Strona 1 z 1

pokrywa łożyska kilka pytań

: 19 mar 2011, 16:57
autor: luckyluke88
Witam, na początku jako, że jest to mój pierwszy post chciałbym się przywitać z wszystkimi użytkownikami. Tymi doświadczonymi jak i młodymi adeptami, którzy tu zawitali i poszukują wiedzy.
Piszę ten temat, gdyż napotkałem się z pewnymi problemami przy projekcie jaki zostało mi wykonać na uczelni. Mianowicie mam wykonać pokrywę łożyska. Taką jak na zamieszczonym rysunku. Który dostałem trochę w innej formie i przerobiłem na tą obecną:

Jest to podobno przypadek czysto akademicki ale mimo wszystko jest dla mnie trochę bardziej problematyczny niż wykonanie wałka, tarczy czy jakiejś kostki.

Może zacznę od założeń:
1) Przyjąłem, że półfabrykatem będzie odkuwka matrycowa, ze względu na większą dokładność( i tyle w zasadzie wiem na ten temat łącznie z tym, że wiem jak wygląda kucie)
2) Element ma być wykonany na centrum obróbkowym (tokarsko-wiertarskim) które pracuje w 3 osiach. Uzasadnieniem jest to, że później będę musiał napisać do tego program dla tego centra CNC. Zapewne w G code. I na chwilę obecną mogło by to być dla mnie problemem jeśli miałbym centrum 5 osiowe.

I w zasadzie to tyle jeśli chodzi o założenia

Mój problem tkwi w tym, że nie wiem za bardzo jak zaprojektować tą odkuwkę i jakie naddatki przyjąć, gdyż ciężko jest znaleźć w internecie jakiekolwiek normy.
Następnie nie do końca wiem jak zamocować taką odkuwkę i dalej ją obrabiać. Jedną z opcji jest zamocowanie tego na trzpieniu tokarskim stałym czy trzpieniu tokarskim rozprężnym. Żeby zamocować to w kłach i wtedy za pomocą odpowiednich noży wytoczyć i stoczyć odpowiednie powierzchnie. Tylko wtedy zostaje problem tej która jest wewnątrz tulei. Czy w związku z tym musiałbym zmienić zamocowanie złapać ją w uchwycie szczękowym samocentrującym i wtedy obrobić tą powierzchnie na fi 41 , fi 72H8 i fazy. I kolejna rzecz, która jak dla mnie wynika sama z siebie to, to że w miejscu gdzie występują te 4 żebra pomijam obróbkę, bo jest ona nie wykonalna ta metodą. Dlatego musimy przyjąć jakieś nierównomierne naddatki aby wymiary które znajdują się w obszarze żeber były jak najdokładniejsze.

Chyba to tyle jeśli chodzi o moje wątpliwości, jeśli jest ktoś tak uprzejmy to prosiłbym o kilka zdań na ten temat

Pozdrawiam
Łukasz

Re: pokrywa łożyska kilka pytań

: 19 mar 2011, 20:14
autor: WZÓR
luckyluke88 pisze:..Mój problem tkwi w tym, że nie wiem za bardzo jak zaprojektować tą odkuwkę i jakie naddatki przyjąć, gdyż ciężko jest znaleźć w internecie jakiekolwiek normy. (...)
1) Przyjąłem, że półfabrykatem będzie odkuwka matrycowa, ze względu na większą dokładność...
Moim zdaniem ok. 3-5mm naddatku na obróbkę powinno wystarczyć.
....2) Element ma być wykonany na centrum obróbkowym (tokarsko-wiertarskim) które pracuje w 3 osiach....
Masz już na oku konkretną maszynę? .... można wiedzieć jaki to typ/model?
Uzasadnieniem jest to, że później będę musiał napisać do tego program dla tego centra CNC. Zapewne w G code. ...
Jakie sterowanie ma ta maszyna? (pytam z ciekawości :smile: )
...Następnie nie do końca wiem jak zamocować taką odkuwkę i dalej ją obrabiać.(...) Żeby zamocować to w kłach i wtedy za pomocą odpowiednich noży wytoczyć i stoczyć odpowiednie powierzchnie. ...
Moim zdaniem wstępna obróbka na kłach jest najlepszym rozwiązaniem.
Pokaż na rysunku , które powierzchnie chcesz obrabiać , a które nie.
...kolejna rzecz, która jak dla mnie wynika sama z siebie to, to że w miejscu gdzie występują te 4 żebra pomijam obróbkę, bo jest ona nie wykonalna ta metodą. ...
Można się ,,pobawić'' z obróbką tych żeber , jak zaplanujesz obróbkę na tokarkę z narzędziami napędzanymi.

: 20 mar 2011, 15:59
autor: luckyluke88
Rzeczywiście trochę zaszalałem z tym sterowaniem i maszyną bo w zasadzie nie mam jeszcze, żadnej na oku. A przede wszystkim z tym centrum tokarsko-wiertarskim. Trochę poczytałem i takie centra mają dużo więcej osi niż 3. Ja będę musiał po prostu wziąć tokarkę uchwytową albo kłowo-uchwytową.

I mam do tego pytanie jeśli głowica rewolwerowa, porusza się na saniach w osiach X i Z oraz wrzeciono w osi C to znaczy, że już wtedy wykorzystujemy te 3 osie i np. osi Y dla głowicy była by już 4 osią w naszej obrabiarce.

------------------
tokarka - Czy taka tokarka była by dobra ? Jest tam mowa o narzędziach napędzanych więc myślę, że powinno być ok ;)

: 21 mar 2011, 11:20
autor: WZÓR
luckyluke88 pisze:... Ja będę musiał po prostu wziąć tokarkę uchwytową albo kłowo-uchwytową....
Wybierz sobie centrum tokarskie z sterowaną osią C+ frezowanie : SL-20 Haas (np.) :mrgreen:
... sposób mocowania detalu do obróbki zależy od jej wyposażenia.
...I mam do tego pytanie jeśli głowica rewolwerowa, porusza się na saniach w osiach X i Z oraz wrzeciono w osi C to znaczy, że już wtedy wykorzystujemy te 3 osie ...
Tak.
Jeśli chodzi o oś Y , to nie każda tokarka jest w nią wyposażona.
....tokarka - Czy taka tokarka była by dobra ? Jest tam mowa o narzędziach napędzanych więc myślę, że powinno być ok ;)
A znasz sterowanie SINUMERIK 810D i bez problemu napiszesz program?

: 21 mar 2011, 18:48
autor: luckyluke88
w zasadzie to nie znam. Tak na prawdę najlepiej było by mi gdybym miał pisać program w kodzie MTS. Czy to centrum które mi zaproponowałeś, jest sterowane w takim kodzie ?

: 22 mar 2011, 09:31
autor: WZÓR
luckyluke88 pisze:.... Czy to centrum które mi zaproponowałeś, jest sterowane w takim kodzie ?
Nie.