okno
: 25 paź 2011, 20:03
Witam,poszukuję sposobu na przeniesienie kształtu okna gotyckiego(ostrołuk)ze ściany na karton celem wykonania szablonu według którego będzie wykonane gięcie kątownika na ramę okna.Pozdrawiam.
Obsługa, Programowanie i Budowa Maszyn Numerycznych
https://www.cnc.info.pl/
Kod: Zaznacz cały
trasowanie grodzi...
16.05.2004 | Michał Affanasowicz | | Wyślij artykuł | Drukuj
W jednej z książek znalazłem opis metody wyznaczania kształtu grodzi i innych elementów, wlaminowywanych później kadłub. Sposób jest prosty i nie wymaga narzędzia przypominającego połączenie stolarskiej metrówki z łańcuchem motocyklowym, składającego się z pracowicie wycinanych ogniw, łączonych na śruby z nakrętkami motylkowymi. Metoda, jak już wspomniałem, jest prosta i gwarantuje dużą dokładność. Rzut oka na załączone rysunki w lot pozwala pojąć o co chodzi. Dla porządku jednak opiszę to...
W wybranym miejscu kadłuba wstawiamy płytę ze sklejki lub płyty wiórowej. Naniesione wcześniej na niej linia KLW i oś symetrii pozwalają prawidłowo ustawić ją w kadłubie. Oczywiście, płyta musi leżeć w płaszczyźnie przyszłej grodzi, dennika czy konsoli.
Teraz przygotowujemy listwę-przymiar - według rysunku. Jej zaostrzenie pozwoli dotrzeć nią do różnych „mało wygodnych” miejsc. Szpicem listwy dochodzimy do dowolnego punktu obła skorupy, którego kształt chcemy wyznaczyć. Na płycie rysujemy wzdłuż listwy linię i przypisujemy jej zmierzoną długość listwy - od szpica do przecięcia z linią symetrii płyty. Tak wyznaczamy kilka punktów na jednej i drugiej burcie (jeśli nie jest to półgródź). W przypadku grodzi, trzeba to zrobić na obu burtach, ponieważ jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że połówki kadłuba nie są symetryczne.
Następnym krokiem jest wyznaczenie kształtu grodzi na arkuszu sklejki. Na nim również rysujemy KLW i oś symetrii. Na to kładziemy wymontowaną płytę pomiarową i zgrywamy linie.
Teraz rzecz biegnie odwrotnie, to znaczy odmierzamy na listwie dany wymiar i przykładamy do odpowiedniej linii na płycie. Nie trudno się domyślić, że szpic listwy pokaże nam miejsce, w którym będzie leżał na sklejce wcześniej zdejmowany z natury punkt obła.
Tak więc, mamy wyznaczone punkty leżące na łuku interesującego nas przekroju kadłuba. Teraz tylko wyznaczyć go i można już ciąć sklejkę.
Trasowania ułatwiaja wbite w wyznaczone punkty gwoździe, na których obgina się listwę podłogową z PCV. Mimo, iż ma przekrój kątownika, układa się lekko i płynnie.
W ten sam sposób można wyznaczać w poziomie kształty długich półek lub koi.
Oczywiście, płytę pomiarową kładziemy wtedy poziomo na odpowiednio spreparowanym stelażyku z listew lub desek.
Kod: Zaznacz cały
Strona www.port21.pl została zgłoszona jako strona stanowiąca zagrożenie i została zablokowana zgodnie z ustawieniami bezpieczeństwa.