Strona 1 z 1

metalowy stelaż

: 29 maja 2012, 22:46
autor: sroka
Witam,

Moim zadaniem jest wykonanie prototypu siedziska..
Chciałam prosić o radę w doborze materiałów i weryfikacji kątów które sobie założyłam.

W tej chwili myślałam o wykorzystaniu prętów ze stali nierdzewnej oraz płaskowników.
(zależy mi na materiale, który dobrze wygląda i jest wytrzymały)


Do stelaża będzie przymocowana pianka.
Siedzisko będzie można obracać o 90 stopni i dzięki temu siadać na wyższej lub niższej wysokości. Strzałki zaznaczone na rysunku pokazują w którym miejscu będzie można usiąść. Zakładam, że obciążenie to będzie waga osoby dorosłej + ewentualnie dziecka na kolanie, więc ok 160 kg.

Chciałabym żeby ten stelaż wyglądał tak:

rzut z boku
Obrazek

rzut z góry
Obrazek

Obrazek



Bedę wdzięczna za uwagi, rady, a także za polecenie wykonawcy na terenie Śląska.

pozdrawiam

: 29 maja 2012, 23:57
autor: BYDGOST
sroka pisze:oraz prostowników
Chyba płaskowników.
A nie lepiej zamiast prętów użyć rurek? Zamiast płaskowników można użyć ceowników giętych z pasków blachy, podobnych do ceowników walcowanych na zimno.

: 30 maja 2012, 09:05
autor: sroka
Tak, oczywiście płaskowników – przepraszam za pomyłkę
A nie lepiej zamiast prętów użyć rurek?
Właśnie tutaj mam wątpliwości.. Jak rozmawiałam o wykonaniu czegoś takiego z rurek.. Pan mi powiedział że nie wygnie mi rurki pod takim kątem.. że może się połamać.. Dlatego zaczęłam myśleć o pręcie..
Tylko czy pręt 12 mm wytrzyma obciążenie? Z czego to powinien być pręt..?
Jeśli rurki, to jak zmienią się kąty? i z czego powinny być. (interesuje mnie fi12 może być 13)
Zamiast płaskowników można użyć ceowników giętych z pasków blachy, podobnych do ceowników walcowanych na zimno.
Jeśli chodzi o płaskowniki to znajomy mój miał wątpliwości czy nie bedą się wyginać.. czy ceowniki są mocniejsze od prętów płaskich?

: 30 maja 2012, 09:13
autor: mrozanski
a rurka nie moze byc wieksza? rurka o tej samej wadze co pret 12 bedzie znacznie wieksza i mocniejsza. a ceownik bedzie duzo bardziej wytrzymały niz pręt płaski.

: 30 maja 2012, 09:24
autor: sroka
chciałabym pozostać przy 12 ewentualnie 13 ze względów wizualnych..
To dla mnie istotne..

Czy uważacie że użycie takiego fi jest niewystarczające ?
W przypadku wykorzystania rurki jakie kąty wygięcia wchodzą wgrę?

: 30 maja 2012, 10:16
autor: MlKl
Stanowczo za cienkie te pręty-rurki. 160 kg, w dodatku obciążenie dynamiczne - pognie ci się to w try miga. Rura chromoniklowa używana do montażu regałów i elementy narożnikowe tegoż pochodzenia - i masz fajną konstrukcję, siedzisko można zrobić z tkaniny napiętej pomiędzy rurkami. Lekkie i estetyczne wyjdzie.

: 31 maja 2012, 09:23
autor: sroka
hmm jest to też ciekawa propozycja, tylko sprawa komplikuje się ze względu na górny element który nie jest prosty..

Jakiej grubości pręty-rurki byłyby wystarczające?

: 04 cze 2012, 23:03
autor: slawkko
Witam. Jeśli potrzebuje Pani jeszcze ten stelaż proszę o kontakt