Dobór parametrów skrawania względem długości narzędzia

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

skapiec1123
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 137
Rejestracja: 02 lis 2010, 18:19
Lokalizacja: Poznań

#11

Post napisał: skapiec1123 » 08 wrz 2012, 18:11

Czytając literaturę poświęconą drganiom w obróbce skrawaniem wypisałem sobie kiedyś takie myśli ( odkopałem stary zeszyt ze studiów):
-Jeżeli chodzi o sztywność to zmniejszenie wysięgu narzędzia powoduje zwiększenie zwiększenie sztywności do 3 potęgi.
- Jeżeli mamy już długi wysięg narzędzia to sztywnością możemy jeszcze sterować poprzez zwiększenie przekroju poprzecznego ( jeśli to możliwe) oraz tak dobranie materiału narzędzia aby miało jak największy moduł Younga.

Można drganiami sterować poprzez miany geometrii ostrza. To znalazłem w poradniku Garanta.

A z praktyki to tylko mogę powiedzieć że jak mam problemy z drganiami to:
- zmniejszam prędkość obrotową i zwiększam posuw, a jak to nie pomaga to zmniejszam głębokość skrawania.

Jeżeli ktoś szuka literatury do tego tematu to polecam Olszak " Obróbka skrawaniem" rozdział 7.4.

[ Dodano: 2012-09-08, 18:15 ]
A co do kolegów z Niemiec, którzy nie wychodzą z biur opracowując technologię, to znam pewną firmę w Polsce której jeden pracownik zajmował się przez pewien okres tylko doborem optymalnych warunków skrawania do ich produkcji. Mają jednego dostawcę narzędzi i nie mają dużej gamy materiałów które obrabiają. W takich sytuacjach myślę że nie wychodzenie z biura ma sens.


Myślec zamiast płacić.

Tagi:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”