Prosba o pomoc w przyspieszeniu czasu obrobki ?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 16252
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#11

Post napisał: kamar » 15 sie 2011, 12:04

Tak bardziej konkretnie to : albo nie robię roboty nie na moją maszynę albo robię trzy godziny i nie kombinuję :)



Tagi:


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#12

Post napisał: IMPULS3 » 15 sie 2011, 14:48

Zakładając, że nie ma innej maszyny do dyspozycji, to jakie zmiany byś mu zaproponował, żeby skrócić czas obróbki. Tak bardziej konkretnie.
No i chce oszczędzać tę maszynę którą ma, więc nie pojedzie tyle ile "fabryka dała".[/quote]

Tak bardziej konkretnie to powinien autor wątku się wypowiedzieć czy ma czy też nie.
Z tego opisu co podal wywnioskowalem że problem leży po stronie maszyny, a jeżeli tak to sztywności nie poprawi.
Poza tym przez internet to zawsze w jakimś stopniu teoretyzowanie, na żywo powiedzieć można znacznie więcej, albo zamilknąć. :roll:


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#13

Post napisał: CFA » 15 sie 2011, 14:55

IMPULS3 pisze:Poza tym przez internet to zawsze w jakimś stopniu teoretyzowanie
:-) Przypomina mi się standardowe pytanie z rysunkiem w ręku do tokarza czy frezera.

Przed robotą:
-Panie Janku, jak Pan szacuje, ile Pan czasu potrzebuje na tę sztukę?
-Dwie, góra trzy godzinki i gotowe.

Po robocie:
-Panie Janku, ile czasu pan to robił?
-Uuuu, Paaanie, to nie takie proste, całą zmianę zeszło.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#14

Post napisał: IMPULS3 » 15 sie 2011, 21:54

CFA pisze: :-) Przypomina mi się standardowe pytanie z rysunkiem w ręku do tokarza czy frezera.

Przed robotą:
-Panie Janku, jak Pan szacuje, ile Pan czasu potrzebuje na tę sztukę?
-Dwie, góra trzy godzinki i gotowe.

Po robocie:
-Panie Janku, ile czasu pan to robił?
-Uuuu, Paaanie, to nie takie proste, całą zmianę zeszło.
Żarty żartami ale czasem i tak bywa i to w dodatku calkiem nie zamierzone... :???:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7984
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#15

Post napisał: WZÓR » 16 sie 2011, 10:31

paulg pisze:Jeśli to wytaczanie to oprawki z węglików - pozwalają zwiększyć parametry bez ryzyka drgań , do tego oczywiście płytka z odpowiednią geometrią i powinno śmigać ;-)
Nic dodać , nic ująć. :smile:
zaba007 pisze:... Obecnie przy stalych obrotach 100 i posowie 0.2mm i dosowie 1,5 schodzi ok 3 godz musze jakos przyspieszyc ten czas ale przy zwiększeniu parametrow zaczynaja sie drgania i nie mam juz zzadnej wizji co z tym zrobic.
Może ma ktoś jakies wizje jak zejsc z tych 3 godz. ??
Proponuję Tobie narzędzie Eco Cut;
:arrow: http://www.ceratizit.com/ecocut_classic_ENG_HTML.htm
... obejrzyj filmiki.

Pomimo niekompletnych wymiarów w osi Z * zrobiłem symulację tej obróbki w CAD/CAM-e - wiercenie otworu + roztaczanie (jednym narzędziem).

* - wymiar 72 podzieliłem na 3 równe odcinki.
obroty G96 S90 (stała prędkość skrawania) , posuw 0.2 , dosuw 2.0 - czas operacji ok. 15 minut.

... ale wszystko zależy od sztywności maszyny.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


bodzio-visla
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 64
Rejestracja: 26 lip 2011, 14:36
Lokalizacja: Bydgoszcz

#16

Post napisał: bodzio-visla » 16 sie 2011, 16:02

Coś skromne te Twoje parametry obróbcze. Możemy tu założyć wiele rozwiązań, ale przymierzmy się do zwykłej płytki WNMG lub lepiej WNMM 080412 ....i łamacz do obróbki zgrubnej. Załóżmy, że materiał to stal węglowa o twardości < 210 HB. Gdyby wykorzystać parametry, jakie proponuje zwykła LAMINA

http://www.narzedzia-24.pl/att/PLYTKA-W ... 0-1983.pdf

i to na dodatek dla płytki dwustronnej WNMG, to:
naddatek na stronę 4 mm i posuw 0.5 mm przy Vc 200 to optimum. Podobne parametry uzyskasz z płytek Prametu, Iscara czy Waltera. Wynika z tego, że wytaczając tuleje przy średnicy fi 100 powinieneś mieć obroty n=VcX1000/3.14XD ....637 obrotów na minutę x 0.5 mm/obrót pozwala roztoczyć w ciągu 1 minuty otwór z 95 do 105 mm na długości 318 milimetrów. Można przeliczyć to na litry usuniętego materiału i policzyć litry materiału do usunięcia. Z grubsza nie powinno to zabrać więcej czasu, niż 15 minut.
Aby nic nie drżało, trzeba mieć pewne mocowanie w szczękach, maksymalnie krótki wytaczak i maksymalnie gruby ( nawet fi 40 mm).


Autor tematu
zaba007
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 15
Rejestracja: 28 cze 2011, 15:28
Lokalizacja: Południowy zachód

#17

Post napisał: zaba007 » 16 sie 2011, 17:23

Witam.. sorki ze nie reagowałem na posty ale miałem troszke na głowie....

Wiec tak, temat chwilowo sobie odpusciłem bo mam co innego do roboty ale i tak muszę go rozgryzc ...

Te parametry obróbki które podałem to takie przy których najlepiej obrabia się ten detal, patrząc na parametry na płytce podane przez producenta to nie idzie za ciekawie, są duże drgania i jęki;) że w stoperach tzeba siedziec na hali;)
Próbowałem juz zwiekrzać i zmniejszać obroty tak jak i posuw, kombinowałem też z dosuwem i poległam.
Jeżeli chodzi o zamocowanie tego buca to jedynie sie da tak jak pokazałem na pseudo rys. -szczeki odwrócone i detal jest łapany za ostatni ząb, jeżeli chodzi o wytaczak to musiałem go obciąć :/ zeby zmniejszyc te drgania, obenie nie licząc mocowania w oprawce długość robocza wynosi ok 100mm jest to najwiekszy wytaczak jaki posiadam ;/
Jeżeli chodzi o materiał jest to najzwyklejsza stal.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7984
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#18

Post napisał: WZÓR » 16 sie 2011, 19:27

bodzio-visla pisze:...Załóżmy, że materiał to stal węglowa o twardości < 210 HB. Gdyby wykorzystać parametry, jakie proponuje zwykła LAMINA i to na dodatek dla płytki dwustronnej WNMG, to:
naddatek na stronę 4 mm i posuw 0.5 mm przy Vc 200 to optimum....
Witam
Sądząc po Pana profilu domyślam się , że mam do czynienia z przedstawicielem firmy VISLA z Bydgoszczy. :smile:
:arrow: http://www.visla.pl/html/index2.php?id=2
Płytki LAMINA (oferta od firmy :arrow: http://www.awa.pl/ ) miałem okazję zastosować i sprawdzić w trakcie obróbki na ,,swojej'' frezarce i tokarce CNC.
Muszę stwierdzić , że parametry przez Pana przedstawione / obliczone są dość odważne .... mi w praktyce nie udało się uzyskać takiej prędkości skrawania na obrabiarkach , które obsługuję.
Z powodu dość szybkiego ścierania się krawędzi płytki musiałem ,, szpikować'' program kodem M01 w celu przełożenia / wymiany w/w płytki aby nie spowodować zniszczenia narzędzia używanego w trakcie obróbki.
Na temat płytek LAMINA wypowiedziałem się również tutaj :arrow: https://www.cnc.info.pl/topics66/parame ... htm#214153
, ale jak widzę - Pan już tam ,,był''. :smile:

Z poważaniem
Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#19

Post napisał: CFA » 16 sie 2011, 20:08

bodzio-visla pisze:Coś skromne te Twoje parametry obróbcze... naddatek na stronę 4 mm i posuw 0.5 mm przy Vc 200 to optimum. ...
Jedno pytanie: jaka moc jest potrzebna przy takich parametrach? Ktoś potrafi obliczyć?


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

#20

Post napisał: wieslawbarek » 16 sie 2011, 20:51

W praktyce nie tak wielkie tylko trzeba mieć silniczek tak ze 25kW no i jeszcze przekładnię ( bez przekładni to nie wiem czy by starczyło zabezpieczenie 80 Amper.Wytaczak co najmniej 40 mm i jak najkrótszy.Posuw powiem nawet jak dla mnie przy wytaczaniu dość extremalny żeby robić serie to bym to ograniczył do 0.3. A no i jeszcze nie używałem płytek tego Pana

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”