DrAZenie gwintu

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
krys.ba
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 17 kwie 2011, 17:03
Lokalizacja: małopolska

DrAZenie gwintu

#1

Post napisał: krys.ba » 17 kwie 2011, 17:18

Witam wszystkich na Forum. Jestem świeżym operatorem drążarki wgłębnej i spotkałem się z takim problemem chciałem wydrążyć gwint od czoła wypychacza ale jego długość nie pozwala go zamocować pionowo . Czy można przestawić sposób orbitowania drążarki w osiach Y-Z lub X-Z . Jak wykonać taki gwint orbitując ? Proszę o wszelkie wskazówki pozdrawiam Krys.ba



Tagi:


wladca-swiata
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 349
Rejestracja: 08 lut 2007, 15:07
Lokalizacja: Łódź

#2

Post napisał: wladca-swiata » 17 kwie 2011, 20:46

Było by miło i na pewno łatwiej, gdybyś podał o jaką drążarkę chodzi.


Autor tematu
krys.ba
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 17 kwie 2011, 17:03
Lokalizacja: małopolska

#3

Post napisał: krys.ba » 17 kwie 2011, 21:01

No oczywiście ,przepraszam jest to drążarka AGIE Mondo Star 50


wladca-swiata
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 349
Rejestracja: 08 lut 2007, 15:07
Lokalizacja: Łódź

#4

Post napisał: wladca-swiata » 18 kwie 2011, 21:23

No to nie pomogę. Gdyby to był Charmilles, to coś bym podpowiedział, a tak doopa.


jarasnet
Posty w temacie: 3

#5

Post napisał: jarasnet » 18 lis 2011, 18:53

Zależy o jaki gwint chodzi, jeżeli jesteś w stanie zaopatrzyć się w elektrodę (kupioną lub dorobioną), mocujesz poziomo wypychacz (jakie fi?) i w specjalnym (dorobionym) uchwycie poziomo elektrodę. Drążenie boczne z oscylacją w osi Z. W niektórych przypadkach dziwnych gwintów zostaje tylko metoda pionowa ze skręceniem osi C (elektroda frezowana lub toczona).


Autor tematu
krys.ba
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 17 kwie 2011, 17:03
Lokalizacja: małopolska

#6

Post napisał: krys.ba » 18 lis 2011, 23:34

No tak ja to wszystko rozumiem tylko ciągle nie wiem jak można orbitować, podczas drążenia np w osi X drążarka musiałaby orbitować w osiach +- Z i +- Y aby wykonać pełen zarys gwintu. Mówimy oczywiście o Mondo Star 50 :sad:


jarasnet
Posty w temacie: 3

#7

Post napisał: jarasnet » 19 lis 2011, 15:55

Widziałem na YT taką drążarkę o której piszesz, no nie jestem pewien czy na niej sie da. Maszyna musiała by mieć taki cykl lub podobny cykl trzeba by zmodyfikować. W moim zakładzie mamy Agie Hyperspark i kolega twierdzi że bez problemu to można wykonać ale na nowszej maszynie. Gdy kiedyś pracowałem na Maho Hansen 750 gwint bez problemu wychodził w cyklu pionowym. Pełna głębokość minus szczelina iskrowa, korekcja z elektrody i otwór (najlepiej przelotowy) wykonany minimalnie większy niż elektroda. Akurat wtedy nie drążyłem gwintów w osiach XY ale drążenia, półek, kanałków, napisów bokiem zdarzało się często a to już mały krok do gwintu.
Musisz wiedzieć czy możesz zmienić główną oś drążenia w maszynie czy tylko główną jest Z.
Jeżeli drążyłeś na swojej maszynie bokiem, cokolwiek, to i gwint wyjdzie.
A jaki to ma być gwint, jak głęboko, przelotowy czy nie?


Autor tematu
krys.ba
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 17 kwie 2011, 17:03
Lokalizacja: małopolska

#8

Post napisał: krys.ba » 23 lis 2011, 17:14

Dzięki za odpowiedzi. Na mojej maszynie raczej nie da się zmienić tej osi głównej a tak poza tym to doszedłem do wniosków, że jeśli jest bardzo długi wypychacz (formy wtryskowe ) to i tak bokiem gwintu nie wydrążę bo nie zmieści się w wannie obrabiarki , Czy może ktoś z was zajmuje się formami wtryskowymi ? macie podobne zadania do wykonania przez drążenie ? Jarasnet wytłumacz mi proszę jak obliczać szczelinę iskrową ? Moja obrabiarka podczas ustalania parametrów drążenia sama sugeruje mi wielkość pomniejszenia elektrody do zadanych wartości :sad: Niestety moje szkolenie obejmowało tylko sposób obsługi bez wszelkich porad praktycznych dlatego mam braki teoretyczne potrzebne mi abym dobrze wykonywał swoje zadania


cad_cam_cnc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 25 paź 2011, 21:41
Lokalizacja: Leszno

#9

Post napisał: cad_cam_cnc » 23 lis 2011, 20:14

moge wykonac ten gwint


Autor tematu
krys.ba
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 17 kwie 2011, 17:03
Lokalizacja: małopolska

#10

Post napisał: krys.ba » 23 lis 2011, 23:00

To nie chodzi o samo wykonanie gwintu :grin: Potrafię go wykonać przez orbitowanie pomniejszoną elektrodą jak i również z zastosowaniem funkcji 4D :lol: tylko o sposoby radzenia sobie z problemami. Czasami jedna mała porada może otworzycz oczy na nowe podejście do problemu. No ale wszystkie fora raczej są takie same i często zamiast pomocy otrzymuje się kubeł zimnej wody, w dzisiejszych czasach wszyscy ze zobą rywalizują i tylko nieliczni są zdolni do bezinteresownej pomocy, i może jeszcze zdaży się ,że ktoś uchyli rąbek swoich fachowych rad jak np jarasnet

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”