Strona 1 z 1

stop chromu kobaltu niklu

: 04 wrz 2010, 14:32
autor: luk_asz01
witam.
ostatnio mam do czynienie z obrobka takiego stopu metalu jak w temacie. w sumie przejalem pewne obowiazki po innym pracowniku, ktory w tym momencie przebywa na urlopie zdrowotnym bo okazalo sie ze nabawil sie uczelenia na chrom . teraz ja oprocz tego ze przetaczam ten stop do jeszcze do chodzi do tego ze zdaza mi sie szlifowac ten metal. wczoraj znalazlem informacje na materiale o niebezpiezenstwie obrobki tego metalu. w poniedzialek bede musial sobie to przetlumaczyc na polski. czy moze z was ktos wie jakie niebezpieczenstwo niesie za soba praca przedwzystkim w chromie

: 16 wrz 2010, 16:45
autor: Proxima
Witam
Kolego zajrzyj tutaj
http://pl.wikipedia.org/wiki/Chrom
A to "krótki" opis :

Działanie na człowieka
Chrom metaliczny jest nieszkodliwy dla organizmu, związki chromu II i III wartościowego są mało toksyczne. Najbardziej szkodliwe są związki chromu VI wartościowego. Należą do grupy czynników rakotwórczych.. Pył i pary metalicznego chromu są uczulające, wchłaniane przez długi czas mogą wywołać raka płuc i zatok nosowych.
Do zatruć związkami chromu II i III wartościowego takimi jak: CrCl3, KCr(SO4)2, Cr(NO3)2 dochodzi zwykle powoli poprzez przewód pokarmowy i drogi oddechowe. Objawy skórne występują pod postacią wyprysków i owrzodzeń. W obrębie przewodu pokarmowego stwierdza się często wrzodziejące zapalenie jelit i długotrwałe biegunki. W zakresie dróg oddechowych wystąpić mogą również nieżyt oskrzeli.
Sole chromu VI wartościowego (chromiany i dwu chromiany ) są bardzo trujące. Dawka toksyczna w przeliczeniu na bez wodnik kwasu chromowego (CrO3) wynosi 0,5 - 1,2 g. Dawka śmiertelna wynosi 2,5 - 3,0 g. Dwu chromiany są bardziej toksyczne od chromianów. Roztwór dwuchromianu wywiera działanie żrące. Barwi skórę na brązowo- żółto. W wypadku oblania i połknięcia występują: miejscowe parzenia, ślinotoki, bóle gardła i brzucha, wymioty. W zatruciu ostrym może dojść do zapalenia nerek z przejściem w mocznicę oraz do uszkodzenia wątroby, Zatrucia przewlekłe wywołane są głównie pyłem dwu chromianu i objawia się ogólnym osłabieniem, kaszlem nieżytem oskrzeli owrzodzeniem przegrody nosowej, bólem nerek i wątroby. Brakiem apetytu, bólami w okolicy serca. Na skórze chromiany wywołują owrzodzenia, wypryski i stany zapalne oraz uczulenia.