Honowanie żeliwa

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
MatiSzcz
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 37
Rejestracja: 24 paź 2011, 14:45
Lokalizacja: Gdańsk

Honowanie żeliwa

#1

Post napisał: MatiSzcz » 14 gru 2011, 14:12

Witam,
chciałem się dowiedzieć czy ma ktoś doświadczenie z honownaiem żeliwa?? Jak się zachowuje, jakie zastosować parametry, ile zostawić naddatku w otworze czy standartwo 2-3 setki czy więcej ??



Tagi:


mariuszbroda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 430
Rejestracja: 13 lip 2011, 21:57
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: mariuszbroda » 15 gru 2011, 02:52

jaka honownica?czy masz doświadczenie w honowaniu?czy honujesz na dany wymiar,czy na posiadany np.tłok ?czy to jest np. żeliwna mokra tuleja cylindryczna pasowana na wcisk,bez takich wiadomości porady niemożliwe....
poz.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#3

Post napisał: RomanJ4 » 15 gru 2011, 08:59

Jako żywo przypomina mi się taka historia: kiedy pracowałem jako tokarz (w małym zakładzie) szef przyprowadził jakiegoś rolnika-dziadka z prośbą aby mu pomóc. Ów dziadek mówi, że jest mu potrzebna "taka tulejka do woza". Na moje pytanie o jakieś wymiary, rysunek, odparł: "Panie, ja się nie znam, ale taka, żeby dobra była" :grin:
Bez obrazy :grin: , ale pytanie kolegi MatiSzcza trochę podobne..
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
MatiSzcz
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 37
Rejestracja: 24 paź 2011, 14:45
Lokalizacja: Gdańsk

#4

Post napisał: MatiSzcz » 15 gru 2011, 10:46

cylinder siłownika hydraulicznego (tak podejrzewam gdyż jest to zlecenie obróbkowe jakie przyszło do naszej firm). Wymiar otworu @360 +0,075/0 z poprzedniej operacji wymiar rzeczywisty wynosi 359,54 i zastanawiam się czy mozna z takim naddatkiem wrzucić na honownicę czy lepiej jeszcze roztoczyc otwór powiedzmy 3-4 dychy. Mamy doświdczenie w honowaniu ale przede wszystkim sali (S355 czy 42CrMo4). Honownice dwie jedna Delaphena XHM-1D oraz SZS-315x1000E (pionowe).


mariuszbroda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 430
Rejestracja: 13 lip 2011, 21:57
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: mariuszbroda » 15 gru 2011, 22:21

Tłoczyska siłowników hydraulicznych i ich uszczelnienia mają dużą tolerancję na wymiar w zakresie od...do.
W zwiazku z tym honowanie cylindrów hydraulicznych to w zasadzie wymagania dotyczące powierzchni cylindra do optymalnej współpracy z uszczelnieniami tłoczyska(to nie pierścienie tłoka bardzo dokładnie pasowane na zamku)
Na żeliwie do honowania po wstepnych,innych obróbkach(szlif np.)-możesz zostawić nawet 4 setki do zebrania,robisz sobie próbę na czas na pierwszych egzemplarzach.
Jeżeli robisz same cylindry i nie parujesz z tłoczyskami, to robisz dokładnie tak jak jest podane w dokumentacji.
Zadbaj także o to żeby pomiary po Twojej robocie nie poszły przeciw Tobie,bo różnie bywa...zależy od stopnia zakolegowania grup w robocie.
Dogładzanie elementów hydrauliki nigdy nie może się nie udać,a reszta to polityka.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”