automatyzacja gięcia oczka na zakończeniu drutu sprężynowego

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7589
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#11

Post napisał: pukury » 19 cze 2012, 13:12

witam.
to jasne - teraz drut trze o kołek ( kołki) a jak będzie łożyskowanie to powinien się przetaczać .
tylko że łożyska kulkowe raczej odpadają - nie wydolą nacisków .
może rolkowe - lub po prostu tulejki z dobrego brązu .
to by trzeba spróbować .
pozdrawiam.


Mane Tekel Fares

Tagi:

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#12

Post napisał: MlKl » 19 cze 2012, 13:18

W giętarkach do zbrojeń budowlanych stosuje się stalową rolkę na buksie. Przy przekładni ślimakowej wybieg silnika ma stosunkowo małe znaczenie.


Autor tematu
mrk8809
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 18 cze 2012, 20:58
Lokalizacja: ^^

#13

Post napisał: mrk8809 » 19 cze 2012, 18:32

rolki z brązu odpadają. po pewnym czasie stal narzędziowa się rozklepuje w gnieździe kołka a co tu mówić o brązie lub mosiądzu. jedynie co wymyśliłem to zastosować po dwa łożyska wałeczkowe jednorzędowe na kołek i uzbroić się w duży ich zapas.

A wracając do pomysłu wieniec i będiks:
jaki silnik do tego proponujecie ? jednofazowy trójfazowy jaka moc ?


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#14

Post napisał: Dudi1203 » 19 cze 2012, 19:57

Moment jaki jest potrzebny do zgięcia takiego drutu to 20Nm wiec nie tak wiele. Wg mnie jesli dałbyś na dźwignie obrotową rolkę z łożyska to dopuszczalnych obciążen nie przekroczysz. Ewentualnie na zewnątrz łozyska dac rolke wyprofilowana pod srednice drutu.


Autor tematu
mrk8809
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 18 cze 2012, 20:58
Lokalizacja: ^^

#15

Post napisał: mrk8809 » 19 cze 2012, 23:30

kiedyś wykonałem próbę tego typu:
kupiłem śrubę o łbie sześciokątnym w rozmiarze chyba 27 jak dobrze pamiętam. skróciłem gwint do takiej długości aby cały wszedł w klucz nasadowy na tyle głęboko aby klucz chwycił już łeb śruby mimo tego że jest ona przecież włożona do klucza odwrotnie czyli gwintem do klucza zamiast łbem do klucza. Zaś w łbie nawierciłem dwa otwory i umocowałem kołki do gięcia drutu. cały taki układ został włożony do klucza dynamo-metrycznego i wtedy dokonałem pomiaru. przy 20Nm to tylko słyszałem ciągle magiczne pyk i nic więcej. dopiero przy 30Nm drut zaczął się giąć ale zakres 35NM- 45NM był odpowiedni bo, jak szybko bym tego nie chciał zrobić to drut się wyginał.

Dudi1203 czy mógłbyś mi naświetlić troszeczkę w jaki sposób wyliczyłeś siłę. Widzę że jesteś obeznany z wytrzymałości materiałów, ale nasze spostrzeżenia różnią się dwukrotnie 20Nm a 40Nm


Borsi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 351
Rejestracja: 11 sty 2009, 21:09
Lokalizacja: lublin

#16

Post napisał: Borsi » 20 cze 2012, 09:26

Tak sobie myślę jakby zastosować mechanizm korbowy i stępelek taka mini prasa.

Awatar użytkownika

mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#17

Post napisał: mitek » 20 cze 2012, 10:18

A kawałki drutu są przycinane przed gięciem na wymiar czy po gięciu? tak sobie myślę by zrobić to jednak bez bendixa choć pomysł świetny ale na tej przekładni i dodać to magiczne PLC i jeśli druty są pocięte na wymiar to ...

1. Drut wpada w rowek i między kołeczki (łożysko bym dał ale na tym co wygina ten w centrum talerza może powodować przemieszczenie drutu)
2. PLC wykrywa drut i ruch w do 230stopni
3. PLC po osiągnięciu 230 zatrzymuje silnik i nieco go cofa luzując drut
4. Silnik od wycieraczek zrzuca drut wysterowany PLC
5. PLC wykrywa brak drutu i przekręca od 230 do 360 stopni silnik (w tym samym kierunku czyli na skróty)
6. Cykl zaczyna się od początku.

Co do momentu 20...40... To zrób na 50 Nm wtedy będzie zapas i bezpieczeństwo gdyby kiedyś trzeba giąć drut 8mm
Coś jest niemożliwe do czasu... gdy przyjdzie ktoś kto nie wie że jest to niemożliwe i to zrobi :-D


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#18

Post napisał: Dudi1203 » 20 cze 2012, 22:31

Dudi1203 czy mógłbyś mi naświetlić troszeczkę w jaki sposób wyliczyłeś siłę.
Moje wyliczenia zakładaja przypadek czystego zginania, tzn "zamurowujesz" pręta w scianie i go obciązasz az sie uplastyczni w calym przekroju. Dla giecia rurki (ostatnio budowalem gietarke) tego typu obliczenia sprawdzily sie z bledem rzedu 10%.
U Ciebie sprawa ma sie tak, ze giety drut dośc mocno cisnie na ten kołek ktorym zaginasz i dochodzi jeszcze duże tarcie, a dwa miejsce gięcia drutu nie ma miejsca w osii obrotu dźwigni tylko jest lekko oddalone. Zapewne z tad jest roznica.

Wzór na naprezenia jest prosty
Sigma=M/W
Sigma - naprezenia
M-moment
W-wyznacznik plastyczny (nie wytrzymalosci). Dla przekroju okraglego w=d^3/6
Obliczajac d^3/6=4^3/6=10,7
10,7*1800MPa=19200Nmm=19,2Nm


Autor tematu
mrk8809
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 18 cze 2012, 20:58
Lokalizacja: ^^

#19

Post napisał: mrk8809 » 20 cze 2012, 23:24

mitek pisze:A kawałki drutu są przycinane przed gięciem na wymiar czy po gięciu? tak sobie myślę by zrobić to jednak bez bendixa choć pomysł świetny ale na tej przekładni i dodać to magiczne PLC i jeśli druty są pocięte na wymiar to ...

1. Drut wpada w rowek i między kołeczki (łożysko bym dał ale na tym co wygina ten w centrum talerza może powodować przemieszczenie drutu)
2. PLC wykrywa drut i ruch w do 230stopni
3. PLC po osiągnięciu 230 zatrzymuje silnik i nieco go cofa luzując drut
4. Silnik od wycieraczek zrzuca drut wysterowany PLC
5. PLC wykrywa brak drutu i przekręca od 230 do 360 stopni silnik (w tym samym kierunku czyli na skróty)
6. Cykl zaczyna się od początku.

Co do momentu 20...40... To zrób na 50 Nm wtedy będzie zapas i bezpieczeństwo gdyby kiedyś trzeba giąć drut 8mm
drut z kręgu najpierw jest prostowany na prościarce następnie cięty na gilotynie ręcznej ( co również fajnie byłoby usprawnić aby już po prostowaniu od razu był cięty na dany wymiar) i dopiero odcinki danej długości są zaginane

[ Dodano: 2012-06-20, 23:44 ]
Moje wyliczenia zakładaja przypadek czystego zginania, tzn "zamurowujesz" pręta w scianie i go obciązasz az sie uplastyczni w calym przekroju. Dla giecia rurki (ostatnio budowalem gietarke) tego typu obliczenia sprawdzily sie z bledem rzedu 10%.
U Ciebie sprawa ma sie tak, ze giety drut dośc mocno cisnie na ten kołek ktorym zaginasz i dochodzi jeszcze duże tarcie, a dwa miejsce gięcia drutu nie ma miejsca w osii obrotu dźwigni tylko jest lekko oddalone. Zapewne z tad jest roznica.

Wzór na naprezenia jest prosty
Sigma=M/W
Sigma - naprezenia
M-moment
W-wyznacznik plastyczny (nie wytrzymalosci). Dla przekroju okraglego w=d^3/6
Obliczajac d^3/6=4^3/6=10,7
10,7*1800MPa=19200Nmm=19,2Nm
Dudi1203 dziękuję, właśnie o to mi chodziło, jednak jeśli już tak bardzo Cię wykorzystuję mógłbym Cię prosić o wyliczenie jeszcze siły ścinającej takiego drutu, (potrzebne mi będzie to w przyszłości jednak samemu nie potrafię tego wyliczyć ) sytuacja wygląda następująco:
drut przechodzi przez metalową płytkę z nawierconym otworem, do płytki dopasowany jest stycznie nóż tnący. miejsce ścięcia drutu jest na równi z tą płytką zaś nóż naciska drut bardzo małą powierzchnią ponieważ jest skośny.

Jest to ostatnia rzecz z wyliczeń wytrzymałościowych jaką potrzebuję, Proszę ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”