Wiertło do twardych metali

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#11

Post napisał: skoczek » 21 paź 2010, 18:59

Witam serdecznie.
Koniecznie musi to być wiercone? Może jest możliwość drążenia elektroerozyjnego...? Są drążarki do otworów które mają przystawną głowicę drążącą. Jest szansa że wyjdzie taniej i lepiej niż koszta wiertła oraz robocizny. Dużo zależy również od tego czy do zrobienia jest jeden otwór czy seria.
Pozdrawiam, skoczek.


Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski

Tagi:


smyk2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 19 lis 2018, 21:00

Re: Wiertło do twardych metali

#12

Post napisał: smyk2 » 19 lis 2018, 21:32

Wiertło kobaltowe kobaltowemu nierówne. Jeżeli mogę polecić, to marki FENES używam od lat do stali sprężynowych, ale twardszy materiał nie przejdą. Warunkiem jest mała ilość obrotów , ale posuw mały i najlepiej z odpowiednimi przerwami. A z przerwami, bo ja wiercę bez chłodziwa - mniejsze ryzyko, że się pośliźnie i utworzy szklankę. Można wykorzystać chłodzenie powietrzem, ale przy głębokim otworze pozostają kontrolne przerwy, trzeba wycofać wiertło i już. Na runku istnieją wiertła, które bez problemu jadą w 50 -70 HRc i nie ma w tym żadnej ściemy, jedynie ceny tych wierteł zniechęcają. Oczywiście nie do użytku ręcznego, ale w maszynie miło się podziwia ich moc. Istnieją jednak wiertła pośrednie, czyli ze stali proszkowej. Kiedyś zaszklankowałem kobaltowym i proszkowe pomogło wybrnąć. Jednak firmy nie podpowiem, bo dawno było, a jak na wstępie firma ma znaczenie. Są droższe, rzecz jasna, ale dość odporne na bicia, czyli coś pomiędzy kobaltem i pełnowęglikowym.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”