Gięcie profilu zamkniętego 40x40x2

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
wertol
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 06 maja 2011, 13:20
Lokalizacja: Rybnik

Gięcie profilu zamkniętego 40x40x2

#1

Post napisał: wertol » 06 maja 2011, 13:27

Witam szanownych forumowiczów,

Mam takie pytanie - czy można wygiąć na zimno profil 40x40x2 z wewnętrznym promieniem gięcia w granicach 200 - 250 mm? Mam do wykonania kilka elementów w kształcie litery U z profili stalowych, stąd te pytanie.

Dodatkowo chciałby się zapytać czy wykonanie takiego elemntu będzie możliwe na typowej giętarce z trzema wałkami?
Może macie jakieś pomysły jak ugryźć tą konstrukcję, a może zna ktoś firmę z okolic Rybnika, która mogłaby wykonać coś takiego?

z góry bardzo dziękuję za pomoc.



Tagi:


rafal23s23
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 02 lip 2009, 21:38
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: rafal23s23 » 06 maja 2011, 18:03

Rurę 30mm miałem przyjemność giąć z takim promieniem, ale było widać minimalne zdeformowania. Spróbuj zasypać profil piaskiem, zaspawać i stopniowo delikatnie zwiększać docisk rolki nie zatrzymując przy tym walcarki. Może się udać


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#3

Post napisał: kak » 06 maja 2011, 20:50

Tu robia cos podobnego na filmie.


Autor tematu
wertol
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 06 maja 2011, 13:20
Lokalizacja: Rybnik

#4

Post napisał: wertol » 10 maja 2011, 01:24

Dziękuję za odpowiedzi - wypełnianie piaskiem jednak nie wchodzi w grę gdyż jest zbyt czaso- i pracochłonne przy większej ilości.

A czy ktoś na forum jest w stanie ewentualnie doradzić przy stworzeniu prostej giętarki trójrolkowej dla profili 40x40x2 oraz 50x50x2, która mogłaby teoretycznie wygiąć takie profile do promienia ok 250mm? Zdaję sobie sprawę z tego, że bardzo trudno będzie o wygięcie z tak małym promieniem, bo różnica średnicy wewnętrznej i zewnętrznej będzie bardzo duża, ale wiem że jest to możliwe bo widziałem już takie konstrukcje. Zastanawiam się także czy nie podgrzać profili, chociażby do 100 stopni, żeby zwiększyć ich plastyczność.

Co do prostej maszyny trójrolkowej (takiej jak na filmie w linku powyżej) to byłbym ogromnie wdzięczny za następujące porady:

1) jakiej średnicy wałki najlepiej stworzyć?
2) jaka powinna być odległość pomiędzy dwiema rolkami dolnymi ? (lepsza jak najmniejsza, czy jak największa?)
3) czy lepiej żeby rolką ruchomą w pionie była rolka górna-środkowa, czy może dolna-boczna?
4) czy wystarczą rolki aluminiowe czy też konieczne jest powlekanie ich tworzywem w celu nie ślizgania profili stalowych?
5) mam tokarkę więc myślałem o wytoczeniu rolek z aluminium z zewnętrznym rantem żeby profile miały dodatkowo boczne prowadzenie - czy jest to dobre rozwiązanie?
6) którą rolkę/rolki użyć jako napędową?


haski
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 143
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:36
Lokalizacja: blachownia

#5

Post napisał: haski » 27 maja 2011, 06:59

rafal23s23 witam przyczepie się do postu ja mam problem z wygięciem rury fi32 o promieniu 200mm zależy mi też żeby nie sypać piachu ani grzać dzięki za info


galon
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 328
Rejestracja: 06 kwie 2007, 17:17
Lokalizacja: kieleckie

#6

Post napisał: galon » 27 maja 2011, 09:00

witam wydaje się proste a nie jest rozejrzyjcie się wokół siebie ile takich detali znajdziecie
jeśli znajdziecie to bardzo śladowe ilości i nie dlatego że nikt nie chce ich użyć tylko dlatego że wykonanie ich jest bardzo uciążliwe czytaj drogie jest kilka metod wszystkie czasochłonne i o ile przy rurach się sprawdzają to przy profilach nie koniecznie nawet bardzo duże firmy wolą to zlecić na zewnątrz jak się tym bawić nie zniechęcam ale nie jest to proste a o giętarce trzy rolkowej przy profilu zapomnij niewykonalne przepraszam że nie piszę jak to zrobić ale jeśli metoda z piaskiem jest czasochłonna to nie mam o czym pisać bo skuteczna metoda jest 3do 4 razy dłuższa i o wiele bardziej uciążliwa sukcesów i cierpliwości


Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#7

Post napisał: Mrozik » 27 maja 2011, 09:35

Zarówno rure 40x40x2 oraz fi 32 ugnie się na promień r200 na giętarce trzpieniowej, jesli temat jest poważny to warto pomyśleć o uderzeniu do firmy która takową posiada. Koszt oprzyrządowania na promień 200 to około 1500zł ale warto przy dużej ilości sztuk. Zwłaszcza, że da się uzyskać niskie czasy jednostkowe, dużą powtarzalność i małe deformacje profilu.
Minus taki, że gięcia maksymalnie 180stopni (literka U). Zainteresowanych teamtem współpracy przy gięciu rur i profili(dysponujemy giętarką cnc do rur firmy seco z opcją walcowania)zapraszam do kontaktu poprzez [email protected]


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1546
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#8

Post napisał: upadły_mnich » 27 maja 2011, 12:12

mamy w firmie giętarkę 3 rolkową.
Tak wstępnie to się da to wygiąć.
A odpowiadając na pytania:
1) raczej rolki nie wałki - jak najwieksze dla których jest mozliwe uzyskanie zakładanego promienia. Absolutnie bez oszczędności na stali. Rolki 160mm i 80mm inaczej gną z korzyścią dla tych pierwszych.
2) raczej mniejsza bo nie uzyskasz promienia gięcia ale jesli ma to być kryterium do kupna gietarki to raczej trudno stwierdzić.
3) przewaznie środkowa jest ruchoma a jesli i środkowa i dolna boczna to zmniejszasz prosty odcinek przy gieciu - czyli w wielu przypadkach odpad.
4) Nie mam doswiadczenia z rolkami aluminiowymi. Tych bym jednak nie stosował. Albo stal - polecam, albo tworzywa konstrukcyjne ale te tylko jako rolki a już "talerze" stalowe.
5) j.w. "ranty" czy jak je nazwałem wyżej talerze ze stali. Tworzywo czy aluminium to tylko do prób. Tu naprawde sa wysokie naciski i aluminium sie bedzie zacierać.
6) wszystkie. Bo istnieje ryzyko, że będziesz musiał Ty i 4 kolegów wpychać ten profil do gietarki a chyba nie o to chodzi.
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


Borsi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 351
Rejestracja: 11 sty 2009, 21:09
Lokalizacja: lublin

#9

Post napisał: Borsi » 27 maja 2011, 13:55

Pracuje na giętarce rolkowej a raczej walcarce sterowanej cnc co chodzi o rolki to raczej przeważaja u mnie stalowe które sam dorabiam do gięcia okiennych profili aluminiowych, z tworzywa to do jakiejs rury kwasówki max średnica 20mm co do gięcia profili stalowych to lepiej by się gieła rura ze ścianką 3mm .
Jak jesteś zainteresowany to pisz na pw zrobimy próby. Dodam tylko że najmniejszy promień jaki udało mi się wygiąć naprofilu aluminiowym z przekładką termiczną z tworzywa to 300mm myślę że stal też pujdzie o ile maszyna pozwoli i nie bedzie kolizji rolek.


galon
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 328
Rejestracja: 06 kwie 2007, 17:17
Lokalizacja: kieleckie

#10

Post napisał: galon » 28 maja 2011, 00:13

trzpieniówka jak najbardziej ale te 1500 to kolega chyba ze trzy razy zaniżył na rurę ok ale profil ktoś próbował czy tylko myśli że ma wyjść tak jak pisałem wcześniej jak by to proste było wszystko dookoła było by okrągłe ----a nie jest

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”