Strona 1 z 1

Wykonanie mosiężnego elementu.

: 21 lis 2011, 02:27
autor: capo
Witam,
Może zacznę od tego, że na obróbce się kompletnie nie znam, dlatego proszę Was o pomoc.
Potrzebuję wykonać mosiężny element, niezbyt skomplikowany i o małych gabarytach, powiedzmy 35mm/35mm/5mm, waga około 15g i stalowy element 20mm/7mm/1mm.
Interesuje mnie orientacyjna cena gotowego produktu ( projekt + surowiec + wykonanie ) i metoda wykonania, zależy mi bardziej na niższej cenie niż dużej dokładności.
Dodaje zdjęcie, może wyjaśni coś więcej, ( wewnątrz elementu, po lewej stronie jest stalowa część o której mowa ) .

Obrazek

: 21 lis 2011, 09:56
autor: jasiu...
Odlewanie, metodą traconego wosku wyjdzie najtaniej i tak to chyba było robione (widok powierzchni). Dokładność też powinna być wystarczająca. Popytaj w odlewniach galanterii. Na drugi raz daj ciut większe zdjęcia, na tych niewiele widać, ale to chyba odlew, bo mało prawdopodobne, że odkuwka.

: 21 lis 2011, 16:31
autor: capo
W metodzie na wosk tracony po każdym odlewie trzeba niszczyć formę i tak w kółko? Zależy mi na tym żeby móc wykonać na przykład 500 takich elementów.
A jeżeli chodzi o cenę? Chciałbym wiedzieć orientacyjnie, nawet z dużym progiem błędu, ile taka zabawa może mnie kosztować.


Pozdrawiam .

: 21 lis 2011, 18:16
autor: jasiu...
No to metoda traconego wosku będzie najtańsza!

Po prostu ty o tej metodzie nic nie wiesz, dlatego takie bzdury wypisujesz.

W tej metodzie, na początku robisz sobie formę, od bardzo wielkiej biedy z gipsu, a najlepiejz żywicy, ewentualnie, najlepiej z silikonu. I w tej formie odlewasz woskowe modele twojej duperelki Później te modele doklejasz do układu wlewowego, ile się zmieści, robiąc tak zwaną choinkę. Gotową choinkę na zmianę dajesz pod szkło wodne i pył (drobny piasek) kwarcowy. Powstanie na wosku skorupka, którą wsadzasz nawet do kuchennego piekarnika (nie za gorąco). Wosk z choinki się wytapia, a ty masz skorupkę, którą mocujesz w tym, w czym będziesz lał (ostatecznie możesz obsypać grubszym piaskiem i po wysuszeniu i nagrzaniu zalewasz ciekłym metalem. Po wystudzeniu odłamujesz gotowe detale z "choinki" i pozbywasz się resztek skorupki. Możesz w pierwotnej formie zrobić sobie (na zasadzie, jak się znicze odlewa) kilkaset modelików, z których powstanie kilkadziesiąt choinek i je po prostu zalać hurtem.

Alternatywą jest wykonanie dość precyzyjnej formy metalowej i odkucie tych elementów (przy tej ilości wystarczy praska balansowa). Tyle, że dla kilkuset sztuk, to ci się wykonanie formy do kucia (poczytaj o kuciu matrycowym, tak się robi np. korbowody) nie bardzo opłaci. Gdybyś miał powiedzmy kilkaset sztuk na tydzień robić, to oczywiście kucie byłoby lepszą metodą. No i nie każdy mosiądz, czy brąz da się kuć.

: 21 lis 2011, 21:44
autor: capo
Oczywiście że się nie znam, dlatego proszę Was o pomoc :)
Jeszcze pozostaje tylko kwestia najistotniejsza, czyli cena - ile orientacyjnie musiałbym za takie coś zapłacić, powiedzmy że robię 100, 200 albo 500 sztuk ?

: 22 lis 2011, 08:25
autor: malyvespa
Witam, wg mnie przy metodzie wytapianych modeli w przybliżeniu cena matrycy metalowej około 3000zł, cena odlewu koło od 10 do 20 zł za sztukę ( zalezy od wagi odlewu i wielkości zamówienia). Jeśli jestes zainteresowany mogę konkretniej się dowiedzieć.
Pozdrawiam Marcin

: 11 gru 2011, 21:44
autor: adams12
mosiężne elementy mogę ci odlać 2zł szt. nooo dogadamy się!

Odlewy odsrodkowe

: 21 gru 2011, 15:31
autor: domelziomal
Dobra metoda dla takich detali jest metoda odsrodkowa odlewy ZnAl , mosiadz nieda rady mozna pogalwanizowac :) forma nie wytrzyma

Koszt wykonania formy produkcyjnej 300 pln netto
forma starcza do wykonania od kilkuset do 1000 sztuk

Jak cos to zapraszam

www.doza-met.pl