Strona 1 z 2
Anodowanie aluminium PA6 - problem
: 11 maja 2010, 18:21
autor: Tonnrud
Witam
Od jakiegos czasu produkuje male detale z aluminium PA6 ktore pozniej anoduje na rozne kolorki .
Ostatnio zrobilem wieksza partie detali i wystapil problem - nie da sie go anodowac - wystepuja dosc duze wzery i naloty na detalach .
Przy dochodzeniu gdzie jest blad okazlo sie iz aluminium PA6 zanurzone w kwasie w celu wytrawienia zaczyna sie gotowac i powstaja wzery .
Stad i moje pytanie - czy faktycznie aluminium PA6 nie nadaje sie do anodowania ( jak mi powiedzial sprzedawca ) mimo tego ze dotad wychodzilo bardzo ladnie czy ktos mnie robi w balona ?
Zna ktos jakies ewentualnie normy obowiazujace gdzie napisane by bylo czy jest to aluminium do anodowania czy nie
Z gory dziekuje za odpowiedz
: 11 maja 2010, 20:59
autor: numerek
nic mi nie wiadomo aby były problemy z PA6
opisz może proces?
ciekawi mnie ten kwas co to w nim trawisz ?
czy nie chodzi o "rozjaśnianie/dekapowanie" bo nie bardzo rozumiem "trawienie w kwasie"
jesli proces poprawny to może stop nie taki jak na fakturze ?
ja mam co rusz taki problem ale z nierdzewką - hurtownie jak widzą moje zamówienie to dostają palpitacji
każda partia jest sprawdzana na spektometrze
: 11 maja 2010, 21:30
autor: ciechan222
aluminium PA6 bardzo dobrze się anoduje, nie ma z nim żadnych problemów.
może zamiast tego materiału sprzedawca wcisnął Ci jakiś stop aluminium z czymś innym, np. cynkiem skoro się to w kwasie pieni ? a jeśli faktycznie to ZnAl to są problemy z jego anodowaniem.
i tak jak pytał numerek, co to za kwas w którym "trawisz" ? azotowy? solny? czy może jakaś mieszanina?
: 11 maja 2010, 21:56
autor: maz
Moze ma gosc parametry dobrane do innego stopu.
Raz dalem do anodowania stop pa9 do goscia, ktory anodowal w wiekszosci pa11, zepsul mi detale mimo,ze jego pa11 wychodzilo super. Ten sam stop dalem do innej firmy i wyszlo wysmienicie. Mysle, ze to kwestia doswiadczenia.
: 11 maja 2010, 22:13
autor: Mariuszczs
weź kawałek aluminium z poprzedniej dostawy ( tej dobrej ) i zobacz co się dzieje
Re: Anodowanie aluminium PA6 - problem
: 11 maja 2010, 22:48
autor: CFA
Tonnrud pisze:Zna ktos jakies ewentualnie normy obowiazujace gdzie napisane by bylo czy jest to aluminium do anodowania czy nie
Nie ma specjalnych norm. Po prostu z istoty procesu wynika, że im większa ilość i różnorodność dodatków stopowych tym dla procesu anodowania gorzej. Stąd lepiej anodują się gatunki PA38, PA4, PA11 - a już PA6 ze względu na dużą ilość dodatków nie jest specjalnie polecanym gatunkiem do tego procesu. Anodować się oczywiście da - pewnie to kwestia odpowiedniej technologii i podejścia w galwanizerni - ale niestety na tej "chemii" się nie znam - mogę tylko napisać jak ja to widzę jako klient. A ja w praktyce widzę pewne różnice w efekcie końcowym: gatunki polecane dają po anodowaniu strukturę, która "gubi" wszelkie defekty powierzchniowe (tzn drobne ryski, zatarcia itp), a PA6 wygląda po tym procesie jak pokryte bezbarwnym lakierem i uwidacznia wszystkie wcześniejsze wady powierzchni.
: 11 maja 2010, 23:06
autor: margor
A ja tak czytam i widzę że żyję w niewiedzy kompletnej. Do tej pory oddawałem detale do jednej anodowni i te z PA4 lub PA11 wychodziły bardzo ładnie. Natomiast elementy z PA6 były niby czarne, ale wyglądały jakby miały na sobie sadzę oraz powłoka ta dość łatwo zmywała się ( no może nie po pierwszym myciu). Tak więc rozumiem, że PA6 można pokryć ładną powłoką - czy tak?
: 17 maja 2010, 08:54
autor: areg
Witajcie,
czy możecie podać namiary na sprawdzone zakłady anodujące alu na czarno?
Dzięki i Pozdrawiam
Anodowanie aluminium PA6 - problem
: 23 wrz 2012, 17:06
autor: philips221
Nawet w tabelach przydatnosci poszczegolnych stopow jst napisane obok
PA6 (2017,2007) "nie zalecane".Mi elementy z PA6 wychodzą beznadziejnie,kolor jest bardzo łatwo scieralny,wystarczy przejechac swierzo zaanodowanym elementem po kartce papieru i zostaje ślad.Odcienie na które daje sie ten stop barwic też są fatalne - głęboka czerń nie do osiagniecia-przynajmniej dla mnie,w moich warunkach sprzętowych.Tak samo inne kolory,po prostu nie nadaje sie...Za to PA38 choc cieższe w obróbce barwi sie doskonale,daje piękną głęboką czerń, czerwień itd, i jak nic sie nie spierniczy w trakcie procesu to za kazdym razem daje sie powtarzac kolor -odcień w 100%.Powierzchnia ma charakterystyczną strukturę .Pa 45 to bardzo dobry kompromis -obrabia sie tak łatwo jak Pa6 a barwi sie tak łatwo jak PA 38,ale niestety jest ciezkie do dostania
: 23 wrz 2012, 20:13
autor: wladca-swiata
A gdzie kupujesz aluminium? Jak znam życie PA6 masz na fakturze, a w magazynie PA38 i ten pierwszy raz naprawdę dostałeś PA6 dlatego zaczęły się problemy.