Odkuwka - naddatki, kształt

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
monsieurboxeur
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 23 sty 2011, 15:11
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odkuwka - naddatki, kształt

#1

Post napisał: monsieurboxeur » 23 sty 2011, 15:33

Witam,
Wpierw rysunek:
Obrazek

Do tegoż mam zaprojektować odkuwkę i tu zaczynają się schody... Zaglądałem w normy PN-H-94020:1998 (odkuwki stalowe na elem. uzębione) oraz PN-EN 10243-1:2002 (odkuwki stalowe matrycowane, naddatki i dop. odchyłki). W tej pierwszej znalazłem wzór na obliczanie wymiarów z naddatkami ale dla brył walcowych (raczej intuicyjny - do wymiaru nominalnego dodać naddatki na obróbkę mechaniczną). W drugiej znalazłem stablicowane naddatki wedle których miał bym dodać 8+-4mm na średnicy i 6+-3mm na grubości. Jednak wydaje mi się że to troche małe naddatki - głównie ten na średnicy...

Druga kwestia to projektowanie odkuwki, walcowa prosta raczej nie wchodzi w grę gdyż zbyt dużo materiału poszło by 'do śmieci'. Czy są jakieś wytyczne projektowania odkuwek? Czy wykorzystując naddatki na obróbkę zrobić 'obrys' takiej bryły?

Trzecia kwestia, czy w odkuwkach, prócz naddatków na obróbkę uwzględnia się jakiś naddatek związany z uszkodzeniem powierzchni zewnętrznych w procesie kucia?

I czwarta, ostatnia, wydaje mi się oczywista - otwór w fazie projektowania odkuwki wykonać przebijakiem? Zna ktoś może jakieś znormalizowane średnice przebijaków?



Tagi:

Wróć do „Obróbka metali”