Strona 1 z 2

Materiał na ściągacz

: 15 wrz 2010, 11:56
autor: acetylenek
Ma ktoś jakieś doświadczenia dotyczące doboru stali do budowy ściągacza konkretnie chodzi mi o ściągacz do wtrysków. Kształt wymusza zastosowanie mocnego materiału. Obecnie jestem po drugiej próbie pierwsza zakończyła się wygięciem druga złamaniem.
Pierwszy ściągacz był z st3 i nie dziwi mnie że się wygiął (choć nadzieja była że się uda nim wyciągnąć). Drugi zrobiłem z NMV hartowana 800st C wygrzewana 20 min i odpuszczana 250st C minimum 2h. przełom jest drobnokrystaliczny praktycznie taki sam jak ze złamanej narzynki. Może troszkę wyżej odpuścić.

Z czego robi się klucze np imbusowe? Na wszystkich jest napis CR-V tylko jaka to może być stal, jakie oznaczenie? Podejrzewam że taka byłaby bardzo dobra kwesta jeszcze obróbki cieplnej.

dodano:
Chyba NZ3 będzie dobra.

: 15 wrz 2010, 12:32
autor: marchru
mam sporo do czynienia ze ściągaczami wykorzystywanymi w produkcji tłoków i z tego co pamiętam mogła to być 40HM ale jeszcze się upenię

: 15 wrz 2010, 21:21
autor: wieslawbarek
Robiłem takie coś dla znajomego z 50 HS wytrzymało choć jego ręka nie i wtryskiwacza nie wyciągnął dopiero potem wpadli na pomysł by auto odpalić czyli rozgrzać i studzić (mercedes)

: 15 wrz 2010, 23:13
autor: ali23
nie znam kształtu tego ściągacza i zasady działania, ale jeżeli jest nie za dużej grubości to zalecał bym: 50HF hart.850->olej->300*c/2h->olej

50HS też może się nadać proces jak wyżej

: 16 wrz 2010, 11:24
autor: acetylenek
Ściągacz można wykonać z wałka fi 50mm i takiego będę szukać więc sprężynowa raczej nie podejdzie. Kształt jest wynikiem braku miejsca po prostu więcej mięsa się nie zmieści. Można jaszcze minimalnie pogrubić końcówkę nie tocząc w stożek a frezując ścianki zewnętrzne równolegle mimo wszystko i tak jest w tym miejscu mało materiału. Śruba to M16x1,5 i siła wyciągająca była naprawdę spora dobre odpowiadająca masie kilka ton (ramię klucza 24 ok 30-40 kg siły).
Błędem mogło być jeszcze narażenie na skręcanie tego ściągacza podczas napierania na klucz.

Na zdjęciach ułamany kawałek przyklejony plasteliną :-) .

: 16 wrz 2010, 14:41
autor: bujaka
Myślę ze element o narażony na działanie tak dużych sił powinien być wyżej odpuszczany, np, klucze z 40H odpuszcza się tak żeby miały 42-45 HRC, największe rozmiary odpuszcza się nawet na mniejszą twardość, wytrzymałość martenzytu na rozciąganie jest o ile pamiętam mniejsza od wytrzymałości na ściskanie. W kartach materiałowych gatunków stali są nieraz podawane Wartości Rm w zależności od rodzaju obróbki cieplnej, itd.

: 16 wrz 2010, 21:09
autor: acetylenek
Tak przeglądam i szukam czegoś bardziej szczegółowego o NMV wychodzi że przy odpuszczaniu w 400 stC będzie 50 HRC dla 500 42 HRC. Widać pasowałoby dać na 500 stopni.
Problem tylko że nigdzie nie znalazłem wytrzymałości na rozciąganie a tym bardziej w funkcji temperatury odpuszczania. W zasadzie patrząc na skład i zastosowanie to NMV też powinna być dobra (użyłem jej bo akurat mam wałek fi 50 na stanie).

Pytanie do ali23
Po co chłodzenie w oleju po odpuszczaniu (to znaczy że nie woda czy żeby było szybciej niż w powietrzu)?

: 16 wrz 2010, 23:44
autor: piotr3
Nie napisałeś dokładnie o jaki silnik chodzi ale z pewnych doświadczeń wiem, że w tym wypadku o wiele skuteczniejszy(i prostszy w budowie) jest ściągacz udarowy. Po prostu nic na siłę tylko lekko młotkiem.

: 17 wrz 2010, 09:18
autor: acetylenek
Chraisler vojager 2.5 CRD w tym akurat nie jest to takie proste. Dzisiaj znalazłem ofertę na taki ściągacz i wygląda bardzo podobnie do mojego i jak dla innych silników są metody udarowa, śruba, siłownik 20t tak dla tego jest tylko na śrubę. Cena 1000 PLN.

Po lektórze Stale Staliwa i Żeliwa oraz podpowiedziach aby odpuścić wyżej mam takie wnioski:

Potraktować stal NMV nie jako narzędziową z odpuszczaniem do max 250 st.C z dużą twardością lecz jako stal sprężynową i odpuścić w ok 500 st.C. Ze względu na skład NMV mogłaby być stalą sprężynową.

Stale sprężynowe - "Wysoką granicę sprężystości tych stali osiąga się przez hartowanie (przeważnie w
oleju) i odpuszczanie w temperaturze 380 ÷ 520°C. Ten zakres temperatury odpuszczania
zapewnia najkorzystniejszy stosunek granicy sprężystości Rsp (lub granicy plastyczności Re,) do
wytrzymałości na rozciąganie Rm."

: 17 wrz 2010, 21:01
autor: ali23
acetylenek pisze:Po co chłodzenie w oleju po odpuszczaniu (to znaczy że nie woda czy żeby było szybciej niż w powietrzu)?
te stale można zostawić na powietrzu, ale dobrze jest zastudzić w oleju po odpuszczaniu, w wodzie tych gatunków nie polecam...

oczywiście są też gatunki przy których jest wręcz wskazane studzenie w wodzie po odpuszczaniu...


wracając do tematu ściągacza, od ściągacza wymaga się sztywności i wytrzymałości, dlatego pisałem wcześniej o odpuszczaniu 300*c, tu są bardzo cienkie ścianki i faktycznie jak kolega wyżej zauważył lepiej odpuścić wyżej, nawet w okolicach 500*c/2h może nie będzie bardzo sztywny, ale wytrzymałość wzrośnie...

jeżeli chcesz zrobić doświadczenie to możesz odpuścić NMV na okolo 550-600*c/2h powinno być około 32-38HRc
pomyśl też o jakichś promieniach w wewnętrznych narożnikach ;)