Chłodzenie dla bardzo ubogich :-)

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

stjerzy
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 26
Rejestracja: 23 cze 2012, 14:59
Lokalizacja: wielkopolska

#21

Post napisał: stjerzy » 01 lip 2012, 18:25

Parametr b01 to 7.0 A
y09 to to samo 7.0 i jest niemodyfikowalny bo to moc falownika, który można przeciążyć 150% przez minutę.
Falownik Powtran PI8600 1R5G1 powinien sobie radzić bez problemu z tym silnikiem. Jednak wyzerowałem do ustawień fabrycznych i od nowa wklepałem parametry, ale już nie załączałem na obroty bo niedziela i zrobię to jutro po pracy wieczorem. Na moje potrzeby na razie to w zupełności wystarczy, teraz czas zrobić własną podzielnicę z tej mojej przekładni motovario.Problem pompki jest rozwiązany bo uda się zmieścić dodatkowa krańcówkę w kasecie gdzie przełączam lewe i prawe obroty, mam jeszcze drugi taki sam stycznik i ten drugi będzie podłączony do styku NC 24 V i przerwie obwód pierwszego. Jeszcze to sprawdzę czy zdąży się wyłączyć zanim załączy następne fazy już zmienione, ale tak szybko wajchą nikt nie będzie szarpał i powinno być dobrze. Jak się nie jest elektrykiem automatykiem to się ma trudności, ale po to jest forum by każdy sobie jakoś radził. :lol:



Tagi:

Awatar użytkownika

Autor tematu
Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 14
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#22

Post napisał: Yogi_ » 01 lip 2012, 23:49

Ale sprawdź raz jeszcze na silniku nie podpiętym do niczego. Po za tym jak dodatkowo podepniesz drugi silnik to może wywalać błędy. Pokazujesz mu (falownikowi) jedno, a każesz pracować z czymś innym. Każdy by się wkurzył. :-)
Pozdrawiam
Krzysiek


stjerzy
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 26
Rejestracja: 23 cze 2012, 14:59
Lokalizacja: wielkopolska

#23

Post napisał: stjerzy » 02 lip 2012, 23:26

Dziś uruchomiłem z nowymi parametrami i maszyna ruszyła z impetem na najwyższych obrotach 2000/min, radość nie trwała długo, po ponownym uruchomieniu i przełączeniu na podgląd Amperów znowu to samo nie potrafiła ruszyć. Ale coś mnie tknęło i ręką przekręciłem na postoju wrzeciono i wyczułem że wrzeciono ma momenty podczas obrotów lżej i ciężej, tak jakby było pasowanie ciasno i już przed każdym uruchomieniem silnika, przekręciłem najpierw ręką wrzeciono na lżejszy punkt i maszyna startuje za każdym razem, pracuje bez zarzutu. Z początku przy samym starcie pobiera do 13 A i po wydłużeniu czasów startu do 10s spada do 5,6 A na tych obrotach 2000. To już jest do przyjęcia i można korzystać z wszystkich parametrów, oczywiście wszystkie śruby od posuwów włączone już przy starcie. do sprawdzenia oczywiście wszystko wyłączyłem w tokarce podczas auto-tuningu silnika wraz z pompką chłodziwa. Przedtem pobór w amperach był mniejszy 12,5 ale to było przez cały czas dlatego się wyłączyła po 1,5 min. Teraz jest dobrze pracuje nawet kilka minut bez przerwy i nic eis nie objawia złego co oznacza ze reset parametrów pomógł. Teraz mogę już zacząć toczyć oczywiście jako ślusarz to potrwa bo zapomniałem wszystkie parametry obróbki skrawaniem.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 14
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#24

Post napisał: Yogi_ » 02 lip 2012, 23:35

Kurde... może niewyraźnie pisałem. Na czas autotuningu odłącz tokarkę. Paskami. Znaczy zdejmij je.
Pozdrawiam
Krzysiek


stjerzy
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 26
Rejestracja: 23 cze 2012, 14:59
Lokalizacja: wielkopolska

#25

Post napisał: stjerzy » 03 lip 2012, 22:37

No właśnie szkoda że tego nie zrobiłem, choć perę postów wcześniej wspominałem ale jakoś mi przyszło do głowy przeglądając wszystkie parametry w falowniku zastanawiałem się cóż falownik może sam zrobić z prądem zasilającym silnik i tak jedna faza rozbita jest na trzy przez falownik i tak będzie strata 5% to normalnie ale może być i więcej zwłaszcza gdy jest przy nowej maszynie wszystko na dotarciu. Dlatego można się spodziewać nawet większych strat. Jutro spróbuję jednak ściągnąć te paski jak czas mi pozwoli. Zastanawiam się jeszcze na tym portem LAN w falowniku czy to można jakoś sprężyć z komputerem i skopiować wszystkie ustawienia bez mozolnego sprawdzania ręcznie tych parametrów, bo ręczne przeglądanie to długa zabawa.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 14
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#26

Post napisał: Yogi_ » 07 lip 2012, 11:01

stjerzy pisze:cóż falownik może sam zrobić z prądem zasilającym silnik i tak jedna faza rozbita jest na trzy przez falownik i tak będzie strata 5% to normalnie ale może być i więcej zwłaszcza gdy jest przy nowej maszynie wszystko na dotarciu.
Traktując pracę silnika obciążonego jak bieg jałowy? I ustawiając parametry impedancyjno - rezystancyjne bardzo błędnie. Ew. ustaw parametry b1-b5 z tabliczki znamionowej , b10 ->0 silnik "1" z dwóch i b11->1. Wtedy falownik policzy sobie z danych wpisanych.
stjerzy pisze:Zastanawiam się jeszcze na tym portem LAN w falowniku czy to można jakoś sprężyć z komputerem i skopiować wszystkie ustawienia bez mozolnego sprawdzania ręcznie tych parametrów, bo ręczne przeglądanie to długa zabawa.
To nie jest port LAN a gniazdo RJ-45 dla portu RS-485 do podłączenia klawiatury. I w dodatku to jest jako opcja znaczy za płytkę z elektroniką dodatkowo płacisz.
Pozdrawiam
Krzysiek


stjerzy
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 26
Rejestracja: 23 cze 2012, 14:59
Lokalizacja: wielkopolska

#27

Post napisał: stjerzy » 07 lip 2012, 23:15

Witam
B11>3 ustawiłem i paski ściągnąłem i parametry od b00 do b09:
b00- 50.00
b01- 7.0
b02- 230
b03- 2
b04-1400
b05- 3,5
b06- 0.913 te wcześniejsze dla porównania 1081 test 2-0.881
b07- 2.011 1114 test 2-1095
b08- 160.9 87,2 test 2-87,3
b09- 155.2 83,2 test 2-84,2
Nie wiem czy to różnice rezystencji silnika są duże czy nie, ale im częściej maszynę używam tym startuje na najwyższych obrotach bez zająknięcia. Teraz tylko czasy rozpędzania będę zmniejszał bo mam na 10 s, może uda się dojść do 5 s. Pompka działa w dwie strony stycznik zmienia, ale zanim ponownie przełączy się trwa to 7s. Niestety musiałem jednak przerabiać osłonę bo dodatkowy mikro-styk jednak się nie zmieścił trzeba było wstawić tulejki dystansowe i osłonić na nowo blaszką całość bo wióry by się dostały i mogło by to powodować samoczynne załączenie. Tak w instrukcji przed wczoraj znalazłem opis że to nie jest port LAN. Toczenie idzie mozolnie bo trzeba się uczyć na nowo zawodu :lol: i dodatkowo jak się jest jeszcze konstruktorem i coś z wymiarem o dyszkę pójdzie nie tak to się poprawia rysunek bo to co robię to tylko dla swoich potrzeb, a na usłudze to by już nie przeszło wymiar to święta rzecz. Ważne że już wszystko opanowane i dziękuję za porady. Mam jeszcze wiele pytań odnośnie prze frezowania drobnych detali na tokarce, ale to już może w innym wątku bo moderator może mi zwrócić uwagę ze temat jest inny, chłodzenie to chłodzenie więc poszukam tematu tokarko-frezarka.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 14
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#28

Post napisał: Yogi_ » 08 lip 2012, 00:15

I tak trzeba śledzić wszystkie wątki :-)
[youtube][/youtube]
Pozdrawiam
Krzysiek


stjerzy
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 26
Rejestracja: 23 cze 2012, 14:59
Lokalizacja: wielkopolska

#29

Post napisał: stjerzy » 09 lip 2012, 17:30

Yogi_ pisze:I tak trzeba śledzić wszystkie wątki :-)
[youtube][/youtube]
No tak na forum nie znalazłem takiego tematu. ale ten link naprowadził mnie na wiele innych o podobnej tematyce i sprawa staje się o wiele prostsza patrząc na pomysłowość innych. Oczywiście warto przeglądać świeże wątki na forum, bo jedno pytanie to wiele rozwiązań z odpowiedziami. :wink:

Awatar użytkownika

Autor tematu
Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 14
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#30

Post napisał: Yogi_ » 09 lip 2012, 17:49

stjerzy pisze:No tak na forum nie znalazłem takiego tematu.
Ejj...
Wciśnij "Szukaj"
Zaznacz "szukaj wszystkich słów"
wpisz "przystawka tokar*" bez cudzysłowiów
Enter
Miłej lektury :-)
Pozdrawiam
Krzysiek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”