wysokość chropowatości przy frezowaniu metodą 'wierszowania'

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
Magneto86
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 266
Rejestracja: 25 cze 2009, 23:06
Lokalizacja: RPZ / DW

wysokość chropowatości przy frezowaniu metodą 'wierszowania'

#1

Post napisał: Magneto86 » 18 kwie 2010, 21:56

Nie mam możliwości poeksperymentować na maszynie i dlatego pytam tutaj - na pewno większość z Was ma większe doświadczenie ode mnie i może ktoś podpowie.

Sprawa jest następująca:
Przedmiot jaki chcę wykonać ma być typowo na pokaz (wirnik turbiny).
Chciałbym ustawić ścieżki na tyle gęsto, żeby powierzchnie były 'gładkie' dla obserwatora oglądającego przedmiot 'na oko', żeby nie było widać na pierwszy rzut oka w którą stronę było wierszowane, no i w dotyku, żeby był po prostu gładki...
- nikt na pewno nie będzie mierzył chropowatości!

Jak już napisałem, nie mam możliwości popróbować wcześniej - a chciałbym dobrać optymalną gęstość ścieżek (bo za czas pracy maszyny muszę zapłacić sam)

Oczywistym jest, że chropowatość zależy od średnicy freza kulowego, ale pracuję w NX i tam mam możliwość zadeklarować wysokość chropowatości jaką chcę uzyskać:
Obrazek

Byłbym niezmiernie wdzięczny jeżeli ktoś by mi podpowiedział jaką przyjąć wielkość (z rys powyżej):
- Scallop height
- lub jej składowe poziomą i pionową

Materiał to mosiądz, jeżeli to ma jakieś znaczenie.


Obrazek

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#2

Post napisał: skoti » 18 kwie 2010, 23:43

Zerknij na ten wykres . Wprawdzie odnosi się toczenia ale również przy frezowaniu można z niego skorzystać . Posuw w mm/obr można potraktować jako szerokość pomiędzy ścieżkami przy wierszowaniu .

Obrazek

Awatar użytkownika

Autor tematu
Magneto86
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 266
Rejestracja: 25 cze 2009, 23:06
Lokalizacja: RPZ / DW

#3

Post napisał: Magneto86 » 18 kwie 2010, 23:54

kurcze - żebym nie wiem jak chciał, to żadnego wykresu nie widzę :(

Jasna sprawa, że z toczeniem jest tak samo - ale nie interesuje mnie porównanie promienia zaokrąglenia i gęstości ścieżek do chropowatości, bo to jest dla mnie oczywiste...
Krótko mówiąc, wiem jak uzyskać daną chropowatość - ale nie wiem jaka chropowatość spełni moje oczekiwania, które opisałem wyżej.

To oczywiście taka ogólna uwaga a nie do skoti - bo po prostu nie widać żadnego wykresu :( chyba się coś źle wkleiło...

[ Dodano: 2010-04-18, 23:54 ]
wykres już jest - ale to nie jest to, o co pytałem - mimo wszystko dziękuję :)

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#4

Post napisał: skoti » 19 kwie 2010, 00:15

Przy toczeniu pod polerowanie daje parametry przy płytce r0.4 posuw 0,12 . Wtedy do polerowania wystarcza sama pasta plus filc . Oczywiście na frezarce obróbka wygląda nieco inaczej ale sadze ze parametry które pozwolą osiągnąć Rmax ~ 5 mikrometrów powinny spełnić twoje oczekiwania


nadir
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 06 mar 2007, 23:35
Lokalizacja: Łomża

#5

Post napisał: nadir » 08 cze 2010, 15:45

wyczytałem, że zalecana wartości głębokości skrawania dla frezów kulowych to 10% średnicy kuli. Czyli np dla kul 8mm maksymalne scallop high=ap=0,8mm. Jak chcesz gładkości to policz sobie posuw na ząb ze wzoru na średni przekrój wióra (hm) jakieś 0,05 - posuw wyliczysz ze wzoru fz=hm*(D/ap)^1/2 - D - średnica narzędzia. Jest jeszcze wzór na tzw falisość wg którego możesz sobie skok dobrać H=fe^2/4D H- falistość [mm], fe-skok wierszowania [mm] D-średnica freza.
zaryzykowałbym, że nawet gibki

Awatar użytkownika

Autor tematu
Magneto86
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 266
Rejestracja: 25 cze 2009, 23:06
Lokalizacja: RPZ / DW

#6

Post napisał: Magneto86 » 08 cze 2010, 17:18

wiem jak to obliczyć - tylko pytałem jaka chropowatość będzie wyglądać tak jak opisałem - mimo wszystko dzięki :)

wirnik zrobiony a scallop height (Rz) dałem 6 µm - co dało mi chropowatość około Ra=1.25.
Wyszło super - bardzo gładko a jednocześnie (jak się dobrze przyjrzeć) można rozpoznać w jakim kierunku było frezowane (mniej więcej jak były ułożone ścieżki).


nadir
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 06 mar 2007, 23:35
Lokalizacja: Łomża

#7

Post napisał: nadir » 08 cze 2010, 17:39

czyli Skoti miał rację;-)
zaryzykowałbym, że nawet gibki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”