Pasowanie aluminium-miedź, do ściśnięcia na prasie

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
bartx
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 85
Rejestracja: 01 lut 2009, 19:40
Lokalizacja: Pszczyna

Pasowanie aluminium-miedź, do ściśnięcia na prasie

#1

Post napisał: bartx » 29 maja 2010, 23:03

Witam,

Rzecz jest tego rodzaju. Element jak na rysunku, o podstawie kwadratu. Góra z aluminium, dół z miedzi. Trzeba to ścisnąć na prasie. Wymagania są takie by było to szczelne (brak ciśnienia) w temperaturze od 0 do -200C. Po prostu do środka będzie nalewany ciekły azot, więc po nalaniu +/- do pełna nie może nigdzie cieknąć. Tutaj pojawia się pytanie jaki luz musi być pomiędzy tymi dwoma elementami, aby to spełniało swoją funkcję? Wskazówka jak to można obliczyć również mile widziana


Obrazek

Pozdrawiam



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 29 maja 2010, 23:18

witam.
nie wiem co to ma być i po co - ale musisz brać pod uwagę że taka " para " miedź/aluminium nie jest najlepsza .
ogólnie mówiąc wystąpi korozja powodowana tym że metale te znajduję w niekorzystnym stosunku ciągu elektrochemicznego .
na przykład jak jest konieczność połączenia takich kabli to stosuje się odpowiednie przekładki .
może to nie ma znaczenia - ale może ma .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


CoCoN
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 80
Rejestracja: 20 wrz 2008, 18:28
Lokalizacja: dolnośląskie

#3

Post napisał: CoCoN » 30 maja 2010, 12:05

Słusznie.
Starzy fachowcy pamiętają podkładki kupalowe (Cu-Al) łączące cechy obu metali, stosowane przy łączeniu przewodu miedzianego do aluminiowego dipola anteny Yagi-Uda
:oops:
Ostatnio lubię wszystko kleić klejem konstrukcyjnym ALLCON 10 firmy BEKO
www.beko-gmbh.com
moje pytanie czy on tu się nada?
------- ------- -------
fuzja/dyfuzja

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1663
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#4

Post napisał: grg12 » 30 maja 2010, 13:18

Na początek - nie znam się, tak sobie teoretyzuje
Aluminium ma większy współczynnik rozszerzalności cieplnej niż miedź (alu - 23, miedź - 16) więc przy schładzaniu rura powinna się zacisnąć na bloku miedzianym - dla 200 stop zmiany temperatur i 50mm szerokości sciany rury (element kojarzy mi się z wyczesanym chłodzeniem do procesora :)) będzie to jakieś 0.06mm różnicy - całkeim sporo. Więc teoretycznie wystarczy zrobić połączenie lekko wciskane w temparaturze pokojowej. Bardziej niepokoi mnie to że rura ma przekrój kwadratowy - cieżko będzie to wykonać żeby było szczelne na całej długości - a jak za bardzo sciśniesz scianki miedzianego bloku mogą się lekko zapaść do środka i połączenie się rozszczelni. Z ciekawośći poszukałem lepkości ciekłego azotu:
ciekły azot (70K)- 0.2039
woda (temp pokojowa) - 0.89
czyli wystarczy minimalna szczelina i będzie cieknąć
Pozdrawiam
Grzesiek


mrozanski
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 807
Rejestracja: 06 lis 2006, 19:05
Lokalizacja: wlkp.

#5

Post napisał: mrozanski » 30 maja 2010, 15:57

jakiej wielkosci jest ten element?


Autor tematu
bartx
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 85
Rejestracja: 01 lut 2009, 19:40
Lokalizacja: Pszczyna

#6

Post napisał: bartx » 30 maja 2010, 19:28

grg12 pisze:Na początek - nie znam się, tak sobie teoretyzuje
Aluminium ma większy współczynnik rozszerzalności cieplnej niż miedź (alu - 23, miedź - 16) więc przy schładzaniu rura powinna się zacisnąć na bloku miedzianym - dla 200 stop zmiany temperatur i 50mm szerokości sciany rury (element kojarzy mi się z wyczesanym chłodzeniem do procesora :)) będzie to jakieś 0.06mm różnicy - całkeim sporo. Więc teoretycznie wystarczy zrobić połączenie lekko wciskane w temparaturze pokojowej. Bardziej niepokoi mnie to że rura ma przekrój kwadratowy - cieżko będzie to wykonać żeby było szczelne na całej długości - a jak za bardzo sciśniesz scianki miedzianego bloku mogą się lekko zapaść do środka i połączenie się rozszczelni. Z ciekawośći poszukałem lepkości ciekłego azotu:
ciekły azot (70K)- 0.2039
woda (temp pokojowa) - 0.89
czyli wystarczy minimalna szczelina i będzie cieknąć
Pozdrawiam
Grzesiek
Masz racje, jest to chłodzenie dla procesora ;) Średnica całości to 70 mm, będzie to oczywiście miało przekrój koła, nie kwadratu. Teoretyzowałem w ten sam sposób i doszedłem do podobnych wniosków - chciałem się jednak upewnić. Widziałem podobne rzeczy, które właśnie w temperaturze pokojowej można było rozbierać, natomiast w niskich temperaturach było to już szczelne. Jeszcze jest taka rzecz, że całość będzie od góry dociskana elementem montażowym.


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#7

Post napisał: mike217 » 30 maja 2010, 22:28

Daj Wcisk 0,02mm i całośc przed sprasowaniem posmaruj Loctite 638 i po problemie, rozmontowanie tego bez uszkodzenia będzie graniczyło z cudem

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1663
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#8

Post napisał: grg12 » 31 maja 2010, 16:16

To może zamiast aluminium dać miedzianą lub mosieżną rurę i zlutować z blokiem? Oczywiście najpierw trzeba sprawdzić czy stop lutowniczy się nie rozsypie w temperaturze ciekłego azotu - podobnie z klejem (gdzieś widziałem instrukcję zdejmowania radiatora przyklejonego do karty graficznej - ponoć wystarczało schłodzić kartę w zamrażalniku żeby klej puścił - na mojej nie zadziałało ). Przy okazji - na takiej chłodnicy bedzie się skraplała (i zamarzała) woda, przy odrobinie "pecha" - również tlen.


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#9

Post napisał: mike217 » 31 maja 2010, 22:39

to chyba znacznie prościej sprawe załatwić połączeniem gwintowanym gwintem drobnozwojowym.

ps zapomniałem, że to kwadrat w przekroju

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”