Wałek aluminiowy pod tulejkę ślizgową z tworzywa

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
liquidboy
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 19
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:37
Lokalizacja: Warszawa

Wałek aluminiowy pod tulejkę ślizgową z tworzywa

#1

Post napisał: liquidboy » 03 kwie 2012, 20:40

Poszukuję informacji na temat możliwości obróbki średnicy zewnętrznej pręta aluminiowego do dokładności 0.01 mm po anodowaniu najlepiej typu III (twarde anodowanie). Średnica to 13.01 mm z odchyłką na minusie 0.01 mm (max 0.013 mm). Materiał to pręt aluminiowy fi 16 mm 7075 T6 (PA9) bo zalezało mi na tym stopie aluminium a mniejszej średnicy nie było. Chciałbym aby chropowatość po anodowaniu była jak najmniejsza aby zachować niskie opory tarcia, 0.3-0.5 um Ra o ile taka jest do wykonania po anodowaniu i ewentualnej daleszej obróbce. Ma to współpracować z tulejką ślizgową z tworzywa. Tolerancja wykonania śrędnicy zewnętrznej pręta nie podlega dyskusji oraz nic innego jak anodowanie nie wchodzi w grę (może być jeszcze tylko coś lepszego niż anodowanie, typu anodowanie i impregnowanie teflonem, o ile się to szybko się nie sciera). Robie takie wałki ze stali z wymaganiami, które podałem i chciałbym to zrobić z aluminium po anodowaniu tylko nie wiem jaki proces technologiczny dobrać gdyż szlifierzy nie chcą szlifować aluminium bo im ściernice zapycha (przynajmniej u mnie w zakładzie).



Tagi:


ao
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 70
Rejestracja: 08 mar 2011, 09:10
Lokalizacja: Kielce

#2

Post napisał: ao » 04 kwie 2012, 09:05

Witam.
Toczyć, jeśli jakość powierzchni będzie niezadawalająca polerować papierem ściernym. Przy większej ilości warto pomyśleć o dogniataniu. Fachowcy od anodowania na pewno powiedzą jaki naddatek pozostawić na ten proces.
Andrzej


Sayrus
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 196
Rejestracja: 10 maja 2011, 19:37
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

#3

Post napisał: Sayrus » 04 kwie 2012, 20:17

liquidboy pisze:szlifować aluminium bo im ściernice zapycha (przynajmniej u mnie w zakładzie).
Bo do szlifowania aluminium jest odpowiednia ściernica która nie będzie się zapychać.


Autor tematu
liquidboy
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 19
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:37
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: liquidboy » 07 kwie 2012, 11:43

Dzwoniłem do dużej firmy w Warszawie co anodują i chociaż mieli napisane w ofercie szlifowanie oraz polerowanie mechaniczne to okazało się, że są to czynności wykonywane ręcznie "na oko". Nie wiem czy to jest technologia z NASA, że nawet nie potrafili mi dokładnie podpowiedzieć w jaki sposób uzyskać wymagania co do wałka czyli dokładność średnicy zewnętrznej 0,01 mm po anodowaniu oraz niską chropowatość.

Ich pomysł był taki: Obróbka mechaniczna wałka na wymiar ciut mniejszy niż nominalny oraz z bardzo niską chropowatością o około 0,3 um Ra mniejszą niż bym chciał. Anodowanie ze sterowaniem procesu tak, żeby uzyskać odpowiednią grubość powłoki aby później trafić w wymiar nominalny średnicy zewnętrznej z zachowaniem 0,01 mm tolerancji.

Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć jaką obróbkę mechaniczną zastosować do wałka aluminiowego (PA9) aby uzyskać 0,01 mm tolerancji średnicy zewnętrznej i niską chropowatość (najlepiej prawie jak lustro).

Awatar użytkownika

tomolc
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 708
Rejestracja: 17 paź 2009, 13:45
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

#5

Post napisał: tomolc » 07 kwie 2012, 13:45

liquidboy pisze:
Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć jaką obróbkę mechaniczną zastosować do wałka aluminiowego (PA9) aby uzyskać 0,01 mm tolerancji średnicy zewnętrznej i niską chropowatość (najlepiej prawie jak lustro).
Taką powierzchnię uzyskasz tylko po przez elektropolerowanie
http://www.tadgen.pl/index.php?id=podst ... olerowanie
Myślę że tam Ci pomogą
Nie wiem ja z dokładności i klasą porowatości
ale robią dobrze :wink:
I bliżej nie znam ale może ...
http://panoramafirm.pl/warszawa/p.p.h._ ... tml#oferta


Autor tematu
liquidboy
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 19
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:37
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: liquidboy » 07 kwie 2012, 16:59

Dzięki, przedzwonie tam i popytam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”