???
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


Autor tematu
senso
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 68
Rejestracja: 03 kwie 2011, 13:35
Lokalizacja: Kluczbork/Rzeszów

#7

Post napisał: senso » 08 lut 2013, 13:11

rc666 wyczytałem tylko w katalogu Sandvika...zauwazyłem że im wieksze HRC tym wyższe obroty ale to moje spostrzeżenie wynikające tylko z odczytanych danych katalogowych. Wydaje mi się że w moim wypadku problem tkwi w obrotach...zadałem za niskie.
Jak będę miał czas to założe gwintownik i sprubuję na wyższych obrotach ok 400, na 300 szło ok więc wydaje mi się że nie powinno trachnąc.
Powiecie mi koledzy z jakimi parametrami Wy gwintujecie???
pozdrawiam senso

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7968
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#8

Post napisał: WZÓR » 08 lut 2013, 15:01

senso pisze:... Wydaje mi się że w moim wypadku problem tkwi w obrotach...zadałem za niskie. ....
Podobnie miałem na frezarce CNC Dyna - przy niskich obrotach (≤100 obr./ min.) wyskakiwał błąd wrzeciona ....... , ale gwintowników mi nie łamało. :razz:

p.s.
A jakie kolega wierci otworki pod gwint ? ....... - może to problem otworków , a nie gwintownika ? :lol:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post napisał: CFA » 08 lut 2013, 21:07

senso pisze:Możecie zdradzic z jakimi parametrami gwintujecie dla np. M4, M6, M8, M10, M12?
Zazwyczaj nikt nie wierzy, ale trzeba jechac tak jak producent zaleca.
Z katalogów wynikało mi, że to jakieś kosmiczne wartości, ale jadę np na frezarce
na sztywno z ERki - M4 S1200/F840 czy M6 S1000/F1000 i to działa w stali zwykłej, 18G2A i C45. W alu daję trochę wolniej - nie wiem czemu tak, ale takie jest zalecenie. Gwintowniki Fanar TiN HSSE. Tylko mała uwaga - te gwintowniki są do 1,5D i jak ktoś jedzie M8 ponad 16mm, to ryzyko, ze gwintownik się zerwie jest duże. Ostatnio przelotowym M4 robiłem 11mm na głębokość i około 250 szt się urwał.
Mam opcję sprzężenia S/F, chłodzenie tylko emulsją.


Autor tematu
senso
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 68
Rejestracja: 03 kwie 2011, 13:35
Lokalizacja: Kluczbork/Rzeszów

#10

Post napisał: senso » 11 lut 2013, 15:47

Witam
Otwory wiercę wg katalogu, nawet czasami wieksze jeśli materiał twardy.
Dla M8 z reguły było Φ6.8 ale po zerwaniu gwintownika w nabie z c45 i na pograniczu spoiny..musiałem rozwiercic na Φ 7.2 i jechac ręcznie na dwa przejścia, dwoma gwintownikami, ledwo szło, trzeba było ciągle smarowac i obroty +/- 30 stopni.
Nie było innego wyjście...więc dalej wydaje mi się, że w moim wypadku problem tkwi w obrotach...założe jutro nowy gwintownik, wystartuje z obrotów 400 i pójdę w górę, 1000 trochę mnie przeraża heh ale zobaczymy.
Pozdrawiam senso

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”